Planeta Země

Světové firmy: Kdo vládne našim nákupům?

Světové firmy: Kdo vládne našim nákupům?

Dnešní svět je zaměřen na konzumaci, kdy si můžeme koupit takřka vše, na co pomyslíme. Za vše zaplatíme obrovským gigantům, kteří pro nás tyto potraviny či další produkty vyrábějí. Přemýšleli jste někdy, kam vaše peníze odcházejí? Jaké společnosti patří mezi ty nejbohatší?

1. Nestlé

Roční obrat: 76,8 miliardy dolarů
Datum založení: 1866
Zakladatelé: Henri Nestlé, Charles Page, George Page
Výrobky: Orion, Nescafé, L´Oreál, Maggi

Henri Nestlé s manželkou sice neměli děti, ale uvědomovali si, kolik kojenců zemře velmi brzy po narození kvůli špatné výživě. Čerstvé mléko však nebylo vždy k dispozici, a bylo tak třeba vymyslet alternativu. Nestlé proto spojil kravské mléko s pšenicí a cukrem, čím se vytvořilo umělé mateřské mléko. Společně se svým přítelem Jeanem Balthasarem Schnetzlerem odstranil škrob z pšeničné mouky, aby byl výrobek pro děti lépe stravitelný.Po několika letech se už jejich mléko prodávalo ve většině evropských zemí.

Společnost Nestlé začínala s prodejem kojenecké výživy.

Podnikatel každým coulem

I když se Henri Nestlé narodil v Německu, jeho rodina pocházela ze Švýcarska. Ve švábském dialektu znamená Nestlé „malé ptačí hnízdo“, které se později objevilo jako logo společnosti. Nestlé se nejprve zapojil do výroby olejů, likérů a začal také s výrobou a prodejem sycené minerální vody a limonád. O pár let později přesedlal na plynové osvětlení a hnojiva.

Britsko-švýcarská společnost vznikla v roce 1866. Dnes patří mezi kontroverzní firmy, ale dlouhou dobu se drží na špici, co se týče ročního obratu. Je největším potravinovým koncernem na světě.

Jemná čokoláda i koření

Nestlé bojoval s konkurenty, a proto vydal na trh vlastní značku kondenzovaného mléka. Od toho vedla již jen velmi krátká cesta k mléčné čokoládě, na které pracoval dlouhá léta Daniel Peter. V roce 1875 se mu to podařilo a s Henrim Nestlém vytvořili partnerství, čímž vznikl jeden z největších evropských cukrářských koncernů.

Ke společnosti se v roce 1947 připojila další firma Maggi, kterou založil stejnojmenný kuchař a jež se specializovala na bylinné polévky, omáčky, koření nebo vývar v kostce.

Agresivní reklama

Od počátků však společnost budila různé kontroverze, hlavně kvůli své reklamě na náhražky kojenecké výživy. Kritika směřovala převážně ze zaostalejších zemí, kam Nestlé dodávalo do porodnic náhražky kojeneckého mléka a u matek falešně vyvolávalo dojem, že jsou výrobky lepší než mateřské mléko.

Když se pak matky vracely zpátky do vesnic, měly problém drahé umělé mléko zaplatit a často neměly možnost získat ani pitnou vodu. To pak vedlo k podvýživě, infekcím a následným úmrtím miminek.

2. PepsiCo

Roční obrat: 63 miliard dolarů
Datum založení: 1965
Zakladatelé: Caleb Bradham
Výrobky: Pepsi, KFC, Taco Bell

I když byla společnost založena v roce 1965, její historie sahá až do roku 1898, kdy lékárník Caleb Bradham vynalezl „lék proti nechutenství“ – Pepsi Colu. Původní receptura nápoje obsahovala dvě základní složky, pepsin a kolové oříšky. Obchodní značka byla registrována v roce 1903.

Pepsi byla vždy konkurentem Coca-coly.

Krize pro všechny

Příděl cukru během první světové války a nestálý trh s cukrem poškodily finančně společnost natolik, že Bradham vyhlásil v roce 1923 bankrot a vrátil se k lékárnám. Pepsi tak byla nabídnuta k prodeji konkurenční Coca-Cole, ale ta jedinečnou příležitost nevyužila.

Ochrannou známku tak koupil v roce 1931 makléř Roy Megargel a začal spolupracovat s Charlesem Guthem, který byl v té době prezidentem společnosti Loft, předního výrobce cukrovinek.

Nové možnosti

Pepsi se držela vždy o krok pozadu za konkurenční Coca-Colou. Vše se změnilo, když v roce 1965 vznikla samotná společnost PepsiCo a rozšířila svůj sortiment o další nápoje a potraviny.

Objevila se oblíbená Diet Pepsi nebo nápoj Mountain Dew. Svoje působení firma rozšířila i v dalším segmentu, když vlastnila řetězce fastfoodového občerstvení, jako je Pizza Hut, Taco Bell nebo KFC. V roce navýšila svůj obrat díky koupi velkovýrobce cereálií Quaker Oats.

Kritika výroby

Stejně jako jiné společnosti se i dnes potýká s výtkami, které se týkají ekologických záležitostí, především negativních dopadů odlesňování, souvisejícího s produkcí palmového oleje, nebo používání pesticidů či využívání vodních zdrojů.

Společnost však také oznámila, že bude celosvětově snižovat množství cukru ve svých nápojích, a to především kvůli vzrůstu obezity ve světě.

3. Unilever

Roční obrat: 59,1 miliardy dolarů
Datum založení: 1929
Zakladatelé: Anton Jurgens, Samuel van den Bergh, William Lever
Výrobky: Hellmann´s, Knorr, Rama, Dove, Persil, Algida

Silné kořeny má společnost i na našem území, a to kvůli spojení se jménem Johannem Schichtem, jedním ze zakladatelů nizozemské společnosti Margarine Unie. Ten provozoval několik továren na mýdlo, především v okolí Ústí nad Labem. Stejnou cestou se vydal i britský výrobce William Lever, který vlastnil továrny na mýdlo v Evropě, Severní Americe, Austrálii i na Dálném východě.

Jejich fúzí v roce 1929 vznikl obrovský kolos, který postupně nabaloval stále více výrobků.

Dnes se zaměřuje nejen na potraviny, ale také na hygienické výrobky či drogistické zboží, určené pro úklid. V současnosti má své pobočky ve více než 100 zemích světa.

Dnes Unilever prosperuje hlavně drogistickým zbožím.

Nepřekonatelná majonéza

Jednou z nejznámějších značek této společnosti je Hellmann´s. Ta se proslavila především výrobou chutné majonézy, kterou ve svém krámku namíchal poprvé v roce 1905 Richard Hellmann. Ve Spojených státech byla natolik populární, že se velmi rychle prodávala i do jiných obchodů a v roce 1913 vznikla první továrna na její výrobu.

Postupem času rozšířila společnost své výrobky o tatarskou omáčku, kečupy a další dochucovadla. Od roku 2000 patří pod křídla Unileveru.

4. Mars

Roční obrat: 37,6 miliardy dolarů
Datum založení: 1911
Zakladatelé: Franklin Clarence Mars
Výrobky: Mars, Snickers, M&M´s, Wrigley´s, Skittles, Uncle Bens´s, Pedigree, Whiskas

Sladké tyčinky Mars nebo Snickers jsou známé po celém světě. Spadají pod gigantický koncern, který založil Frank C. Mars v roce 1911 v Tacomě. Tento obchodník se inspiroval od své matky Alvy, která ho naučila vyrábět ručně čokoládové bonbony, když onemocněl svalovou obrnou.

Učila ho máčet oplatky v čokoládě, plnit je sladkou náplní nebo míchat čokoládové směsi.

Rodina Marsů patří k nejbohatším rodinám na světě.

Za vším hledej ženu

Rodina hýřící nápady

5. Coca-Cola

Roční obrat: 37,3 miliardy dolarů
Datum založení: 1886
Zakladatelé: John Stith Pemberton
Výrobky: Coca-Cola, Fanta, Sprite

V roce 1860 německý chemik Albert Niemann poprvé izoloval z listů koky kokain. Samozřejmě nemohl tušit, že právě vytvořil jednu z podmínek pro vznik nejznámějšího nápoje světa. Neméně důležitým krokem byl začátek produkce nápoje Vin Mariani, jehož základem bylo víno z Bordeaux a extrakt z koky.

To vše bylo podkladem či alespoň inspirací pro vznik dnes už legendárního nápoje, jenž spatřil světlo světa v roce 1886.

Coca-cola zaznamenala rozmach hlavně během druhé světové války.

Od morfinu ke kokainu

S Coca-Colou je spojeno jméno amerického lékárníka Johna Stithe Pembertona, jenž byl veteránem armády Konfederace. Podle všeho hledal lék na tlumení bolesti. Po válce se stal závislým hlavně na morfinu.

Aby se tohoto problému zbavil, začal zkoumat další chemické i přírodní látky a odpověď našel v lístcích koky. Vznikl tak první nápoj, který pojmenoval Pembertonova francouzská vinná Koka. Měl sloužit všem, kdo trpěli bolestmi.

Alkohol ne!

Jenže americké vládě se nelíbil alkohol, který nápoj obsahoval, a Pemberton tak vymyslel jiné složení, kdy alkohol nahradil kokainem a kofeinem. Nápoj propagoval jako posilující prostředek pro osvěžení ducha, proti bolestem hlavy, únavě či při rekonvalescenci po chřipce. Vynálezce ovšem značku již v roce 1887 prodal za směšnou cenu Asovi Candlerovi, který díky Coca-Cole neuvěřitelně zbohatl.

Tajný recept poté společnost uložila do trezoru, přičemž přístup k němu mají dodnes pouze dva manažeři firmy.

Dokonalý marketing

Grafické zpracování dodnes používaného loga navrhl Pembertonův účetní a sekretář Frank Robinson. Stejně tak originální se stala i láhev, jejíž tvar byl patentován v roce 1960, ale je téměř shodný s původním lahví z roku 1915, kterou navrhl designér Earl R. Dean. Ten se nechal inspirovat tvarem kokového listu i kolového ořechu. Revoluční prvek v marketingu provedla firma počátkem 20. let 20.

století, když začala prodávat kartony po šesti kusech láhví, aby si zákazník mohl nápoj snadněji odnést domů.

Rozmach na bojišti

Největšího boomu se Coca-Cola dočkala během druhé světové války, kdy bylo po světě vybudováno několik desítek továren, aby si nápoj mohl dopřát každý americký voják kdekoli na frontě. Nedostatek surovin na výrobu coly v nacistickém Německu vyřešila společnost novým nápojem, který je dodnes znám pod názvem Fanta.

V roce 1961 pak přibyla citronová limonáda Sprite a v polovině 80. let se portfolio rozšířilo o další varianty coly – Cherry Coke a Coca-Cola light. Dnes má společnost asi dvě stovky značek nealkoholických nápojů a patří mezi nejznámější značky na světě.

Více z Planeta Země

Kolik megapixelů má lidské oko?

Planeta Země25.11.2021

Družice Magion se dostali do kosmu jako závaží sovětské rakety!

Planeta Země22.11.2021

Amundsen versus Scott: Jak dopadl strhující boj o dobytí jižního pólu?

Planeta Země18.11.2021

Drogy ve službách dobra: Co léčily ty nejhorší z nich?

Planeta Země15.11.2021

Nejdravější hmyz – Kudlanka nábožná, strašlivý žralok ve světě hmyzu!

Planeta Země8.11.2021

Dokument Skrytá Indie ukáže krásy této tajemné země

Planeta Země5.11.2021

Největší mořští obři

Planeta Země4.11.2021

Vody na Měsíci je více, než se zdálo

Planeta Země1.11.2021

Manželství jako „továrna na změny“

Planeta Země25.10.2021
Planeta Země
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čokoládové srdce z lásky
tisicereceptu.cz

Čokoládové srdce z lásky

Dokonalý dort – ať už k narozeninám...
Manželství končí kvůli velké krizi?
nasehvezdy.cz

Manželství končí kvůli...

Až příliš dlouho byla...
Z nápadníků má jen legraci!
nasehvezdy.cz

Z nápadníků má jen legraci!

To poslední, co by teď...
Charlotta Belgická žárlila na svoji krásnou švagrovovu
epochaplus.cz

Charlotta Belgická žárlila na...

„Loučím se s Tebou, volá mne k sobě Bůh. Děkuji Ti...
Byly římské legie někdy na plážích Baltského moře?
enigmaplus.cz

Byly římské legie někdy na...

Ve světle nových archeologických nálezů se zdá,...
Neoslabujme si imunitu
panidomu.cz

Neoslabujme si imunitu

Od jara do podzimu je množství spór (semínek) plísní v bytech...
Mohendžodaro: Město, které předběhlo svoji dobu
epochanacestach.cz

Mohendžodaro: Město, které...

Horko, při kterém...
Kde se ve mně najednou vzal takový strach?
skutecnepribehy.cz

Kde se ve mně najednou vzal...

Nevím, kde jsem k té fobii...
Blboun nejapný: Byl opravdu blbý?
epochaplus.cz

Blboun nejapný: Byl opravdu...

Jedním z nejznámějších živočichů, kteří vyhynuli...
První brýle EnChroma pro barvoslepé v ČR
21stoleti.cz

První brýle EnChroma pro...

Šanci vidět svět doslova v lepších barvách pro...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Tekuté luxusní dárky pouze pro dospělé
iluxus.cz

Tekuté luxusní dárky pouze...

Vánoce jsou často jediným časem v roce, kdy...