Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Světové metropole na historických fotografiích. Poznáte je?

Svět se mění a s ním i tvář největších světových metropolí. Jak vypadaly před 100 lety, a jak vypadají dnes? Tipli byste si, o jaká velká města se jedná jen z jejich fotografií z dávné minulosti?

Rio de Janeiro, Brazílie

Vznik: 1. března 1565, město založili Portugalci

Počet obyvatel: 6,5 milionu, v celé městské oblasti 11,6 milionu

Památky a zajímavosti: kopec Pão de Açúcar – Cukrová homole, pláž Copacabana, palác Tiradentes, nad městem se na hoře Corcovado tyčí socha Krista Spasitele vysoká 38 metrů

Podnebí: tropické klima s průměrnými teplotami okolo 22 °C, roční období jsou zde opačně než v Evropě

Historie: Jako první Evropan místo navštívil v lednu 1502 portugalský mořeplavec Gaspar de Lemos. Jeho loď byla součástí flotily Pedra Álvarese Cabrala (1467–1520), objevitele Brazílie.

Přistáli v zátoce, o které si mysleli, že je ústím řeky, proto místo pojmenovali Rio de Janerio (Lednová řeka). Roku 1532 zřídili Portugalci v Brazílii svoji kolonii, jejímž hlavním městem bylo od roku 1763 právě Rio.

Po napoleonské invazi do Portugalska se sem roku 1808 uchýlila i královská rodina. Do roku 1821 bylo Rio jediným mimoevropským hlavním městem evropské země. Nezávislost získala Brazílie roku 1891.

Brazílie získala nezávislost v roce 1891. Město se dnes potýká s velkou kriminalitou.

Současnost: Rio zůstalo hlavním městem Brazílie až do roku 1960, kdy se jím stala plánovaně vybudovaná Brasilia. Roku 1947 zde byl podepsán Rijský pakt o vzájemné pomoci většiny zemí amerického kontinentu při napadení.

V roce 2016 se zde konaly letní olympijské hry a Rio bylo prvním městem jihoamerického kontinentu, kde k tomu došlo.

Město má dlouhodobé problémy s kriminalitou a násilím, což souvisí s existencí chudinských čtvrtí (favelas) ovládaných gangy, kde bydlí téměř čtvrtina populace a které jsou mimo kontrolu státu.

Dubaj, Spojené arabské emiráty

Vznik: 1833

Počet obyvatel: 2,7 milionu

Památky a zajímavosti: pevnost Dubai Fort, přístav Dhow Warfes založený roku 1830, nejvyšší budova světa Burj Khalifa (828 m), největší obchodní centrum světa Dubai Mall, které disponuje i akváriem a zimním stadionem, nejluxusnější – sedmihvězdičkový – hotel světa Burj Al Arab ve tvaru plachetnice.

Podnebí: město leží prakticky na obratníku Raka, takže teplota v létě šplhá ke 40 °C, v noci ke 30 °C, v zimě je to 28 °C přes den a 15 °C v noci

Historie: Místo na pobřeží Perského zálivu, kde dnes leží Dubaj, bylo už v 5. století odpočívadlem pro karavany, putující po obchodní cestě mezi dnešním Ománem a Irákem.

Přelomovým se pro Dubaj stal rok 1833, kdy Maktúm bin Butti z kmene Bani Yas do oblasti přivedl svůj lid. Tehdy bylo místo pouhou rybářskou vesnicí.

Pod vedením dynastie Al Maktúm Dubaj vzkvétala, daňové úlevy přivedly do města spoustu cizinců, město však bylo stále závislé na rybolovu a lovu perel. To se změnilo v roce 1966, kdy zde byla nalezena ropa, což nastartovalo doslova boom, který trvá dodnes.

Město proměnil šejk Rašíd ibn Saíd Al Maktúm.
Město proměnil šejk Rašíd ibn Saíd Al Maktúm.

Současnost: Díky ropě přeměnil šejk Rašíd ibn Saíd Al Maktúm Dubaj na moderní přístav, město a obchodní uzel. Nechal vybudovat nové přístavy, loděnici i Světové obchodní centrum.

Během pouhého půl století se Dubaj významně rozrostla a vznikly v ní obrovské mrakodrapy včetně nejvyšší budovy světa. Dubaj je hlavním městem stejnojmenného emirátu, jehož 99 % obyvatel žije právě v Dubai City.

Mají zde klimatizované zastávky, krytou sjezdovku a lanovku pro lyžaře a velmi levný benzin (asi 9 Kč/l), možná proto místní policie jezdí ve vozech značek Lamborghini Aventador, Aston Martin či Bugatti Veyron.

New York, USA

Vznik: 1624, založili jej Nizozemci

Počet obyvatel: 8,5 milionu, metropolitní oblast až 23,7 milionu

Památky a zajímavosti: Empire State Building, Ellis Island, muzea, Central Park, Times Square, socha Svobody, „Žehlička“, Brooklynský most, One World Trade Center a další

Podnebí: New York má vlhké tropické klima s horkými a suchými léty s teplotami až 32 °C, zimy jsou studené s teplotami kolem nuly, kdy napadne 60 až 80 cm sněhu.

Historie: Oblast objevil italský cestovatel Giovanni da Verrazzano (1485–1528) roku 1524, tehdy ji obývalo asi 5000 indiánů z kmene Lenapů.

Evropskou osadu Nový Amsterdam zde založili Nizozemci roku 1614 za účelem obchodu s kožešinami, roku 1626 místo odkoupili od indiánů.

V roce 1664 jej dobyli Angličané a přejmenovali ho na New York na počest pozdějšího krále Jakuba II. (1633–1701), tehdy vévody z Yorku.

Po válce za nezávislost zde byl prvním americkým prezidentem roku 1789 inaugurován George Washington (1732–1799), o rok později se New York stal největším městem USA.

Brazílie získala nezávislost v roce 1891. Město se dnes potýká s velkou kriminalitou.

Současnost: Moderní podoba města byla zformována roku 1897. Ve 20. letech 20. století se do New Yorku začalo stěhovat černošské obyvatelstvo a roku 1948 se stal nejlidnatějším městem světa, když předběhl Londýn, který jím byl přes 100 let.

V 80. letech zde vzkvétal finanční sektor, sídlem burzy se stala Wall Street. Dne 11. září 2001 zde došlo k teroristickým útokům na budovy „Dvojčat“.

Moskva, Rusko

Vznik: 1147

Počet obyvatel: 12,5 milionu

Památky a zajímavosti: Kreml, chrám Nanebevzetí Panny Marie, Rudé náměstí, chám Vasila Blaženého, Bolšoj těatr a další

Podnebí: mírné kontinentální, v zimě mohou teploty klesat až k -30 °C, průměrně se pohybují okolo -5 °C, podzim i jaro jsou krátké, v létě teploty šplhají až ke 30 °C

Historie: První písemná zmínka o městě pochází z roku 1147, kdy kníže Jurij Dolgorukij (1090–1157) pozval svého spojence do Moskvy. Roku 1156 pak nechal vybudovat dřevěnou palisádu, základ dnešního Kremlu.

Na další podobu města měl vliv sňatek knížete Ivana III. (1440–1505) s byzantskou princeznou, která do Ruska pozvala italské architekty. Moskva se tehdy stala centrem ruské říše, a to až do roku 1712, kdy je Petr Veliký (1672–1725) přenesl do Petrohradu.

Roku 1812 vpadl do Ruska Napoleon Bonaparte a Moskvu okupoval. Znovu významným městem se Moskva stala až v době občanské války (1917–1923).

Brazílie získala nezávislost v roce 1891. Město se dnes potýká s velkou kriminalitou.

Současnost: Nyní je Moskva politickým, hospodářskými i kulturním centrem Ruska, jde o nejlidnatější město Evropy, žije v něm největší počet rezidentních miliardářů na světě.

Sídlí v něm všechna ministerstva, státní úřady i patriarcha ruské pravoslavné církve. Metro zde bylo zřízeno roku 1935. V roce 1980 se zde konaly letní olympijské hry. I po pádu komunismu zůstala Moskva hlavním městem Ruska. V létě se ve městě stmívá až v 11 hodin večer.

Paříž, Francie

Vznik: 3. století př. n. l.

Počet obyvatel: 2,2 milionu, v celé aglomeraci 12,1 milionu

Památky a zajímavosti: Eiffelova věž, katedrála Notre-Dame, muzeum Louvre, bazilika Sacré-Coeur, Vítězný oblouk, Champs-Élysées a další

Podnebí: město leží v mírném pásu, ale má na něj vliv oceánské podnebí, takže jsou zde relativně chladná léta s teplotami okolo 18 °C, v zimě 6 °C, často zde prší a je mlha

Historie: Kolem roku 300 př. n. l. se v oblasti dnešní Paříže usadili Galové z kmene Parisiů, v roce 52 př. n. l. toto území dobyli Římané a ostrov Ile de la Cité, kde nyní stojí katedrála Notre-Dame, pojmenovali Lutetia Parisiorum.

V roce 508 z něj Chlodvík I. (465–511) učinil hlavní město Francké říše. Ve středověku Paříž prosperovala, ovšem za vlády Ludvíka XIV. (1638–1715) byla královská rezidence přesunuta do Versailles.

Za dob Napoleona (1769–1821) Paříž opět vzkvétala, stejně jako později v období La Belle Époque (1890–1914).

Paříž patří k nejnavštěvovanějším městům na světě.
Paříž patří k nejnavštěvovanějším městům na světě.

Současnost: V letech 1900 a 1924 hostila Paříž letní olympijské hry, v 60. letech začala vzkvétat moderní architektura včetně mrakodrapu Tour Montparnasse (210 m) z roku 1973. Dnes je Paříž největším městem Francie, zde žijící domácnosti patří k nejbohatším v zemi.

Město patří k nejnavštěvovanějším na světě, turisté přijíždějí za památkami i nákupy. Najdeme zde ředitelství mnoha mezinárodních organizací, například UNESCO či OECD.

Tokio, Japonsko

Vznik:1868

Počet obyvatel: 12 milionů, s předměstími 40 milionů

Památky a zajímavosti: císařský palác Kókjo, chrám Sensódži s bránou Kaminarimon, věže Tokyo Sky Tree a Tokyo Tower, muzea a další

Podnebí: vlhké subtropické, zimní teploty jsou mírné okolo 10 °C, v létě šplhají ke 30 °C

Historie: V japonském pojetí není Tokio oficiálně městem, ale jde o jednu z prefektur. Považuje se za hlavní město Japonska a je sídlem japonského císaře. Jeho název znamená Východní hlavní město. Až do roku 1868 se jmenovalo Edo.

Roku 1603 byl založen šógunát Tokugawa a Edo se stalo de facto jeho hlavním městem, neboť v něm sídlila tamní vláda. Císařovým sídlem i formálním hlavním městem však zůstalo Kjóto. Císař se do Tokia přestěhoval až v roce 1869.

Brazílie získala nezávislost v roce 1891. Město se dnes potýká s velkou kriminalitou.

Současnost: Tokio často postihují zemětřesení, protože leží v seismicky aktivní oblasti. V roce 1923 zahynulo při Velkém zemětřesení v Kanté 142 000 obyvatel.

Během druhé světové války bylo město v březnu 1945 bombardováno letectvem USA, přičemž zahynulo na 100 000 obyvatel a zničeno bylo 40 km2 jeho rozlohy. Tokio také postihují vlny tsunami.

Letos se měly v Tokiu konat letní olympijské hry, ale kvůli celosvětové pandemii byly přesunuty na příští rok. Poprvé se ve městě tyto hry konaly v roce 1964.

Londýn, Anglie

Vznik: rok 47

Počet obyvatel: 8,9 milionu

Památky a zajímavosti: Westminsterské opatství, Buckinghamský palác, mosty Tower Bridge a London Bridge, observatoř v Greenwichi, Londýnské oko, Trafalgarské náměstí atd.

Podnebí: mírné oceánské, velmi často zde prší, zimy chladné s teplotami kolem nuly, letní teploty mírné s teplotami do 20 °C a jen několika horkými dny

Historie: První větší obec založili na území dnešního Londýna Římané roku 43 a nazvali ji Londinium. Ta byla roku 61 vypálena vojsky keltské královny Boudiccy. V 7. století zde zřídili Anglosasové novou osadu Lundenwic.

Roku 851 ji dobyli Vikingové. Po vítězství v bitvě u Hastingsu roku 1066 byl Vilém Dobyvatel korunován králem ve Westminsterském opatství. Ve středověku rostl počet obyvatel Londýna, ale v polovině 14. století jej zredukoval mor.

V 18. století město expandovalo a stalo se největším na světě, a to i díky rozvoji železnice.

City je jedním z největších obchodních center
City je jedním z největších obchodních center

Současnost: Při bombardování města během 2. světové války zahynulo více než 30 000 lidí, po válce do Londýna směřovala spousta imigrantů, a tak se z něj stalo multikulturní centrum.

Díky ekonomickému rozvoji v 80. letech 20. století město opět nabylo mezinárodního významu. Malá ústřední část Londýna, označovaná jako City, je jedním z největších světových obchodních center.

Řeka Temže protékající Londýnem je přílivová řeka, takže město ohrožuje záplavami, proti kterým jsou budovány bariéry.

Sydney, Austrálie

Vznik: 1788

Počet obyvatel: 3,9 milionu město, 4,5 milionu region

Památky a zajímavosti: Opera House, Harbour Bridge, Sydney Tower, muzea, pevnost Denison a další

Podnebí: vlhké subtropické klima s teplými léty, studenými zimami a hojnými dešťovými srážkami (138 dní) v průběhu roku; v lednu se teploty pohybují okolo 20–25 °C, v červenci okolo 5°C.

Historie: Archeologové soudí, že Aboriginci osídlili oblast dnešního Sydney už před 30 000 lety. Evropané ji objevili roku 1788, kdy si do svých plánů zakreslil zátoku Sydney Cove britský kapitán Arthur Philip (1738–1814).

Britové zde založili kolonii, největšího rozmachu se jí dostalo v letech 1810 až 1821, kdy zde byly zřizovány banky, trhy, ulice a mosty.

Poté do Sydney začali proudit přistěhovalci z celé Anglie, brzy mělo město milion obyvatel, a následně se stalo největším městem Austrálie.

Sydney dnes patří k nejlidnatějším městům na světě.
Sydney dnes patří k nejlidnatějším městům na světě.

Současnost: Ve 2. světové válce utržilo Sydney jen nepatrné škody a po válce do něj přišla řada přistěhovalců, díky čemuž se stalo multikulturním centrem. V 70. a 80. letech se rozvíjelo hospodářsky, rostly zde mrakodrapy.

I dnes je Sydney nejlidnatějším městem Austrálie. V roce 2000 hostilo město letní olympijské hry, o rok později ničily jeho okolí rozsáhlé požáry, v roce 2009 pak bylo zasaženo nejsilnější písečnou bouří za posledních 70 let.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport. […]
Pevnost Stříbrná Hora: Rakušané si na chloubu Fridricha Velikého netroufli
Věčně hladoví vojáci mu za jídlo občas „zaplatí“ knoflíkem z uniformy. Hostinskému ze Stříbrné Hory ve Slezsku to ale nevadí. Ví, že jeho zákazníci svůj dluh hned zítra vyrovnají. Ve zdejší pevnosti totiž vládne tuhá kázeň a vojáky by za neupravenost čekal tvrdý trest!   Pruský král Fridrich Veliký (1712–1786) ve 40. letech 18. století […]
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu […]
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba s žádostí o pomoc…   Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) […]
Zajímavosti
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
Nová lasvegaská dominanta se pyšní hned dvěma světovými rekordy. Předně na světě nenajdete větší kulovitou stavbu a zároveň je fasáda MSG Sphere opatřena největší LED obrazovkou! Displej zabírá úctyhodných 54 000 metrů čtverečních, a tak by do kapsy strčil i pražský Václavák!   K začátkům této unikátní stavby se musíme vrátit do února 2018, kdy […]
Osówka: Hitlerovo tajné město
Jen pár kilometrů od česko-polských hranic se poblíž polské obce Hlušice v Sovích horách nacházejí fragmenty tajemného podzemního města Osówka. Pokud by bylo dokončeno, bylo by jedním z největších stavebních projektů nacistického Německa.   Účel projektu nazvaného Reise (Obr) je tak tajný, že o něm neexistují žádné záznamy. Není znám ani zamýšlený rozsah podzemního města, […]
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s […]
Odkud vzala Evropa své jméno?
Evropa je něco víc než jen geografický útvar. Tento pojem přitom vznikne dříve, než lidé začnou rozlišovat různé části světa na kontinenty.   Starověcí Řekové rozdělují svět do tří hlavních celků: Evropy, Asie a Libye, tedy tehdy známé severní části Afriky. Tyto rozdíly použije antický učenec a „otec kartografie“ Klaudios Ptolemaios (asi 85–168) pro mapu […]
Záhady a napětí
Tajuplný hrad Arundel: Hlídá ho duch bývalého majitele?
Anglický hrad Arundel není dnes známý díky své architektuře nebo slavné minulosti. Mluví se o něm spíše v souvislosti s paranormální aktivitou, která je tu údajně velmi častá. Dokonce vznikl i podrobný seznam, který má místní duchy kategorizovat a vést soupis jejich pozorování. Jaké přízraky tu obchází po chodbách?   Arundel leží nedaleko anglického města Littlehampton jen […]
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes?   Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek, […]
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině […]
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie?   Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
nasehvezdy.cz
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
Zpěvačka Ewa Farna (30) je na vrcholu kariéry, a tak nechce vynechat ani jedno vystoupení, dokud vyprodává haly. To však znamená, že své tělo rozhodně nešetří. Málo spí a jídlo si koupí tam, kde to z
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském
Do boje proti vodnímu kameni!
panidomu.cz
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je
Holubího reka nechali vycpat
historyplus.cz
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba es žádostí o pomoc… Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) tuší,
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
skutecnepribehy.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
enigmaplus.cz
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
Síť podzemních tunelů a bunkrů pod hlavním městem Německa má především souvislost s obdobími druhé světové války a následné studené války, která rozdělila svět i samotný Berlín. Se zdejším podzemím je
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
nejsemsama.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
21stoleti.cz
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
Nový článek Michaliny Kazek a Lenky Chodákové z Laboratoře molekulární integrativní fyziologie drozofily, který vyšel v prestižním časopise Plos Biology, ukazuje, jak důležité je pro organismy nastavi
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
iluxus.cz
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
Společnost Sennheiser dnes oznámila zahájení prodeje nejnovějších plně bezdrátových sluchátek – Sennheiser Accentum True Wireless. Sluchátka vynikají mimořádnou ergonomií, hybridním aktivním potlačení
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
epochaplus.cz
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku