Na poslední odpočinek byl mocný faraon bohatě vybaven. Poklad obsahoval šperky, sošky i amulety. Kromě toho se ale po boku Tutanchamonovy mumie našly i dvě dýky. Jedna z nich mátla archeology už od 30. let.
Nyní se ukázalo, že oprávněně – má totiž původ ve vesmíru.
Tutanchamonova hrobka byla objevena v roce 1922, o tři roky později egyptologové v čele s Howardem Carterem (1874 – 1939) spatřili mumii faraona obklopenou pokladem.
Za nejvýznamnější předmět, kterým byl vládce na posmrtný život vybaven, je považována zlatá maska. Každý předmět z výbavy je ale naprosto jedinečným unikátem.
Nejtajemnějším artefaktem z Tutanchamonova pokladu je jedna z dýk. Zlatou rukojeť zbraně zdobí ornamenty a zakončuje křišťálová hlavice. Čepel vypadá jako z obyčejného železa. I když ale více než 3 000 let ležela v hrobce, nejsou na ní patrné známky rzi.
Z tohoto důvodu se už od objevu záhadného artefaktu uvažovalo o možnosti, že je ostří vyrobené z materiálu, který nemá původ na zemi. Jako nejslibnější se jevila možnost, že by byla čepel dýky vytvořena z meteoritu.
Až do současnosti vědci neměli k dispozici technologie, jak teorii ověřit. Nyní jim ale metoda rentgenové fluorescenční spektrometrie (XRF) umožnila podívat se na přesné chemické složení kovu.
Zbraň vyrobena z meteoritu Kharga
Díky moderní technologii vědci zjistili, že kov, z něhož je čepel vyrobena, obsahuje vysoký podíl niklu a stopy kobaltu. Takové složení jasně ukazuje na vesmírný původ materiálu.
Experti proto neváhali a začali pátrat po původu meteoritu. Otestovali složení všech nalezených „vesmírných kamenů“, které dopadly do okruhu 2 000 kilometrů od Rudého moře.
Z 20 takových meteoritů se odborníkům skutečně podařilo identifikovat pravděpodobný zdroj, ze kterého egyptští kováři kolem roku 1 300 před naším letopočtem, vytvořili pro svého panovníka rituální zbraň. Je jím meteorit jménem Kharga. Čepel dýky i kámen mají téměř totožné složení.
Pokud se archeologům podařilo najít zdroj „vesmírné“ dýky, jedná se o skutečně výjimečný objev. Zatím se ale nepodařilo vysvětlit, proč Egypťané z meteoritů artefakty vytvářeli.