Květák patří mezi nejzdravější zeleninu. Už 100 g obsahuje daleko větší množství vitaminu C, než je běžná doporučená denní dávka. A pozitivní je i skutečnost, že ho také v krátce povařené porci zůstane víc než polovina zmíněné hodnoty.
Jak ovlivňuje naše zdraví?
Působí na celý trakt od žaludku po slepé střevo, je dobře stravitelný a velmi vhodný pro osoby s žaludečními potížemi, jako jsou gastritida či vředy.
Na květáku si můžete bez obav pochutnat, trpíte-li zácpou, protože reguluje průchodnost střev, vhodný je i při podráždění či zánětu tlustého střeva.
V úpravě s mrkví a chřestem je velmi vhodný při akutním zánětu žaludku nebo střev, díky nízkému obsahu sodíku a tuků a množství draslíku pomáhá zmírňovat problémy se srdcem a oběhovou soustavou.
Ocení ho nemocní s hypertenzí a díky jeho nízké kalorické hodnotě i osoby, které snižují svou nadváhu. Mohou ho jíst diabetici, je velmi vhodným diuretikem, protože napomáhá vylučovat přebytečnou vodu z tkání a napomáhá celkové detoxikaci.
Do jídelníčku ho nezapomeňte zařadit, pokud trpíte ledvinovým onemocněním, artritidou, dnou či otoky.
Poznáte čerstvý květák?
Francouzi prý říkají, že čerstvý květák poznáte podle lomu listu – musí být hladký a vlhký. Rozhodně vybírejte pouze květák bez tmavých skvrn nebo žlutého zbarvení.
Návod na přípravu
Před přípravou zbavíme květák starých a poškozených vnějších listů. Malé svěží lístečky můžeme ponechat. Pak odřízneme košťál a květák rozdělíme na menší růžičky.
Květák rozebraný na růžičky ponoříme na 15 minut košťálem vzhůru do studené octové vody, aby se vyplavil hmyz. Vaříme jej v nezakrytém hrnci, protože při vaření vydává charakteristický zápach a uvolněné sirné sloučeniny by mohly negativně ovlivnit jeho chuť.
Co je to Romanesco?
Romanesco je žlutozelená odrůda květáku, takže se používá stejně jako bílý. Ideální je vařený, gratinovaný se sýrem i bešamelovou omáčkou. Hodí se do nákypů, zeleninových příloh a polévek.