Kyselé deště, drtivý tlak a teploty kolem 460 °C. Takové podmínky dnes panují na planetě Venuši. Přesto na ní mohl kdysi existovat život, alespoň to tvrdí čerstvě zveřejněná zpráva NASA. Co se na Venuši změnilo? Mohlo by se něco podobného stát i naší planetě?
Příjemná planeta
Venuše byla v minulosti obyvatelnou planetou. Podle NASA byl na Venuši před 3,5 miliardami let mělký oceán a povrch planety byl dokonce mírně chladnější než povrch dnešní Země.
Slunce tehdy vyzařovalo o 40 % méně světla a tepla než dnes, takže Země i Mars byly zamrzlé světy. V té době na Venuši panovaly nejspíše optimální teploty, které by umožnily existenci oceánů tekuté vody a tedy potenciální místo pro vznik života.
Jak rychle se otáčela Venuše?
Michael Way, autor studie NASA, popsal podmínky na Venuši před 3,5 miliardami let takto: „Podnebí na Venuši bylo poměrně mírné ve srovnání s tím dnešním.
Předpokládáme ale, že Venuše měla stejnou rychlost otáčení jako dnes.“ Rychlost otáčení totiž podle Michaela Waye hraje ve vývoji klimatu klíčovou roli.
Planety podobné Zemi, které rotují pomaleji, totiž pohlcují daleko více slunečního toku do své atmosféry, a přesto si udrží poměrně nízké teploty.
Kdy nastaly pekelné podmínky?
V současnosti je Venuše nehostinná a pekelná planeta s povrchovou teplotou kolem 460 °C, drtivým atmosférickým tlakem a kyselými dešti. Má atmosféru, která se skládá především z oxidu uhličitého.
To vyvolává silný skleníkový efekt, který je důvodem vysokých teplot na planetě. Podle vědců z Goddardova institutu ale mohlo panovat klima příznivé pro živé organismy na Venuši až do doby před 715 miliony lety. Proto zde v dávné minulosti skutečně mohl existovat život.
Miliardy let inteligentního života
Venuše je navíc planeta, která je nejvíce podobná Zemi – alespoň co se týká velikosti a gravitace. Planeta Venuše proto mohla být teoreticky obyvatelná i několik miliard let. To je hodně dlouhá doba na to, aby zde inteligentní život vznikl, ale i zanikl.
Anebo aby se ve chvíli, kdy se životní podmínky začaly dramaticky zhoršovat, přesunul jinam.