„Představte si, jak v jeden moment propukne tisíce požárů na rozloze čtyřiceti mil za každou shozenou bombu,“ prezentuje americký zubař Adams svůj velkolepý plán na půdě Bílého domu.
„S netopýřími bombami bychom celé Japonsko v mžiku proměnili v hromádku popela, a to s minimálními ztrátami na životech!“ připomíná a v očích členů rady je vidět výsměch i zájem. Je tenhle zvláštní plán vůbec proveditelný?
Bombová pouzdra naplněná malými netopýry patří zcela jistě k nejzajímavějším počinům amerického vojenského výzkumnictví.
Jednalo se o tajný projekt, kdy mělo být využito biologických vlastností létajících savců jako zbraní k pokoření Japonska ve druhé světové válce!
Netopýři pak měli hrát úlohu sebevražedných atentátníků, kdy se s napalmovou náloží na zádech uhnízdí na půdách japonských měst, která v té době byla postavena většinou ze dřeva a papíru, a obydlí následně detonací zapálí. Plán to byl smělý.
Problém ovšem spočíval v časové i finanční náročnosti projektu. Před uvedením do boje tak byl zrušen a Američané se uchýlili k drtivější technologii – jaderné bombě.
Přivede ho k nápadu japonský útok?
Je prosincové odpoledne 1941. Ve světě zuří světová válka, které se USA prozatím daří vyhnout. Zubař Lytle S. Adams (1883–1970) zrovna jede domů z práce. „Přerušujeme vysílání, abychom vám přinesli mimořádné zprávy,“ zachrčí rádio.
„Japonci zaútočili na Pearl Harbor!“ slyší Adams a je, stejně jako zbytek obyvatel USA, šokován, když vtom ho zaujme ohromné hejno netopýrů, jak vylétá z nedalekých Carlsbadských jeskyní v Novém Mexiku.
„To je ono!“ zaraduje se a cestou vymyslí, jak tyto tvory využít k odvetě! Když Adams plán předloží Bílému domu, Spojené státy jsou již ve válce a prezident Franklin D. Roosevelt (1882–1945) jeho návrh schválí.
Netopýry nahradí atomovka
Probíhá testování nové zbraně, nicméně v jedné ze zpráv o průběhu projektu si americký admirál Ernest King (1878–1956) povšimne, že nasazení do boje bude možné nejdříve za více než rok.
To je v době, kdy počet mrtvých spojeneckých vojáků rapidně roste, příliš dlouho. Projekt proto ukončuje. Americké velení má navíc v rukávu mnohem efektivnější plán – vývoj jaderné bomby!
V srpnu 1945 pak Spojené státy shodí dvě atomové pumy na japonská města Hirošimu a Nagasaki, čímž donutí Japonce ke kapitulaci. Druhá světová válka končí a projekt netopýřích bomb tak zůstane pouze kuriózním plánem jednoho postaršího dentisty.