Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Tajné archivy Vatikánu: Co všechno skrývají?

Dokumenty obestřené tajemstvím. Tisíce historických svazků a spisů, které se pečlivě udržují a hlídají. Některé se zveřejnily, další zůstaly pečlivě skryty. Jaké písemnosti ještě nebyly odhaleny? Tají církev některé informace před veřejností?

Vstup pouze pro vyvolené

Předpokládá se, že jediný člověk, který může kdykoliv vstoupit do archivu, je sám papež. Do tajného prostoru sice nahlíží každý rok kolem dvou stovek vědců, jejich návštěvy jsou ale omezeny přísnými pravidly.

Pro ty vyvolené, kteří se dostanou dovnitř, platí zákaz zkoumání materiálů nacházejících se v přísně střežených oddílech archivu. Mohou mít sebou pouze tužku a papír, k pročítání mají pouze tři texty denně. Na vše dohlíží dva kněží a dva strážci.

Přístupné informace o 2. světové válce

Archiv vznikl v roce 1612, kdy ještě býval součástí vatikánské knihovny.

K osamostatnění došlo v roce 1630. Dlouhou dobu se do něj ale nikdo z řad veřejnosti nemohl dostat. To se změnilo za papeže Lva XIII. (1810 – 1903), který archiv v roce 1881 zpřístupnil. Od té doby se dokumenty postupně uvolňují.

Dnes se dá nahlédnout do listin, které se datují do února 1939. Současný papež František ale slíbil, že otevře další kapitolu lidských dějin, konkrétně období 2. světové války.

Co všechno se v archivech ukrývá?

Dlouhé desítky let se vynořovaly spekulace o tom, co lze v archivech vlastně najít. Alespoň malý závoj tajemství poodkryla výstava v roce 2012 konající se na počest 400. jubilea založení tajného archivu.

Vatikán zpřístupnil kolem 100 dokumentů, které mohli návštěvníci spatřit v římském Kapitolu. O které písemnosti se jedná?

Kacířští templáři

Templáři neboli Chudí rytíři Krista a Šalamounova chrámu patřili k jednomu z nejmocnějších křesťanských řádů středověku. Přesto je král Filip IV. (1286 – 1314) obvinil z kacířství, především kvůli jejich vzrůstající moci a bohatství.

V archivu se nachází 60 metrů dlouhý pergamen, který odhaluje podrobnosti z celého procesu. Je na něm zapsáno 231 výslechů templářských rytířů obviněných z kacířství.

Co ukrývala tajná skrýš v židli?

Jeden z nejpropracovanějších dopisů psaný na pergamenu poslal anglický král Jindřich VIII. Tudor (1491 – 1547) papeži Klementu VII. (1478 – 1534). V listu žádá o zrušení sňatku s Kateřinou Aragonskou.

Papež žádost odmítl a podnítil tak vznik Anglikánské církve. Dokument byl objeven v roce 1926, byl ukrytý v jedné ze židlí Vatikánského archivu.

Poslední slova před popravou

Dopis věnovaný papeži Sixtovi V. (1521 – 1590) napsala skotská královna Marie Stuartovna (1542 – 1587) v listopadu 1586. Panovnice ve psaní vyznává věrnost katolické církvi a obhajuje se proti lžím, které o ní roznášejí její nepřátelé.

Text vznikl v době, kdy královna čekala na svou popravu, když byla shledána vinnou za plánování vraždy své příbuzné, Alžběty I. (1533 – 1603).

A přece se točí!

O slavném procesu s Galileem Galileim (1564 – 1642) pojednává jedna ze sekcí depozitáře. Jeho teorie o tom, že Země obíhá kolem Slunce, se v té době zdála být velice troufalá, jelikož přímo odporovala tehdejším církevním dogmatům.

Galileo po soudním procesu strávil zbytek života v domácím vězení. V roce 1992 římská katolická církev pouze formálně uznala, že se stala „chyba“.

Nepotvrzené dokumenty

Pravda o Ježíšovi

Existuje ale také velké množství konspiračních teorií, které tvrdí, že se v archivech nachází pečlivě střežené dokumenty. Asi nejvíce dohadů se točí kolem samotného Ježíše Krista.

Údajně se zde vyskytuje korespondence mezi Svatým Pavlem a císařem Nerem týkající se Ježíšovy existence i jeho biologických potomků, které zplodil se svou manželkou Máří Magdalénou.

Zmizelá evangelia

Mezi základní spisy Nového zákona patří čtyři evangelia: Matouše, Marka, Lukáše a Jana. Dle některých teorií ale existuje kolem 30 evangelií, které církev vyřadila kvůli informacím, které nezapadaly do tehdejší křesťanské nauky.

Stal se snad celý biblický příběh obětí manipulace? Evangelia měl napsat samotný Ježíš, Máří Magdaléna, Jidáš nebo Svatý Petr.

Přijde konec světa?

Když se v roce 1917 ukázala třem dětem v portugalské Fátimě Panna Marie a vyjevila svá tři proroctví, svět to považoval za zázrak. Jedna z věšteb však stále zůstává záhadou. Týká se předpovědi o třetí světové válce a o konci světa.

V depozitáři se ale údajně nachází ručně psaný dokument dívkou z Fátimy,  Lúciou dos Santos (1907 – 2005), který má výrok potvrzovat.

Kde se skrývají ostatky mimozemšťana?

Některé konspirační teorie hovoří také o důkazu mimozemského života, který církev pečlivě skrývá. V archivu se má nacházet 3500 let starý papyrus, popisující flotilu létajících lodí nad Egyptem.

Kolují dokonce zvěsti, že má Vatikán ukrývat ostatky mimozemšťana. Z tohoto důvodu prý v minulosti vznikla nad tajnými archivy astronomická observatoř.

Poznal Napoleon a Hitler neznámou technologii?

Další tajná část knihovny má obsahovat dokumenty o vojenské technologii, která pochází od mimozemské civilizace. Přestože důkazy chybí, je až s podivem, že Napoleon i Hitler obsadili Vatikán a používali na svou dobu velice pokročilou technologii.

Napoleon porážel své soupeře vyspělým dělostřelectvem a německý technologický pokrok se také neuvěřitelně zrychlil. Záhadou zůstává, proč se oba vůdci vydali z Vatikánu přímo do Egypta.

Existuje stroj času?

Toto zařízení zvané chronovizor měl postavit italský mnich Pellegrino Ernetti s cílem zaznamenat Ježíšovo ukřižování. Důkazy o stroji samozřejmě chybí.

Měl ale fungovat na principu přijímání, dekódování a reprodukce elektromagnetického záření, jež v historické události zbylo. Zůstane pravda o těchto tajemstvích navždy skryta?

Do archivu se dostane pouze několik vyvolených osob. Templáři doplatili na svoje bohatství a moc. V archivech mají být uloženy dokumenty o Ježíši Kristovi. Ukrývá snad Vatikán ostatky mimozemšťana?
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Nejkrásnější české kašny: Musely se kvůli nim bourat brány?
Dostal zakázku od Českých Budějovic. Hlavní mušli Samsonovy kašny mistr Horn vytesá v kamenolomu u Besednice nedaleko Českého Krumlova. Nádrž má tak velký průměr, že se nevejde ani do jedné z budějovických bran. Radním proto nezbývá než improvizovat…   Kvůli těžbě stříbra má středověká Kutná Hora problém s nedostatkem pitné vody, protože horníci při práci […]
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách.   Když 8. prosince 1890, právě ve svátek Panny Marie, vyzvánějí zvony na věži poličského kostela sv. Jakuba, nemohou obyvatelé města o 36 […]
Zajímavosti
Hlasitý spánek nás trápí už tisíce let!
Z ložnice starých Egypťanů se ozývá zvuk motorové pily. Kde ji vzali před 3500 lety? Samozřejmě to není pila, to jen muž hrozivě chrápe! Když ženě dojde trpělivost, vyběhne před dům, utrhne větvičku tymiánu a začne s ní mávat své drahé polovičce kolem nosu. Pomůže to?   Z egyptských lékařských papyrů dobře víme, že noční […]
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Hřbitov se zkříženým hnáty: Piráti najdou věčný klid u Madagaskaru!
Ostrov Svaté Marie platí za zapomenutý kout planety. Madagaskarská končina prožívá zlatý věk na přelomu 17. a 18. století, kdy se tamní zátoky stávají výtečným úkrytem pro piráty. Zřídí si tu dokonce i svůj vlastní hřbitov!   O ráji bukanýrů a korzárů se poprvé zmíní anglický pirát Adam Baldridge, který během roku 1691 zvedá kotvy […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na […]
Záhady a napětí
Talentovaný mrzák Héfaistos
Máme-li si představit pohanského boha, většině z nás nejspíš vytane na mysl urostlá a mocná postava hodna svého božského postavení. Héfaistův případ je však něco úplně jiného. A přesto patří mezi nejoslavovanější bohy antického Řecka.   Na to, že zdaleka ne všechny mytologické příběhy jednotlivých bohů jsou božská rodinná idylka, jsme už poměrně zvyklí. Snad […]
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Tuhý kořínek vyhynulé šelmy: Mohl v Africe přežít prastarý druh medvěda?
Odskočit si z tuniské pláže do blízkého okolí a natrefit na medvěda? Zní to možná úsměvně, ale medvědi se v této části Afriky hojně vyskytovali, a to ještě relativně nedávno. Medvěd atlaský byl dobře znám například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde […]
Zjevení Panny Marie v Litmanové: Staly se mladé dívky svědky zázraku, nebo obětí klamu?
Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.   První zjevení se mělo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zastřelil se krotitel Dunaje kvůli ženě?
historyplus.cz
Zastřelil se krotitel Dunaje kvůli ženě?
V bratislavských ulicích je už od rána vidět hloučky lidí. Rozčileně gestikulují, vypadají překvapeně. „Opravdu spáchal Lanfranconi sebevraždu? A proč?“ dohadují se o nečekaném osudu úspěšného inženýra, který „zkrotil“ Dunaj. Už dávno nebyl v tehdejším Prešpurku (Bratislavě) cizincem. Enea Grazioso Lanfranconi (1850–1895) se sice narodil do známé majetné rodiny v Lombardii, do Bratislavy se ale přestěhoval s rodiči, když
Podvedl mě v den svatby
skutecnepribehy.cz
Podvedl mě v den svatby
Strávili jsme spolu hezké roky, ale pak se na oslavě mých narozenin opil a přiznal, že mi byl nevěrný už v den naší svatby a potom ještě několikrát! Nemohla jsem uvěřit tomu, co slyším. Můj Josef, a nevěrný? To prostě nebylo možné! Koukala jsem na něho, zda třeba nevyprskne smíchy, jak mě nachytal, ale on ne. Tvářil
Do mise na mapování jižního pólu Měsíce budou zapojení i Češi
21stoleti.cz
Do mise na mapování jižního pólu Měsíce budou zapojení i Češi
Jižní pól Měsíce je centrem zájmu Evropské vesmírné agentury, je totiž plánovaným místem pro přistání další lidské posádky na něm. Povrch jižního měsíčního pólu však ještě nebyl dostatečně detailně pr
Vánoční nákupy u našich sousedů – Střední Evropa
nejsemsama.cz
Vánoční nákupy u našich sousedů – Střední Evropa
Vánoce se blíží a s tím také nákupy dárků. Mnoho Čechů každoročně vyráží do zahraničních měst, která leží jen kousek od hranic. Vybrali jsme pro vás šestici těch nejoblíbenějších. Pasov Velká nákupní centra jsou rovněž v německém Pasově, který leží jen kousek za šumavskými kopci, asi 60 km od našich hranic. Návštěvníci tu nejraději nakupují v obchodních centrech The
Nový design A380 k příležitosti 125. výročí AC Milán
iluxus.cz
Nový design A380 k příležitosti 125. výročí AC Milán
Letecká společnost Emirates a hlavní partner AC Milán, představily odvážnou podobu letounu A380 s výraznými klubovými barvami, které oslavují 125 let existence tohoto ikonického fotbalového klubu.
Teotihuacán: Stojí za zkázou multikulturní válka?
epochanacestach.cz
Teotihuacán: Stojí za zkázou multikulturní válka?
Calzada de los Muertos, Cesta mrtvých, protíná Teotihuacán. Středem města míří 2,5 kilometru dlouhá ulice přímo k posvátné hoře Cerro Gordo. Čtyřicet metrů širokou hlavní třídu lemují významné budovy až k Pyramidě Měsíce, která kopíruje tvar masivu za sebou. Kolem Měsíční pyramidy se nachází dvanáct menších pyramid. Nejspíše sloužily pro praktikování lidských a zvířecích obětí.
Jako táta Hanzlík nepomohl
nasehvezdy.cz
Jako táta Hanzlík nepomohl
S jediným potomkem Jaromír Hanzlík (76) příliš nevycházel. První manželkou Jaromíra Hanzlíka (76) se nestala žádná z jeho krásných kolegyň, ale zdravotní sestřička Jaroslava, kterou si vzal jako d
Cuketové dobroty
panidomu.cz
Cuketové dobroty
Pochází z Itálie a známe ji pod názvem cuketa nebo tykev. Skvěle se z ní připravují polévky, placičky, je výbornou surovinou ke grilování a navíc se hodí do sladkých i slaných koláčů, pomazánek, salátů nebo čalamád. Mladé plody můžete jíst syrové v salátech či s těstovinami. Linguine s cuketovým krémem Budete potřebovat 1 lžíci másla,
Tajemství „vodního tygra“ z Patagonie: Je to fantom z pravěku?
enigmaplus.cz
Tajemství „vodního tygra“ z Patagonie: Je to fantom z pravěku?
Patagonie je rozsáhlým územím na jihu Jižní Ameriky. Je pověstná relativně nedotčenými přírodními krásami. Kryptid, který je však s touto oblastí spojován, není žádné neviňátko škemrající na turistech
Proč americká špionáž angažovala českého radistu Hradeckého?
epochaplus.cz
Proč americká špionáž angažovala českého radistu Hradeckého?
Češi patřili vždy k elitním špionům. Jeden z nich měl dostat šanci zapsat se zajímavým činem do dějin. Na jeho jméno už se ale zapomněla. Pojďme si jeho osud připomenout. Americký diplomat a právník Allen Dulles (1893–1969) se v roce 1942 „stal šéfem americké tajné služby OSS (Office of Strategic Services) v Evropě se sídlem ve švýcarském
Dokonalá rajčatová směs s vejci
tisicereceptu.cz
Dokonalá rajčatová směs s vejci
Tento pokrm je oblíbený hlavně v Izraeli a Tunisku. Lidé si ho dávají ke snídani, ale i k večeři. Ingredience 3 lžíce rajčatového protlaku 1 plechovka loupaných rajčat 1 menší červená cibule
Když si příroda s technikou podají ruce
rezidenceonline.cz
Když si příroda s technikou podají ruce
Složitý svahovitý terén představuje pro architekty pokaždé výzvu. Příkrý sráz komplikuje návrh a vyžaduje důvtipná technická řešení. Výsledkem pak ale může být originální projekt. Jedním z obvyklých řešení je částečné zapuštění budovy do svahu. Čím strmější sráz, tím je tato varianta vhodnější. Mění se potom ale zpravidla tradiční uspořádání vnitřní dispozice domu. Nejinak je tomu
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz