Teotihuacán byl ve své době nejvýznamnějším náboženským centrem Střední Ameriky. Rozprostírá se na náhorní plošině nedaleko mexické metropole.
Jeho dominanty tvoří dvě monumentální stavby, Pyramida Slunce a Měsíce, jež se staly němými svědky mnoha tajemných obřadů a historických událostí.
Teotihuacán – město bohů se nachází necelých 50 kilometrů severovýchodním směrem od Mexiko City. Rozprostírá se v nadmořské výšce přesahující 2200 metrů.
Se stavbou Teotihuacánu začala okolo roku 100 n.l. dávná mezoamerická civilizace, o které toho víme dnes jen velmi málo Dokonce není znám ani původní název města, jež v době své největší slávy patřilo zcela jistě mezi největší aglomerace na světě.
Jako Teotihuacán jej začali označovat až Aztékové, kteří opuštěné a částečně zpustošené město objevili poté, co v průběhu 8. století tzv. teotihuanská kultura zanikla.
Teotihuacán měl pro Aztéky zásadní význam. O tom svědčí už zvolený název. Ve volném překladu znamená „místo, kde se člověk stane Bohem“.
Dnes se po hlavní ulici Teotihuacánu, která se od doby Aztéků jmenuje Třída mrtvých (Calzada de los muertos), procházejí zástupy turistů. Až 40 metrů široká a 2,5 km dlouhá ulice je lemována mnoha chrámy.
Táhne se napříč celým městem, přičemž na severní straně je zakončena Pyramidou Měsíce (Pirámide de la Luna). Ta kopíruje tvar horského masivu Cerro Gordo, jež se vypíná za ní. Pyramida Měsíce stojí na severním konci Cesty mrtvých.
Druhá největší stavba v posvátném městě je 42 metrů vysoká. Rozměry její základny činí přibližně 130 x 150 metrů.
Nejvyšší stavbou Teotihuacánu je Pyramida Slunce (Pirámide del Sol), jejíž vrchol je přístupný a je možno si z něj celou významnou archeologickou lokalitu prohlédnout. Pyramida Slunce je dominantou Teotihuacánu.
Na východní straně Cesty mrtvých se tyčí do výšky 66 metrů nad úrovní země. Základna má rozměry zhruba 230 x 220 metrů, obdobně jako Cheopsova pyramida.