Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
TBC – Vymýcená nemoc, nebo stále aktuální hrozba?

Ještě za první republiky byla tuberkulóza druhou nejčastější příčinou úmrtí v tehdejším Československu.

Léčba TBC, kterou se celosvětově každý rok nakazí 10 milionů lidí, není jednoduchá ani dnes, přestože první lék na ni spatřil světlo světa už roku 1943. Nejúčinnější zbraní tak stále zůstává očkování….

Tuberkulóza či TBC je infekční onemocnění, způsobené zejména bakterii Mycobacterium tuberculosis. Většinou probíhá bezpříznakově, jen asi u jednoho z deseti postižených přejde v aktivní formu, která, když není léčena, způsobuje úmrtí zhruba v 50 % případů.

Celosvětově má ve svém těle bakterie tuberkulózy asi čtvrtina populace, ale nemoc u n těchto lidí nepropukne, a nemohou ji tedy šířit. Nejvyšší procento nakažených mají dnes Indie, Indonésie, Čína, Filipíny a Pákistán.

Denně zemře na světě na tuberkulózu zhruba 4000 osob a každou minutu se nově nakazí 19 lidí.
Denně zemře na světě na tuberkulózu zhruba 4000 osob a každou minutu se nově nakazí 19 lidí.

V těle bizona i v egyptských mumiích

Tuberkulóza je známá už od pravěku, člověka i zvířata postihuje nejméně 40 000 let. Nejstarší jednoznačný nález bakterie, která onemocnění způsobuje, pochází z pozůstatků bizona, starých asi 18 000 let.

Tuberkulózou trpěli již obyvatelé neolitické osady ve východním Středomoří, jak dokládají jejich kosterní ostatky z doby 7000 let př. n. l., stejně jako egyptské mumie z období 3000 až 2400 let př. n. l.

Nejslavnější lékař starověku, Řek Hippokrates (460–370 př. n. l.), prohlásil tuberkulózu za nejrozšířenější chorobu své doby.

Byla nalezena i v egyptských mumiích.
Byla nalezena i v egyptských mumiích.

Nejčastější příčina úmrtí v 19. století

V Jižní Americe trpěli tímto onemocněním lidé kultury Paracas, žijící mezi roky 750 př. n. l. až 100 n. l. Obdobně tomu bylo i v Severní Americe, kde tuberkulózou prošel prakticky každý člen pravěké společnosti, jež území obývala.

Zatímco antičtí lékaři věřili, že nemoc lze vyléčit pomocí stravy, známý perský lékař Avicenna (980–1037) spatřoval příčinu tuberkulózy ve znečištění ovzduší. Ještě v 19. století patřilo TBC mezi nejčastější příčiny úmrtí.

Například v dubnu 1862 zemřelo v Praze 527 osob, přičemž v důsledku tuberkulózy 155 z nich.

Když člověka ubývá zevnitř

Dříve se tuberkulóze říkalo souchotiny, úbytě nebo ftíza (z řeckého phthusis neboli úbytek), protože se zdálo, že nemoc postižené užírá zevnitř. Kvůli tomu, že nemocní byli výrazně bledí, se TBC přezdívalo i bílý mor.

Případně královo zlo, neboť lidé věřili, že dotyk krále chorobu vyléčí. Nemoc provázelo vykašlávání krve, horečka, noční pocení a úbytek na váze. Ve většině případů nemoc napadala plíce, méně často jiné orgány, pak se hovořilo o mimoplicní tuberkulóze.

První sanatorium pro nemocné otevřelo v Německu

Fakt, že je plicní tuberkulóza spojená s nádory („tuberkuly“), objevil anglický lékař Richard Morton (1637–1698) již v roce 1689, ale kvůli rozmanitosti symptomů nebyla označena za jediné onemocnění až do 20. let 19. století.

„Tuberkulózou“ ji pojmenoval roku 1839 německý lékař Johann Lukas Schönlein (1793–1864). První sanatorium pro nakažené touto nemocí pak pod širým nebem otevřel v roce 1854 lékař Hermann Brehmer (1826–1889) v německém Görbersdorfu (dnešní Sokolowsko v Polsku).

Slavný objev Roberta Kocha

Hlavního původce nemoci, bakterii M. tuberculosis, objevil a popsal 24. března 1882 německý lékař Robert Koch (1843–1910) a právem za to získal roku 1905 Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.

Protože však nevěřil, že tuberkulóza u dobytka i u lidí jsou si podobné, došlo ke zpoždění objevu, že zdrojem infekce u lidí je kravské mléko. Problém byl následně vyřešen pasterizací mléka.

V roce 1890 přišel Koch i s lékem na TBC – měl jim být glycerolový extrakt bacilu, který nazval „tuberkulin“. Léčení jeho prostřednictvím sice úspěšné nebylo, ale své uplatnění tuberkulin našel při diagnostice choroby.

Objevitelem TBC byl Robert Koch.
Objevitelem TBC byl Robert Koch.

Spása jménem kalmetizace

Zásadním zlomem v boji s nemocí bylo očkování, které roku 1906 vynalezli francouzští bakteriologové a imunologové Albert Calmette (1863–1933) a Camille Guérin (1872–1961). Jeho podstatou bylo vpravení oslabeného původce nemoci do těla, tzv. kalmetizace.

Vakcína BCG (bacil Calmettův-Guérinův) byla poprvé na lidech použita v roce 1921 ve Francii, v dalších zemích, například v USA, Velké Británii či Německu, byla přijata až po druhé světové válce.

V sanatoriu jako ve vězení

V 19. století byla tuberkulóza známá jako onemocnění chudých venkovanů. Roku 1815 byla v Anglii příčinou jednoho ze čtyř úmrtí. Poté, co se v 80. letech 19. století zjistilo, že jde o nakažlivou chorobu, bylo TBC prohlášeno za onemocnění podléhající hlášení.

Plivání na veřejnosti bylo zakázáno a chudí nemocní lidé byli nuceni ke vstupu do sanatorií, která však spíše připomínala vězení.

Oproti tomu sanatoria pro střední a vyšší třídy poskytovala nepřetržitou lékařskou pomoc, i tak v nich do pěti let od vstupu umíralo 50 % nemocných.

Konečně účinný lék!

Díky zlepšování zdravotní péče došlo k úbytku výskytu tuberkulózy ještě před příchodem antibiotik. Mezi roky 1850 a 1950 klesla v Evropě úmrtnost na TBC z 500/100 000 obyvatel na 50/100 000. Přesto stála tuberkulóza ve 20. století za smrtí stovek milionů lidí.

Účinná léčba přišla až s vývojem streptomycinu.

Poprvé jej izoloval 19. října 1943 americký mikrobiolog Albert Schatz (1920–2005), student Selmana Abrahama Waksmana (1888–1973), profesora Rutgers University v americkém New Jersey, který za objev získal roku 1952 Nobelovu cenu.

Naděje na vymýcení byly plané

Nicméně naděje na úplné vymýcení choroby vzala za své s příchodem typů TBC rezistentních na antibiotika, které se objevily v 80. letech 20. století.

Zatímco v roce 1913 bylo ve Spojeném království 117 000 případů tuberkulózy a roku 1987 se jejich počet snížil na 5000, v roce 2000 vyšplhal na 7600 případů.

Návrat TBC vyústil roku 1993 v oznámení Světové zdravotnické organizace (WHO) o nouzovém stavu ohrožení tímto onemocněním. Každoročně přibývá půl milionu nových případů multirezistentní tuberkulózy na celém světě.

V roce 2010 byl dokonce po dvaceti letech objeven nový druh bakterie TBC, M. mungi.

TBC se nepodařilo úplně vymítit.
TBC se nepodařilo úplně vymítit.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
panidomu.cz
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
S tím správným vybavením zvládnete doma nebo v kanceláři vytvořit praktický koutek, ve kterém můžete tvořit i pracovat. Stačí pár dobře vybraných pomocníků, ať už jde o praktické vybavení nebo detaily, které doladí atmosféru. Dobře vybavený prostor Různé kreativní tvoření je v dnešní době oblíbené – ať už je jen pro radost či jako zdroj výdělku. Ať už
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz