Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
komerční sdělení
Templáři: Kdo skutečně byli a jak vypadal jejich život?

Asi málokterá historická organizace budí až do dnešní doby takový zájem a emoce, jako řád templářů. Tito nenávidění a milovaní rytíři třímali v jedné ruce měšec plný peněz a v druhé meč posvěcený od samotného křesťanského Boha.

Měli za úkol hájit zájmy křesťanství, ochraňovat poutníky na cestě do Jeruzaléma a dokonce střežit i svatý grál. Kdo však skutečně byli? Jak vypadal jejich život? A jaký byl skutečný důvod existence jejich řádu?

Vznik řádu

Po tom, co byl v roce 1099 dobyt Jeruzalém při první křížové výpravě, výrazně přibylo poutníků, kteří se na toto svaté místo a kolébku křesťanství chtěli podívat vlastníma očima.

Vzhledem k tomu, že cestování nebylo ve 12. století nijak zvláště bezpečné, vyvstala potřeba neozbrojené poutníky chránit před lapky a muslimskými útočníky z Tyru a Aškalonu.

Na tento popud vznikl řád Chudí rytíři Krista a Šalamounova chrámu, který založilo osm rytířů včetně Godefroie de Saint-Omera a Huga de Payense, prvního velmistra řádu.

Přesné datum této události není známo, avšak historici odhadují, že se jedná o rok 1119 či 1120. Již na počátku své existence se templáři těšili přízni krále, šlechty i významných poutníků. To se však později mělo změnit.

Hugues de Payens, první velmistr Řádu templářů.

Křížové výpravy

I když původní záměr křížových výprav, které vyhlašoval papež, bylo osvobození míst posvátných pro křesťany z rukou muslimů, časem se z těchto nájezdů stala spíše snaha o dobytí nového území a založení křižáckých států.

Vše se samozřejmě dělo ve jménu vyššího dobra a hlavní bylo zemi očistit od všech nepřátel křesťanského Boha a zabránit pronikání islámu do křesťanských zemí.

Celkem templáři bojovali v devíti křížových výpravách, které je zavedli nejenom do Jeruzaléma, ale také do Egypta, Řecka, Pobaltí, Skandinávie a Palestiny. Kromě tažení proti nepřátelům křesťanů se odehrálo také několik akcí proti kacířům. Mezi nejznámější z nich patří výpravy proti katarům nebo husitům.

Templáři byli brzy po celém světě známí jako neohrožení válečníci, které pohání náboženský zápal a touha dostát svým svatým povinnostem.

Fungování řádu a svaté armády

Již od samého počátku byli templáři organizováni jako duchovní řád s přísným vojenským zřízením. V polovině 12. století byla založena ústava řádu a jeho základní struktura.

Tato řehole byla vypracovaná svatým Bernardem a obsahovala 72 článků plných povinností a zákazů, které bylo třeba striktně dodržovat.

Mezi nejvýznamnější patřilo společné jídlo, zřeknutí se světských potěšení, pravidelná účast na bohoslužbách a zejména absolutní poslušnost velmistrovi.

Templářští rytíři na středověké iluminaci Matěje Pařížského.

Rekruti k templářům přicházeli z celé západní Evropy. Hlavní motivací přitom byla většinou podpora svaté války, avšak mnoho mužů hledali v této organizaci pokání ze předchozí hříchy, možnost bojovat a proslavit se, anebo jen chtěli pravidelnou stravu. Řád byl rozdělen na rytíře, seržanty, sloužící bratry a kaplany.

Výzbroj a oblečení

Prvotní rozdělení určovalo, jakou templářskou zbroj na sobě budou jednotliví členové řádu nosit. Rytíři, jakožto členové těžké jízdy, nosili bílý plášť či tuniku s vyšitým červeným křížem.

Do boje byli vybaveni těžkou kroužkovou košilí nebo jednoduchým železným kyrysem. Součástí zbroje byly také kroužkové nohavice a kbelcová přilba s úzkým hledím.

Bojovali především s templářským jednoručním mečem a černobílým štítem.

Rytíři dostávali přidělenou i výstroj pro své koně. Seržanti, kteří byli dále rozděleni na vojáky (pěchota) a na sloužící bratry, měli jednodušší výstroj. Jejich varkoč a plášť byl černý, ale stejně jako u rytířů na nich byl vyobrazen červený kříž.

Kroužková košile byla kratší a kbelcovou helmu nahradili otevřenou, která byla pro pěší boj praktičtější.

Co se týče templářských zbraní pro pěšáky, na boj zblízka sloužil dobře jednoruční meč nebo kopí.

Sloužící bratři potom nosili hnědý vlněný mnišský hábit.

Výzbroj rytířů, zdroj: quora.com.

Rychle nabyté bohatství

Řád prosperoval a vzrůstal především díky vysokým darům od příznivců, které měly různé formy – peníze, půda, koně, vojenské vybavení i potraviny.

Samotní templáři v pozdějších letech výrazně profitovali ze širokého spektra služeb, které se týkaly raných forem bankovnictví a přepravy zboží.

V dobách svého největšího rozmachu těžili peníze z dobyvatelských výprav a ze svých základen. Vlastnili také nespočet lodí, které pronajímali vývozcům – vytvořili si tak vlastní obchodní řetězce. Další peníze jim proudily z provozu úschoven či převozu majetku.

Každý poutník totiž věděl, že není radno cestovat s větším majetkem, který by mohl skončit v rukou lapků. Mnohem pohodlnější tak bylo za určitý finanční obnos uschovat věci či větší částku peněz u templářů nebo si je nechat doručit přímo na místo.

Byli také velmi vychytralí, co se týče půjčování prostředků. Protože ve středověké Evropě byla zakázána lichva, templáři předem vypočítali úroky včetně zapůjčené částky, které budou požadovat zpět.

Velmi často bylo od půjčujícího vyžádáno, aby dal k templářům do zástavy cennosti jako jistotu. Řád časem natolik zbohatl, že půjčoval peníze i samotným králům.

Zrušení řádu

Nenadálé bohatství, moc a papežova ochrana způsobily, že templáři nebyli dlouho bez nepřátel. Když v roce 1391 padlo Acre (poslední templářská základna na blízkém východě) do rukou muslimů, celým řádem to významně otřáslo.

Najednou přišli o smysl své existence. Postupně se začaly vynořovat zkazky o jejich nemorálnosti a rouhání proti bohu. Rychle šířená propaganda je začala označovat za zločince, kteří nejednají ve jménu papeže a křesťanství.

Vše vyvrcholilo, když král Filip Sličný obvinil templáře z kacířství, z homosexuálního chování a uctívání pohanských symbolů. Mnoho členů řádu bylo mučeno a bylo na nich získáno falešné přiznání.

Viníci byli poté spolu s posledním velmistrem Jakubem de Molay upáleni na hranici. Templářský řád byl zrušen a jeho majetek zkonfiskován.

Upálení Jakuba z Moley, zdroj: ancient-origins.net.

Odkaz templářů

Templáři vytvořili zcela nový model rytířů. Zatímco v časnějším středověku se na rytíře pohlíželo spíše jako na válečníky, kteří bojují jen ve vlastní prospěch, templáři se prezentovali jako cudní, poslušní a zbožní služebníci Boha.

Díky tomu se významně zasadili o rozmach rytířského eposu a nám se tak dochovalo mnoho příběhů o legendárních svatých bojovnících.

Jejich příběh můžeme sledovat v mnoha filmech, objevili se také jako hlavní záporní hrdinové v herní sérii Assassin’s creed a v neposlední řadě se o nich nedávno v České republice natočil seriál Knightfall.

reklama
Související články
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes.   Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), rozené princezny z Lobkowicz. „Jistě […]
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“   V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených […]
Skotský ostrov Bute v zálivu Firth of Clyde se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi v čele se slavným novogotickým palácem Mount Stuart a rozvalinami středověkého hradu. Největší atrakcí jsou zde ale nejzachovalejší veřejné záchodky z viktoriánské doby v přístavu Rothesay.   Stavba veřejných toalet v Rothesay vyšla v roce 1899 na 530 liber, což by s ohledem na inflaci v přepočtu […]
Kuličky patří k oblíbené zábavě po celém světě. Jsou známé nejen z Egypta, ale také z aztéckých nalezišť a vyskytují se v pohřebištích původních obyvatel Severní Ameriky   Již na začátku 20. století archeologové v lokalitě u pákistánského Mohendžodara nalezli kamenné kuličky z doby kolem roku 2500 př. n. l. O kuličkách píše i básník Publius Ovidius Naso (43 př. n. […]
reklama
reklama
Historie
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět.   Je jí sedm let, a už je polovičním sirotkem. Aby matka měla na obživu pro sebe a své tři děti, bere na byt nájemníky. Jeden z nich je divadelní manažer, který shání herce […]
Bitva u Fontenoy: Musel vévoda sníst své boty?
„Buď dojdu do Paříže, nebo sním své boty!“ prohlásí sebevědomě mladičký vévoda z Cumberlandu. Věří, že porazit Francouze nebude tak těžké. Pravda, armáda Ludvíka XV. čelí na frontě v Rakouském Nizozemí velké spojenecké přesile. V jejím čele však stojí skutečný mistr svého řemesla.   V Evropě se roku 1744 opět rozhořely války o rakouské dědictví. […]
Barokní perla Sicílie: Pomohlo Notu zemětřesení?
Tisíce lidí v hrůze prchají, když se jim v patách hroutí celé jejich mocné a pyšné město. Sotva zemětřesení skončí, všichni se ale vrátí, aby postavili sídlo ještě velkolepější, které bude obdivovat celý svět.   Starobylé město Noto na jihovýchodě Sicílie, sídlo původních obyvatel ostrova Sicelů, vzkvétá už na přelomu letopočtu. Postupem času se stává rodištěm mnoha […]
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory.   Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, pražská kunstkomora císaře Rudolfa II. (1552–1612) se […]
Zajímavosti
Palais idéal: Chrám z kamínků vyroste na zahradě!
Našli jste někdy na zemi zajímavý kamínek a odnesli si ho domů? Co jste s ním pak udělali? Položili na poličku, pomalovali barvami nebo nakonec vyhodili ? Jeden nadšený Francouz svůj kamínek nevyhodí… A jak příběh pokračuje dál?   Práci pošťáka vzal Ferdinand Cheval (1836–1924) trochu z nouze. Jako zaměstnanec v zemědělství nezvládal uživit rodinu, […]
Genius loci: Co to vlastně je? Nebo spíše – kdo?
Vymetou prach a vše pečlivě poklidí. Poté je třeba připravit oltář. Nastává čas prosebných modliteb, někde i zpívání a tanců. Místní lidé přinášejí dary. Na oltáři se kupí víno i květiny, speciální mísa přetéká ovocem a dalším jídlem. To vše k poctě genia loci, který má zajistit svému místu ochranu, polím plodnost a lidem požehnání.   […]
Chinin: Lék, pochoutka i zabiják
Malárie, onemocnění způsobené parazitem přenášeným komáry, trápí lidi po tisíciletí. Dokonce i v posledních desetiletích má na svědomí až 600 000 úmrtí ročně. Teprve v 17. století je na ni nalezen lék v amazonském deštném pralese.   Už některé domorodé kmeny, obývajícím území dnešních států Peru, Bolívie a Ekvádoru, znají léčivou sloučeninu nacházející se v […]
Klaun očkatý: Nejlepší kamarád mořské sasanky umí měnit pohlaví!
Málokterý živočich se natolik zapíše do lidských hlav jako právě oranžová ryba. Děti i dospělí ho znají především skrze animované dobrodružství o Nemovi. Podle jména to jsou sice šprýmaři, moc legrace ale s nimi není.   Klauna očkatého dorůstajícího až 11 centimetrů jako první přesně popíše francouzský vědec Georges Cuvier (1769–1832). Nemůže z ní spustit oči, a […]
Záhady a napětí
Žena deště: Prokletý obraz, který vám nedá spát
Existují obrazy, které vás sledují očima – a pak jsou tu takové, které proniknou až do vaší mysli. Ukrajinská umělkyně Svetlana Telets namalovala v 90. letech záhadný obraz, jehož majitelé hlásí nevysvětlitelné jevy. Zvláštní zvuky v prázdných místnostech, pocity neklidu, noční můry, podivná hra stínů. Je to jen síla sugesce, nebo obraz skutečně skrývá něco […]
Stephen Kaplan: Co odhalil známý vampirolog?
Upíři neboli „nemrtví“ se dle pověstí živí krví lidí i ostatních dýchajících bytostí. Díky tomu zůstávají dlouho mladí. Známý americký vampirolog Stephan Kaplan se však domnívá, že upíři nejsou „nemrtví“, ale že to jsou skuteční lidé, kteří mají naléhavou potřebu pít každý den krev. Pokud krev nedostanou, stanou se agresivními nebo dokonce zešílí. Jde tedy […]
Nejtajemnější pohřebiště v Anglii: Kdo na něm skutečně odpočívá?
Sutton Hoo. Pod tímto zvláštním názvem se ukrývá tajuplné pohřebiště nacházející se nedaleko Woodbridge v anglickém hrabství Suffolk. Ačkoliv se na tomto místě našlo spoustu anglosaských artefaktů, stále není jasné, kdo je zde pohřbený. Jde snad o hrob anglosaského krále Rædwalda, který vládl ve východní Anglii a zemřel někdy kolem roku 627?   V roce […]
Indické město Ellora: Vzniklo s pomocí neznámé technologie?
V Indii leží kamenný zázrak, jeden z největších a nejzáhadnějších chrámových komplexů světa, jehož vznik je dodnes zahalen tajemstvím. Máme před sebou důkaz neobyčejné technologie, nebo jen mistrovskou ukázku lidské dovednosti? Jak staré jsou chrámy v Elloře – a kdo je vlastně vytvořil?   Představte si, že stojíte před horou, ve které vznikl precizně vyhloubený […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivý dotek něhy: Nová vůně NARCISO radiante
iluxus.cz
Zářivý dotek něhy: Nová vůně NARCISO radiante
Ikonická kolekce NARCISO od značky Narciso Rodriguez se rozrůstá o nový voňavý šperk – NARCISO eau de parfum radiante, parfém, který zahaluje tělo i mysl do jemného, světlého závoje a proměňuje každod
Oheň spoutaný designem
rezidenceonline.cz
Oheň spoutaný designem
Plameny tančící za skleněnými krbovými dvířky okouzlují a fascinují i dnešního člověka, přestože je obklopen těmi nejmodernějšími technologiemi a přístroji. Kupodivu právě v kontrastu se soudobou, téměř dokonale automatizovanou domácností se živý oheň vyjímá obzvlášť dobře, a proto se krby na dřevo objevují v mnohých bytech a domech. Nebudeme si nalhávat, že příprava otopu a
KARLOVARSKO KOLMO: VÍTEJTE V CYKLOREGIONU ČESKO – BAVORSKÉ LÁZNĚ!
epochanacestach.cz
KARLOVARSKO KOLMO: VÍTEJTE V CYKLOREGIONU ČESKO – BAVORSKÉ LÁZNĚ!
Představte si, že šlapete klidnou cestou lemovanou hustými lesy, míjíte tiché lázeňské parky i tajemná rašeliniště, dýcháte čerstvý vzduch a máte čas jen pro sebe, pro své myšlenky, nebo pro radost dětí, které vás nadšeně předjíždějí. Přesně takové chvíle vám nabízí cykloregion Česko-bavorské lázně. Ať už milujete kopce, rovinky, nebo jen ten pocit volnosti, kdy
Letní kino pro všechny zamilované
panidomu.cz
Letní kino pro všechny zamilované
Večer plný retro romantické atmosféry proběhne pod košatými korunami starých stromů na pražském Střeleckém ostrově 19. června od 17:00 hodin. Na programu je promítání filmového hitu 80. let Kamarád do deště a živá ukázka z muzikálu Děti Ráje, který vypráví příběh mladých lidí, návštěvníků klubu Ráj, žijicích disco hudbou. K dispozici bude také stylový fotokoutek, občerstvení a
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
epochaplus.cz
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých
Quesadilla s kuřecím masem
nejsemsama.cz
Quesadilla s kuřecím masem
Tortilly (kesadija) můžete také plnit jenom z poloviny a na pánvi přeložit na půlku. Ingredience na 4 porce: ● 4 tortilly ● 200 g kuřecích prsou ● 200 g čedaru ● 250 g cherry rajčat ● 150 g sladké kukuřice ● mletá paprika ● chilli ● sůl ● olej ● zakysaná smetana ● máslo ● polníček na dozdobení Postup: Kuřecí prsa nakrájejte na malé kousky, posypte chilli, mletou paprikou, solí a na oleji orestujte. Rajčata nakrájejte na půlky. Velkou pánev rozehřejte
6 vlivných princezen: Chtěl Přemysl Otakar II. učinit z dcery dědičku království?
historyplus.cz
6 vlivných princezen: Chtěl Přemysl Otakar II. učinit z dcery dědičku království?
O nápadníky nemá Anežka nouzi, otec se ji snaží za každou cenu výhodně provdat. Všechny pokusy ale selžou a možná právě proto se znechucená Přemyslovna rozhodne vstoupit do kláštera. Její názor nezmění ani nabídka k sňatku, kterou dostane od samotného císaře!   Přemyslovská knížata a králové zanechali v českých i evropských dějinách výraznou stopu. Prosadit se ale
Malý kamínek se stal mocným amuletem
skutecnepribehy.cz
Malý kamínek se stal mocným amuletem
Ráda jsem sbírala různé kamínky. Jednou jsem ale našla mnohem víc, než obyčejný kámen. Věřila jsem, že mi přinese štěstí, a to se také stalo. Už od dětství jsem se věnovala zvláštnímu koníčku – sbírala jsem kameny. Z každé dovolené, výletu, nebo i procházky jsem si musela domů přinést malý suvenýr. Měla jsem jich plno, všechny byly, dalo by
Záhada jeskyně kanibalů: Co se zde mohlo odehrávat?
enigmaplus.cz
Záhada jeskyně kanibalů: Co se zde mohlo odehrávat?
Oficiálně se tento podzemní prostor označuje jako jeskyně Gough. Nachází se ve Spojeném království – hrabství Somerset, a to v soutěsce Cheddar, pohoří Mendip Hills. Jeskyně je hluboká přes sto metrů.
Zlomené srdce léčí Čermák kopií manželky?
nasehvezdy.cz
Zlomené srdce léčí Čermák kopií manželky?
Herec Hynek Čermák (52) po rozpadu manželství s hvězdou seriálu Ulice Veronikou Čermák Mackovou (31) dlouho netruchlil. Na premiéře už se objevil po boku nové partnerky. A přítomné zaskočilo, jak mo
Mezinárodní vědecké žebříčky: Úspěch pro ČVUT
21stoleti.cz
Mezinárodní vědecké žebříčky: Úspěch pro ČVUT
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropský
Opečený sendvič s křupavou slaninou
tisicereceptu.cz
Opečený sendvič s křupavou slaninou
Slanina vás posílí na každé túře. Nejlépe chutná s čerstvým opečeným chlebem nebo bílým toustovým chlebem. Suroviny 20 dkg anglické slaniny 2 velká rajčata hrst čerstvé rukoly 1 lžíce másla
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz