Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
komerční sdělení
Templáři: Kdo skutečně byli a jak vypadal jejich život?

Asi málokterá historická organizace budí až do dnešní doby takový zájem a emoce, jako řád templářů. Tito nenávidění a milovaní rytíři třímali v jedné ruce měšec plný peněz a v druhé meč posvěcený od samotného křesťanského Boha.

Měli za úkol hájit zájmy křesťanství, ochraňovat poutníky na cestě do Jeruzaléma a dokonce střežit i svatý grál. Kdo však skutečně byli? Jak vypadal jejich život? A jaký byl skutečný důvod existence jejich řádu?

Vznik řádu

Po tom, co byl v roce 1099 dobyt Jeruzalém při první křížové výpravě, výrazně přibylo poutníků, kteří se na toto svaté místo a kolébku křesťanství chtěli podívat vlastníma očima.

Vzhledem k tomu, že cestování nebylo ve 12. století nijak zvláště bezpečné, vyvstala potřeba neozbrojené poutníky chránit před lapky a muslimskými útočníky z Tyru a Aškalonu.

Na tento popud vznikl řád Chudí rytíři Krista a Šalamounova chrámu, který založilo osm rytířů včetně Godefroie de Saint-Omera a Huga de Payense, prvního velmistra řádu.

Přesné datum této události není známo, avšak historici odhadují, že se jedná o rok 1119 či 1120. Již na počátku své existence se templáři těšili přízni krále, šlechty i významných poutníků. To se však později mělo změnit.

Hugues de Payens, první velmistr Řádu templářů.

Křížové výpravy

I když původní záměr křížových výprav, které vyhlašoval papež, bylo osvobození míst posvátných pro křesťany z rukou muslimů, časem se z těchto nájezdů stala spíše snaha o dobytí nového území a založení křižáckých států.

Vše se samozřejmě dělo ve jménu vyššího dobra a hlavní bylo zemi očistit od všech nepřátel křesťanského Boha a zabránit pronikání islámu do křesťanských zemí.

Celkem templáři bojovali v devíti křížových výpravách, které je zavedli nejenom do Jeruzaléma, ale také do Egypta, Řecka, Pobaltí, Skandinávie a Palestiny. Kromě tažení proti nepřátelům křesťanů se odehrálo také několik akcí proti kacířům. Mezi nejznámější z nich patří výpravy proti katarům nebo husitům.

Templáři byli brzy po celém světě známí jako neohrožení válečníci, které pohání náboženský zápal a touha dostát svým svatým povinnostem.

Fungování řádu a svaté armády

Již od samého počátku byli templáři organizováni jako duchovní řád s přísným vojenským zřízením. V polovině 12. století byla založena ústava řádu a jeho základní struktura.

Tato řehole byla vypracovaná svatým Bernardem a obsahovala 72 článků plných povinností a zákazů, které bylo třeba striktně dodržovat.

Mezi nejvýznamnější patřilo společné jídlo, zřeknutí se světských potěšení, pravidelná účast na bohoslužbách a zejména absolutní poslušnost velmistrovi.

Templářští rytíři na středověké iluminaci Matěje Pařížského.

Rekruti k templářům přicházeli z celé západní Evropy. Hlavní motivací přitom byla většinou podpora svaté války, avšak mnoho mužů hledali v této organizaci pokání ze předchozí hříchy, možnost bojovat a proslavit se, anebo jen chtěli pravidelnou stravu. Řád byl rozdělen na rytíře, seržanty, sloužící bratry a kaplany.

Výzbroj a oblečení

Prvotní rozdělení určovalo, jakou templářskou zbroj na sobě budou jednotliví členové řádu nosit. Rytíři, jakožto členové těžké jízdy, nosili bílý plášť či tuniku s vyšitým červeným křížem.

Do boje byli vybaveni těžkou kroužkovou košilí nebo jednoduchým železným kyrysem. Součástí zbroje byly také kroužkové nohavice a kbelcová přilba s úzkým hledím.

Bojovali především s templářským jednoručním mečem a černobílým štítem.

Rytíři dostávali přidělenou i výstroj pro své koně. Seržanti, kteří byli dále rozděleni na vojáky (pěchota) a na sloužící bratry, měli jednodušší výstroj. Jejich varkoč a plášť byl černý, ale stejně jako u rytířů na nich byl vyobrazen červený kříž.

Kroužková košile byla kratší a kbelcovou helmu nahradili otevřenou, která byla pro pěší boj praktičtější.

Co se týče templářských zbraní pro pěšáky, na boj zblízka sloužil dobře jednoruční meč nebo kopí.

Sloužící bratři potom nosili hnědý vlněný mnišský hábit.

Výzbroj rytířů, zdroj: quora.com.

Rychle nabyté bohatství

Řád prosperoval a vzrůstal především díky vysokým darům od příznivců, které měly různé formy – peníze, půda, koně, vojenské vybavení i potraviny.

Samotní templáři v pozdějších letech výrazně profitovali ze širokého spektra služeb, které se týkaly raných forem bankovnictví a přepravy zboží.

V dobách svého největšího rozmachu těžili peníze z dobyvatelských výprav a ze svých základen. Vlastnili také nespočet lodí, které pronajímali vývozcům – vytvořili si tak vlastní obchodní řetězce. Další peníze jim proudily z provozu úschoven či převozu majetku.

Každý poutník totiž věděl, že není radno cestovat s větším majetkem, který by mohl skončit v rukou lapků. Mnohem pohodlnější tak bylo za určitý finanční obnos uschovat věci či větší částku peněz u templářů nebo si je nechat doručit přímo na místo.

Byli také velmi vychytralí, co se týče půjčování prostředků. Protože ve středověké Evropě byla zakázána lichva, templáři předem vypočítali úroky včetně zapůjčené částky, které budou požadovat zpět.

Velmi často bylo od půjčujícího vyžádáno, aby dal k templářům do zástavy cennosti jako jistotu. Řád časem natolik zbohatl, že půjčoval peníze i samotným králům.

Zrušení řádu

Nenadálé bohatství, moc a papežova ochrana způsobily, že templáři nebyli dlouho bez nepřátel. Když v roce 1391 padlo Acre (poslední templářská základna na blízkém východě) do rukou muslimů, celým řádem to významně otřáslo.

Najednou přišli o smysl své existence. Postupně se začaly vynořovat zkazky o jejich nemorálnosti a rouhání proti bohu. Rychle šířená propaganda je začala označovat za zločince, kteří nejednají ve jménu papeže a křesťanství.

Vše vyvrcholilo, když král Filip Sličný obvinil templáře z kacířství, z homosexuálního chování a uctívání pohanských symbolů. Mnoho členů řádu bylo mučeno a bylo na nich získáno falešné přiznání.

Viníci byli poté spolu s posledním velmistrem Jakubem de Molay upáleni na hranici. Templářský řád byl zrušen a jeho majetek zkonfiskován.

Upálení Jakuba z Moley, zdroj: ancient-origins.net.

Odkaz templářů

Templáři vytvořili zcela nový model rytířů. Zatímco v časnějším středověku se na rytíře pohlíželo spíše jako na válečníky, kteří bojují jen ve vlastní prospěch, templáři se prezentovali jako cudní, poslušní a zbožní služebníci Boha.

Díky tomu se významně zasadili o rozmach rytířského eposu a nám se tak dochovalo mnoho příběhů o legendárních svatých bojovnících.

Jejich příběh můžeme sledovat v mnoha filmech, objevili se také jako hlavní záporní hrdinové v herní sérii Assassin’s creed a v neposlední řadě se o nich nedávno v České republice natočil seriál Knightfall.

reklama
Související články
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku.   Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde vychodí gymnázium. Absolvuje ho s vyznamenáním, ale profesory tehdy provokuje svými vlasteneckými aktivitami. […]
Úspěšná reprezentantka se vrací domů, ověnčená světovými tituly. Zraje v ní ale rozhodnutí, po kterém všechny medaile poletí do popelnice.   Dětství Zdeny Koubkové (1913–1986) ze slezského Paskova mohlo být úplně obyčejné. Dívka, šesté dítě šafáře Jakuba Koubka na velkostatku hraběte Stollberga, si ale otce příliš neužije. Vypukne první světová válka, Jakub Koubek narukuje na frontu […]
Heřman Černín má jednu obrovskou vášeň, a to hromadit peníze. Po bitvě na Bílé hoře si přijde na obrovské jmění. Skupuje panství pod cenou a s velkým ziskem zásobuje Valdštejnova vojska.   V mládí to přitom Heřman (1576–1651) neměl vůbec jednoduché. Když mu umírá otec, je mu pouhých 14 let a zbývá mu po něm jen prázdná […]
Cestu z Krakova do Čenstochové střeží soustava hradů a hlídkových věží vybudovaných na vysokých skalách, kterým se díky jejich umístění říká orlí hnízda.   Obrovský obranný val nechává na hranici Polska se Slezskem, které je tehdy součástí Českého království, postavit král Kazimír III. Veliký (1310–1370). Důvod je prostý: Má bránit zemi proti nájezdníkům z Čech. Zvláště obléhání […]
reklama
reklama
Historie
Za odměnu získal dávný zubař hrobku
Hesire má mimořádně na spěch. Z paláce přišla zpráva, že panovníkovi se kývá zub. Bude na něm, aby to jako faraonův osobní zubař vyřešil…   Z jakých poměrů Hesire, žijící někdy ve 26. století př. n. l., pocházel, není známo. Vzdělání se mu však nejspíš dostalo při některém chrámu, v tzv. domě života, kde se […]
Berlínská konference: Mocnosti rozcupovaly Afriku při loupeži století
K jednacímu stolu usedají zástupci nejvýznamnějších mocností světa. Chystají se jednat o tom, jak si rozparcelovat celý kontinent i s jeho nerostným bohatstvím a obyvateli.   V polovině 19. století světové velmoci objevují bohaté zdroje surovin v Africe. Koloniální výpady na černý kontinent ale začínají ohrožovat stabilitu a mír v samotné Evropě. Na africké půdě stále častěji dochází ke střetům, […]
Kaple sv. Kříže: Místo, kam Karel IV. vstupoval bos
Leskne se zlatem a drahokamy a skrývá nejvzácnější výtvarná díla české gotiky, ale přesto jí bylo předurčeno stát se pouze honosnou slupkou pro ještě větší bohatství.   Karlštejn už se sedm let staví, když se Karel IV. (1316–1378) rozhodne zasvětit ho uložení říšských korunovačních klenotů a svatých ostatků. Velká věž proto dostává vlastní opevnění a […]
Svoji Velkou zeď má i Indie
Indické království Mévár vzkvétá. Může za to mahárádža Rana Kumbha, jenž mu vládne od roku 1433. Ten táhne od jedné bitvy ke druhé a výrazně rozšiřuje hranice svého státu, který se nachází na západě dnešní Indie.   Celkem svede 56 střetnutí, v nichž ani jednou nenajde přemožitele. Počet jeho nepřátel ovšem rychle roste. Vzhledem k tomu, že hlavní […]
Zajímavosti
Černý kašel: Zabiják, který se probouzí!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se však dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého!   Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se […]
Guinnessova kniha rekordů: Na počátku je hádka v hospodě
Zakouřená místnost s krbem, na stěnách plechové cedule, dřevěný interiér a starodávné pípy. Sklenice jsou plné Guinnessu, v rohu sedí tři muzikanti a hrají svižný jig. Je listopad roku 1951 a v hospodě začíná nejpamátnější hádka nad pivem.   Tím, kdo je v této hádce hlavním účastníkem, není nikdo jiný než Sir Hugh Beaver (1890–1967), ředitel pivovaru Guinness. […]
CECOT: Nejdrsnější věznice světa
Salvador – malá středoamerická zemička, kterou nechvalně proslaví války gangů. Tamní prezident Nayib Bukele (*1981) má všeho dost, a tak nechá postavit CECOT neboli Centrum pro izolování teroristů!   Na kalendáři se značí datum 26. března 2022, tehdy násilnosti dosáhnou pomyslného vrcholu. Za jediný den totiž v důsledku války gangů umírá na 62 lidí! Bukele […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí!   Zatímco Evropu zaměstnává navrátivší francouzský císař Napoleon Bonaparte (1769–1821), na opačné straně světa, v Indonésii, se probouzí k životu […]
Záhady a napětí
Bible je důkazem, že žijeme v simulaci, tvrdí vědec
Je svět kolem nás skutečný? Co když je vše je pouhá iluze a my žijeme uvězněni ve virtuální realitě podobně jako postavy ve videohrách, u kterých ve volném čase odpočíváme? Touto otázkou se vědci a filozofové zabývají už tisíce let. Docent fyziky na univerzitě v Portsmouthu Melvin Vopson nyní přichází s tvrzení, že Bible může […]
Turistku v australské strašidelné léčebně prý napadl duch!
Návštěvnice jedné z nejstrašidelnějších australských atrakcí před nedávnem zažila bližší setkání s tamními paranormální jevy, než by sama přála. Během prohlídky bývalé psychiatrické léčebny na ni údajně zaútočilo cosi neviditelného a zanechalo to na jejích zádech viditelné škrábance! Napadl ženu duch některého z bývalých pacientů?   V roce 1867 je ve městě Ararat na jihovýchodě […]
Podivný útok na USS Stein: Co napadlo torpédoborec?
Torpédoborec amerického námořnictva USS Stein se v 70. letech minulého století účastní mnoha utajených bojových operací, za než si vyslouží četná ocenění. Přesto se do povědomí veřejnosti dostane hlavně díky záhadným událostem z roku 1978, kdy loď cosi napadne. Co vyděsilo posádku a poškodilo lodní sonar? Byl to snad legendární kraken?   Onoho osudného dne roku 1978 […]
Řádili v New Orleanse upíří bratři?
Po Royal Street, jedné z rušných tepen New Orleans, vrávorá mladá dívka. Vlasy má rozcuchané, ruce od krve a celá se třese. Záhy ji proto zastaví strážník. „Svázali nás. Uni… Unikla jsem jen se štěstím,“ drmolí slečna. „Věznili nás dva bratři a… a… a pili z nás krev,“ zašeptá k policistovu překvapení. Mluví pravdu?   Strážce […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Samci komárů budou díky genetické úpravě trávit samice svým spermatem
21stoleti.cz
Samci komárů budou díky genetické úpravě trávit samice svým spermatem
Každý rok zemře na nemoci přenášené komáry přes milion lidí na celém světě. Postřiky insekticidy, které mají vymýtit komáry ze zamořených oblastí, jsou neúčinné, protože si na ně komáři snadno budují
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
epochanacestach.cz
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
Solná komora (Salzkammergut) je jednou z nejmalebnějších oblastí Rakouska, která láká návštěvníky svou dechberoucí přírodou, historickými městečky a bohatou kulturní tradicí. Rozkládá se mezi alpskými vrcholy a průzračnými jezery, kterých je zde více než 70. Tato oblast je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO díky své jedinečné krajině a historickému významu. Nejznámějšími perlami Solné komory
Kanárské ostrovy: Teplo po celý rok
nejsemsama.cz
Kanárské ostrovy: Teplo po celý rok
Co takhle si letos zpříjemnit zimu dovolenou na některém z krásných Kanárských ostrovů? Mají tam nejen úžasné pláže, ale i spoustu nádherných přírodních památek. Co může být lepšího než uniknout českému mrazivému počasí a alespoň část zimy strávit v teple u moře. Kanárské ostrovy jsou v tomto období jednou z nejoblíbenějších destinací. Jednotlivé ostrovy nabízí skvělé podmínky pro dovolenou, a pokud se plánujete vypravit
Navržen s funkční přesností: Victorinox ALOX Limited Edition 2025
iluxus.cz
Navržen s funkční přesností: Victorinox ALOX Limited Edition 2025
Společnost Victorinox oznamuje uvedení limitované edice Alox 2025, jedenáctého pokračování vysoce uznávané výroční série. Letos kolekce představuje výraznou barvu Stone Red - sytou, uklidňující červen
Výlety Dopity za milenkou?
nasehvezdy.cz
Výlety Dopity za milenkou?
Vypadá to, že je úplně na dně! Agáta Hanychová (39) marodila, musela brát antibiotika. A podle všeho zjistila, že ve svém manželovi nemá takovou oporu, jak doufala. Proslýchá se, že Miroslav Dopit
Interiér, který vznikal v dialogu
rezidenceonline.cz
Interiér, který vznikal v dialogu
Impulzem k prvotnímu setkání architekta a klienta bylo doporučení. Co se zpočátku jevilo jako klasická standardní práce, postupně se vyvinulo v něco daleko neočekávanějšího. Byt v pražských Vršovicích s výhledem do Nuselského údolí koupil jeho majitel v rezidenčním projektu. Obytná plocha 174 m2 měla svým obyvatelům poskytnout příjemné a klidné útočiště v rušném městském prostředí.
Boží muka sloužila k usmíření i jako pokuta
historyplus.cz
Boží muka sloužila k usmíření i jako pokuta
Údery kladiv do sekáčků zvoní do dáli. Nevzhledný kus žuly dostává pod rukama kameníků pevný tvar. „Ona si to zaslouží,“ prohodí jeden z upracovaných mužů, když si rukou utře zpocené čelo. Kamenná pocta pro mrtvou v podobě sloupu s výklenkem bude brzy hotova.   „Kam se zase zatoulal?“ ptá se sama sebe nešťastná žena a
Manžel se zamiloval do jiné
skutecnepribehy.cz
Manžel se zamiloval do jiné
Dobrák od kosti, pohodář, sympatický člověk. Tak nějak vidí mého manžela jeho kolegové, známí, naše děti a samozřejmě i já. Pak přišla sprcha! Byl to prostě odjakživa oblíbený a nekonfliktní člověk. Dával mi najevo lásku. Byla jsem přesvědčená, že málokdo má v životě takové štěstí jako já. Nemohla jsem si stěžovat na rodiče, kteří mi poskytli šťastné dětství
Plněné knedlíky z různých koutů světa
panidomu.cz
Plněné knedlíky z různých koutů světa
Knedlíky i malé knedlíčky. Tuhle dobrotu objevily snad všechny kuchyně světa. Liší se jen těstem a složením náplně, oblíbenou národní pochoutkou jsou ale všude. Proto pro vás máme pro inspiraci pár receptů. Knedlíky, knedlíčky a jim podobné těstové taštičky mohou být hlavním jídlem, přílohou a ve sladké podobě i dezertem. Které vybrat? My jsme se
Záhadný návštěvník na nočním nebi: Byl to druhohorní ptakoještěr?
enigmaplus.cz
Záhadný návštěvník na nočním nebi: Byl to druhohorní ptakoještěr?
Městečko Van Meter v americkém státě Iowa bylo založeno v roce 1869. Za svůj neobvyklý název vděčí rodině přistěhovalců z Nizozemska. O několik desítek let později se tato poklidná komunita proslavila
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
epochaplus.cz
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu
Treska v koriandrové krustě
tisicereceptu.cz
Treska v koriandrové krustě
Balíček s rybou v alobalu si otevřete každý až na talíři – vůně se na vás vyvalí, o chuti nemluvě. K rybě můžete připravit omáčku z bílého jogurtu, pár kapek citronu a špetky soli. Ingredience 1
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz