Čas od času to na nás přijde. Uklízíme jako divé a pořád to není ono. A pak přijde náhlé prozření. Ten koberec je prostě špinavý! Ona to nemusí být taková tragédie, jak si myslíme, ale prostě čas od času je třeba koberec vyčistit. Jenomže jak na to?
Bude lepší suchá, nebo mokrá cesta? A co babičkovské zlepšováky?
Namokro
Čištění vodou je vždy určitě razantnější a účinnější. Jde více do hloubky a koberec se vyčistí lépe. Ale nehodí se vždy. Opatrní by měli být nejen majitelé vlněných koberců, důležitá je také stálobarevnost materiálu..
Nasucho
Jednodušší metoda, kterou se takzvaně nedá nic zkazit. Má však také své ale. Je dražší. Prášek, který se používá pro suché čištění a na který se vážou částice špíny, se při závěrečném vysávání rozptýlí po místnosti.
Rady našich babiček
Klepejte – Kusové koberce, i ty velké, se vždy několikrát do roka vynesly na klepadlo. Klepe se vždycky z rubu, aby se neporušila vlákna.
Sníh – Pokud letos napadne, koberec na něj položte lícovou stranou a z druhé strany ručně klepejte plácačkou na koberce – je to sice pracné, ale koberci se vrátí živé barvy, vlas se načechrá a špína vypadne ven. Pak stačí jen sníh omést a nechat uschnout.
Zelí – Na venkovských chalupách nejběžnější prostředek. Slijete nálev a zelí rozprostřete po koberci. Nenechávejte je tam příliš dlouho, protože je dost agresivní a mohlo by vyžrat barvu. Pomalu zametejte, aby se na zelí nabalila špína a prach, a nakonec vysajte.
Prášek do pečiva – Rozsypejte ho po koberci a nechte třeba přes noc působit. Pak stačí vykartáčovat a důkladně vyluxovat. Nehodí se na hodně znečištěné koberce s mastnými skvrnami.
Sůl – Nasypte ji na koberec a nechte působit. Následně přejeďte koštětem, aby se dostala hlouběji a po 30 minutách vyluxujte.