Americké město The Villages na Floridě je rájem pro tisíce lidí, kteří dovršili 55 let. To je základní podmínka pro ty, kteří zde chtějí žít.
Ještě před 40 lety byla na místě dnešního The Villages vesnička, kde žilo asi 800 lidí. V roce 1983 ale na scénu přichází bohatý miliardář Harold Gary Morse (1936–2014), který tady začne stavě domy pro seniory.
Už v roce 1986 prodává přes 500 domů za rok. V roce 2011 jeho společnost vydělává 550 milionů dolarů ročně. Dnes je z města The Villages nejrychleji se rozvíjející místo Ameriky. Rozkládá se na 80 km2 a populace se od roku 2010 zdvojnásobila na 115 000 lidí.
Sex? Vše je dovoleno!
Všechny domy jsou přízemní a podle posledních údajů tady měsíční náklady na hypotéku činí asi 1 000 dolarů (necelých 25 000 korun).
Najdete tu proto přes 30 golfových hřišť, country kluby, restaurace, bary a obchody, mezi kterými se senioři pohybují převážně na elektrických golfových vozíčcích. Zvláštní důraz je tady kladen na lékařské kliniky, které jsou rozesety po celém městě.
Nejsou tady ale jen proto, aby u seniorů řešily typické obtíže spojené se stářím. V tomto „městě snů“ řádí ve velkém kapavka, chlamydie i syfilis. Důchodci si tady totiž ve velkém užívají sexu.
„V životě bych netušil, jak se ti staříci dokážou odvázat,“ svěřuje se novinářům jeden z barmanů, který pracuje ve zdejším swingers klubu.
Ačkoliv je ve městě takřka nulová kriminalita, místní strážníci vyjíždějí například k nahlášenému sexu na veřejnosti nebo roztržce mezi důchodci.
„V životě jsem neviděl, že by se dva muži s francouzskými holemi prali o ženu,“ přiznává policejní šéf Chris McKinstry.
Mladým vstup zakázán
Obyvatelé Villages, kteří o okolním světě nechtějí slyšet, mají starosti jen o svou zábavu.
Je to takový Disney World pro seniory, ve kterém v poslední době narůstá černých obchod, a to nejen s lehkými drogami (hlavně marihuanou), ale i s viagrou, která je tady prodávána ve velkém.
Místní důchodci si to mohou finančně dovolit, patří totiž k bohatší sortě lidí. Vždyť měsíční pobyt je tady v průměru vyjde na 4 250 dolarů (106 000 korun).
V částce jsou zahrnuty náklady na bydlení, pojištění, daně, členství v golfovém klubu nebo předplatné místních novin, jídlo, pití a zábava.