„Chovej se slušně a navštěvuj kněžky lásky častěji,“ nabádá podle dochovaného dopisu babylonská zbožná žena svého bezbožného manžela.
V sumerských, babylonských i asyrských chrámech totiž slouží kněžky, jejichž úkolem je provádět rituály pro dobrou úrodu a plodnost.
Muži za nimi chodí, odevzdají peněžní dary, dobytek či obilí a poté s kněžkami vykonávají rituál tělesného styku. „Primární motivací žen a dívek byla opravdu služba bohům,“ zdůrazňuje současný historik Vlastimil Vondruška.
V antickém Řecku a Římě jsou pak na prostituci závislé státní rozpočty. Daně, odváděné z tohoto řemesla, totiž tvoří podstatnou část státních příjmů.
Proti zápachu a hnilobě
Po pádu římské říše se napříč Evropou šíří křesťanství, avšak o prostitutky v jednotlivých zemích nadále nebývá nouze. A co na to cudná a přísná církev, která vyzývá k odříkání a pohlavní zdrženlivosti?
Zatímco smilstvo, tedy nemanželský sex, ostře pranýřuje po celý středověk, o prostituci většinou raději mlčí a přivřenýma očima ji toleruje.
Jak píše už ve 13. století scholastický učenec Tomáš Akvinský (1225–1274), „s prostitucí ve městech je to stejné jako s toaletami v palácích.
Jsou nepříjemné, ale jestliže je člověk odstraní, rozšíří se zápach a hniloba.“ Stejnou ideu opakuje i dekret benátské Velké rady z roku 1358, v němž se tvrdí, že „prostituce je pro řádný chod světa nezbytná“.
Navíc, jak podotýká současný autor Jan Chmelík, „papežská komora pobírala příjmy z domů, které pronajímala správcům nevěstinců“. Prostituci však nesmějí vykonávat nemocné, těhotné a vdané ženy.
Smrtící nákaza
Bolestivé vředy, vyrážka… a nakonec ochrnutí, nebo dokonce smrt. Evropou se od 15. století šíří syfilis a líhní nákazy se stávají právě nevěstince. Zákeřná nemoc budí v lidech strach a zlatý věk pro prostitutky tak končí.
„Syfilis mařila veškeré potěšení z kurtizán a byla mnohem účinnější než všechna nařízení zakazující prostituci,“ dodává Chmelík. V 17. a 18. století se ale kurtizány, metresy a konkubíny opět dostávají na výsluní.
Patří totiž k dobrému tónu, aby vysoce postavení muži, šlechtici i králové měli půvabnou a vzdělanou milenku…