Zážitek na perfektně střiženém trávníku, s větrem ve vlasech a ikonickou scenérií si můžete dopřát nejen za hranicemi. Špičkových, mistrovsky designovaných hřišť u nás najdete hned několik…
Golf Resort Cihelny
Hlavní přednosti: Důmyslně designované hřiště, příjemná krajina, jamky hrané z výšky
Základní informace: Par: 70, Počet jamek: 18
Mistrovské osmnáctijamkové hřiště v Cihelnách je plné kontrastů – zelené fairwaye na pozadí zvlněných kopců a vyhlídek na Slavkovský les, hřiště tvrdé i krásné, mistrovsky designované a náročné na hráčský um.
Není divu, když se pod něj podepsala jedna z největších legend golfové historie – Gary Player. Navrhl po celém světě více než 300 hřišť, to v Cihelnách však patří k nejpovedenějším.
Osmnáctka „skotského typu“ s parem 70, točící se v malebném údolí říčky Teplé, nadchne skutečně každého. Začátečníka svou délkou, širokými fairwayemi a přátelskými třípary, náročného golfistu pak zejména technickou obtížností a vysokými nároky na přesnost.
K dosažení paru tu totiž víc než cokoliv jiného potřebujete především schopnost vysoce taktického myšlení.
Golf Resort Karlštejn
Hlavní přednosti: Špičkové hřiště, výborný stav, nádherné výhledy
Základní informace: Par: 72, Počet jamek: 18
Karlštejnské golfové hřiště patří z hlediska designu k nejlépe řešeným a také hráčsky obtížným. „Je to hřiště mnoha superlativů,“ vyjadřují se o něm přední světoví hráči. A že jich po zdejších fairwayích a greenech nekráčelo málo.
Patrně největší hvězdou byl v létě 2008 Ernie Els, který strávil na Karlštejně při exhibičním vystoupení IGW ´08 dva dny. Kromě něj navštívili zdejší osmnáctku i celebrity showbyznysu, jako Sean Connery, Morgan Freeman či Samuel L. Jackson.
Pomineme-li společenskou stránku, je hra na Karlštejně výjimečným sportovním zážitkem. Už samotný profil hřiště je netypický. Zdejší jamky jsou rozmístěny ve svahu, obejít hřiště vyžaduje značnou fyzickou kondici.
Prostor je velký, fairwaye dostatečně široké a perfektně modelované. „Nesmírně obtížná je hra na těch jamkách, kde vane vítr – a to je na většině. Fouká tu skoro pořád, celý areál je vystaven silnému západnímu proudění,“ podotýká trenér golfu Andrej Halada.
K terénu, větru a značné rozlehlosti hřiště je třeba přidat i velké množství bunkerů a místní specifikum – greeny. Jsou široké, důmyslně modelované a na české poměry neobyčejně rychlé.
Prosper Golf Club Čeladná
Hlavní přednosti: Moderní design hřiště, malebná krajina, perfektní servis
Základní informace: OLD COURSE: Par: 72, Počet jamek: 18, NEW COURSE: Par: 72, Počet jamek: 18
Právem je považován za špičku mezi golfovými areály v Česku. Nachází se přímo v srdci Beskyd na 140 hektarech půdy a i pro nejzkušenější hráče je výzvou.
Má 36 jamek na dvou hřištích, obě patří z herního hlediska k tomu vůbec nejtěžšímu, s čím je možné se u nás setkat. Navíc v kouzelné krajině.
Na jedné straně se tyčí homolovitý vrch Skalka v masivu Ondřejník, na straně druhé vyniká ještě vyšší Malá a Velká Stolová a především Smrk. Směrem k severovýchodu se táhnou vrcholky Beskyd, vidět je i rozlehlá krajina až k Frýdku-Místku.
Je tu horské klima, často sychravo, studeno, s deštěm, ale také s nádhernými slunečnými dny i všemi barvami hrajícím podzimem. Hřiště se rozkládá většinou na svazích hor, na mnoha místech se dotýká domků a malebných horských chat.
Téměř polovinu plochy zabírá The New Course, osmnáctka dvou tváří, dvou odlišných charakterů. První část působí dojmem klasického linksového hřiště s hodně úzkými fairwayemi, ta druhá je více položena do krajiny a kopíruje její původní reliéf.
Četná jezírka a rokle činí tuto devítku nejen psychicky náročnější, ale i více půvabnou, lahodící oku. Osmnáctá jamka s překrásným výhledem na klubovnu elegantně a vkusně zasazenou do panoramatu Beskyd pak dojem z celého hřiště umocňuje.
Old Course je intimnější, s mnoha zákoutími, remízky, lesem i dančí oborou. Jde stále do kopce a z kopce a chlubí se těmi nejkrásnějšími výhledy do krajiny. Takové místo je například u greenu jamky č. 4, což je zároveň nejvyšší bod celého areálu.
Další vyhlídka u jamky č. 12 nabízí dramatický pohled na údolí s fairwayí a Skalkou v pozadí.
Jak herně uspět na Čeladné, to je otázka, na níž existuje snadná odpověď – musíte umět hrát. Ale i tak se připravte na to, že zde s největší pravděpodobností zahrajete horší výsledek než na jiných hřištích.
„Jamky jsou nesmírně obtížné jak svou délkou, tak profilem. Neustálé komplikace přinášejí stromy v okolí, perfektně umístěné veliké bunkery, voda,“ zmiňuje se Halada.
Zvláštní kapitolu jsou greeny, které vypadají nenápadně, ale s míčkem si dokážou doslova ďábelsky pohrát. Jsou i poměrně velké a jedny z nejrychlejších v republice.
Golf Resort Kunětická Hora
Hlavní přednosti: Dostatek prostoru na hřišti, historické památky v okolí, rovinatý profil
Základní informace: Par: 72, Počet jamek: 18
Mistrovská kunětická osmnáctka tvoří kompaktní a jasně ohraničený areál, který opticky zvýrazňuje hráz z bývalého popílkoviště, nyní už značně zarostlá stromy. Dominantou je velké jezero, kolem něhož se rozprostírají jednotlivé jamky.
Proslulá je hlavně šestnáctá, výstižně označovaná jako „zátoková“, která vodní překážku protíná hned dvakrát. Hřiště je bohaté i na bunkery.
Těch je tu rovných devadesát a setkáte se nimi doslova na všech jamkách jak na fairwayích, tak v okolí velkých víceúrovňových greenů.
Na první pohled široké fairwaye lemované místy hlubokým hustým roughem dokážou být někde pěkně záludné a hra na nich vyžaduje správně zvolenou strategii, přesnost a jisté rány.
PGA National
Hlavní přednosti: Perfektní stav, mistrovský design, licence PGA National
Základní informace: Počet jamek: 18
Už spojení tří jmen a pojmů – architekta Kyle Phillipse, provozovatele hřiště Troon International a licence – dává tušit, že na hřišti PGA National v Oaks Prague se hraje poněkud jiná liga. Místo je ale esem samo o sobě.
Třicet minut jízdy z letiště, patnáct z okraje hlavního města a jen pět minut od exitu Modletice, na souběhu pražského okruhu a D1. „Jsme dostatečně blízko a zároveň dostatečně daleko od Prahy,“ říká Paul Dennis, Director of Golf na PGA National.
A kvalita ploch? Jako byste se ptali na úroveň kuchyně v karlovarském grandhotelu Pupp. Dostatečně široké fairwaye, dokonalý hustý porost a nádherná zeleň. Co mají jinde jako greeny, to jsou na PGA National fairwaye.
Působivé jsou i jamky, zvlášť ta úvodní, 366 metrů dlouhá „welcome hole“ nebo čtyřparová dvojka, hraná proti větru, obklopená vysokou a hustou kostřavou. Letos zahájil klub sezonu 1. dubna na devíti jamkách, v srpnu se otevře kompletní osmnáctijamkové hřiště.
Beroun Golf Club
Hlavní přednosti: Poklidné prostředí, krásné travní porosty, výborný stav
Základní informace: Par: 72, Počet jamek: 18
Berounské hřiště, navržené předním kanadským architektem Lesem Furbesem, je v kontextu českých golfových areálů tak trochu výjimečné.
Je totiž koncipováno jako privátní a jako vůbec první v Česku začalo nabízet v zahraničí oblíbené bydlení přímo na golfovém hřišti. Areál je v sezóně přednostně otevřený členům, ale i jejich hostům a těm, kteří se ubytují v místním hotelu. Po dohodě s vedením klubu umožňuje i uspořádání privátního golfového turnaje.
Komplex je rozdělený na tři lokality, v nichž v průběhu několika let vyrostly desítky apartmánů a řadových domů. Všechny mají výhled na fairwaye a greeny.
Kromě velkoryse řešené moderní klubovny, venkovního a vnitřního bazénu, posilovny, spa, sauny, vířivky, baru a restaurace zde najdete kompletní golfové služby a velmi příjemnou atmosféru.
A když si představíte, že se ráno můžete probudit ve vlastní posteli hned vedle greenu…
Hřiště dlouhé 6078 metrů vás nadchne. Je fyzicky náročné, kratší, ale velmi taktické a technické. Určitě vás bude bavit svou rozmanitostí. Najdete zde jamky rovinaté i ty s velkým převýšením, vodní plochy a bunkery, větrné svahy i údolí obklopená lesem.
Výhledy jsou skutečně krásné, obzvlášť na jamce č. 11, která padá do údolí, převýšení je dvacet metrů. Pokud je bezvětří, znamená to vzít si o jednu až dvě hole méně, než kdybyste hráli po rovině.
Je dobré držet se levé poloviny greenu, protože míčky zahrané vpravo odskakují dobrých třicet metrů dolů na odpaliště dvanáctky nebo dokonce až do lesa. Strategické je sledovat vítr.
Ten musíte vyhodnotit už na jamce číslo deset a komplikovat hru vám bude i na dvanáctce. Ta je přitom vůbec nejtěžší na celém hřišti. Už jen tím, že je do kopce. Drive je poměrně náročný, protože je tu rokle, která běží přes celou šířku fairwaye.
Můžete hrát úmyslně přes ni a takticky si udělat z jamky par pět, to ale znamená dát z bílých odpališť drive kolem dvě stě metrů. Zahrát tady šest není rozhodně žádná hanba.
Vždyť jen na greenu, který je obtížností srovnatelný se čtyřkou nebo pětkou na Karlštejně, se dá poměrně snadno udělat čtyři pět puttů.
Relax v nedotčené přírodě
Elegantní hotel Beroun Golf Club disponuje devíti dvoulůžkovými pokoji včetně dvou přepychových apartmá s vlastní vířivkou na venkovní terase a jedním prostorným rodinným apartmá. Neomezený přístup do fitness a wellness centra je samozřejmostí. Hostům jsou k dispozici dvě vířivky, sauna, masážní místnost a venkovní bazén.
Špičková gastronomie
Moderně zařízená restaurace nabízí sezónní menu s tradičními českými specialitami i mezinárodní kuchyní. Přestože se nachází v Berouně, od roku 2015 je zařazena do projektu Top Life – Nejlepší pražské restaurace.
Můžete si zde vychutnat nejen výborná jídla, ale také klidnou a příjemnou atmosféru s krásným výhledem na golfové hřiště.
Albatross Golf Resort
Hlavní přednosti: Náročné a kvalitní hřiště, impozantní prostor, kompletní hráčský servis
Základní informace: Par: 72, Počet jamek: 18
Kvalitou si s nejlepšími hřišti v Evropě v ničem nezadá. Je dlouhý, takticky zajímavý a perfektně designovaný. Fairwaye jsou ale široké a odpouští nepovedené drivy. „Na odpališti dostanete šanci, hřiště začne kousat, až když se přiblížíte ke greenu.
Ty jsou totiž malé, členité a velmi rychlé. Narozdíl od jiných hřišť jsou ale stejně rychlé jako putting green a to je velká výhoda,“ podotýká britský golfista David Carter. Pozor si dejte na vítr, který tady často fouká, a na opravdu hustý rough.
Míčky se v něm snadno ztrácí a velmi špatně hledají. Hráče s vyšším handicapem může rough potrápit, pro ty zkušenější představuje naopak výzvu.
Greensgate Dýšina
Hlavní přednosti: Členitá krajina, rozmanité jamky, překvapivé greeny
Základní informace: Par: 71, Počet jamek: 18
Hřiště, které najdete na severovýchodním okraji Plzně u stejnojmenné vesnice má výraznou tvář i patřičnou osobitost. Jeho profil je někde rovinný, místy se ale hraje do strmého kopce a jindy zase pálíte z vysokého srázu dolů.
To platí hlavně v druhé části hřiště, jehož typickým znakem je převýšení, terén se vlní i dost dramaticky. Málokdo asi zapomene na třípar č. 7, kdy se hraje na nevelký green, jehož povrch je vysoko nad úrovní odpaliště.
„Kdo nedostřelí, tomu sjede míček po stráni dolů a hraje vlastně úplně znova. Kdo přestřelí, ten hledá míč mezi stromky nad greenem,“ popisuje Halada. Hřiště vrcholí u ostrovní jamky č. 11 obklopené Ejpovickým jezerem a několika vzrostlými stromy.
Dýšina je svou koncepcí neskutečně pestrá, jamky jsou zapamatovatelné, greeny šikovně modelovány.
Najdete tu navíc všechno, co znáte z nabídky prestižních resortů doma i v zahraničí – kvalitní tréninkové plochy s venkovními i krytými odpališti, historickou klubovnu s moderní restaurací a letní terasou, občerstvovací srub na 9. a 14. jamce, vinný sklep, golf shop, caddie room, konferenční sál a hotel.
Royal Golf Club Mariánské Lázně
Hlavní přednosti: Vyzrálé hřiště, různorodé jamky, tichá lesní atmosféra
Základní informace: Par: 72, Počet jamek: 18
Píše se rok 1905, Čechy jsou pod nadvládou rakousko-uherské monarchie a o golfu se toho moc neví. Zcela jiná situace však panuje v Mariánských Lázních.
Jejich nejvýznamnějším hostem je v té době anglický král Edward VII., který zde pobývá velmi často, a to nejen kvůli zdravotním problémům, ale také krásám místní krajiny.
Založení golfového hřiště je tedy jednoznačně motivováno jeho přáním, i když tehdejší představitelé města o tom také uvažují. Výstavba je definitivně potvrzena v dubnu 1905, k oficiálnímu otevření tehdy ještě devítijamkového hřiště, dojde v srpnu téhož roku.
Na fotografiích z té doby je vidět pouhá holá louka, pole, na němž postávají pánové v oblecích a dámy v dlouhých šatech.
Denní greenfee tou dobou činí, včetně cesty z města a zpět, 11 rakouských korun. Dnes je toto hřiště krásným lesoparkem se vzrostlými stromy a moderní klubovnou v anglickém stylu.
Typický skotský links, tak se o hřišti vyjadřují hráči. Leží v nadmořské výšce 780 metrů, v parném létě je tu svěží podnebí, ale také tu bývá sychravo a deštivo.
Z mnoha stran je vidět hustý jehličnatý les a stromořadí od sebe oddělují také jednotlivé fairwaye. Z kompaktního areálu vybočují pouze jamky č.
2 a 3 dostavěné v roce 1979. Ty ostatní spolu ve většině míst sousedí, stromy brání tomu, aby se hráči nepřesnými odpaly ohrožovali.
Hřiště je z větší části rovinaté, to ovšem neznamená, že by na golfisty čekala snadná hra. Všudypřítomný les a také nepředvídatelný vítr dokážou hru velmi zkomplikovat. A najdete tu i jamky s výrazným převýšením: jamka č.
2 směřuje dolů ke greenu s vodou, následná trojka zase nahoru. Mírně vzhůru se zdvihá i pětka, levý dogleg, po straně lemovaný hustými stromy. Vodních překážek je tu poskrovnu, hlavní komplikací jsou stromy a velké množství bunkerů.
Jejich hrany jsou navíc designovány velmi obtížně, jsou vytvarovány nad terén a okolo greenů vytvářejí doslova hradbu. Tady už nestačí jen přesnost, je potřeba i předvídavost a taktické myšlení.
Jednou z nejhezčích, ale také nejtechničtějších jamek hřiště, je sedmička s nově vybudovanou příčnou překážkou a s prudce se zdvihající fairwayí, na jejímž konci vás čeká velmi těžký přístup na green. Vedle této jamky si jistě zapamatujete ještě „smrtící“ čtyřpar č.
11 s průrvou širokou ani ne patnáct metrů, kde jakákoli odchylka první dlouhé rány znamená lovit míč v lese, a následující pětipar č. 12, kde opět první rána vyžaduje mířit do úzké oblasti mezi lesem vlevo a stromy a outem vpravo.
V zásadě se nejen zde, ale na většině jamek vyplatí hrát spíše na přesnost než na délku – a snažit se pak uspět v krátké hře okolo greenů a na nich. Ty jsou ve srovnání s nově budovanými hřišti malé a většinou rovné, dá se na nich tedy něco získat.
Golf Resort Kaskáda Brno
Hlavní přednosti: Kvalitně designované hřiště, zeleň a les v okolí, zajímavé výhledy
Základní informace: KAMENNÁ: Par: 36, Počet jamek: 9, DŘEVĚNÁ: Par: 36, Počet jamek: 9, ŽELEZNÁ: Par: 36, Počet jamek: 9
Více než stohektarový areál skrytý za valy vás při příjezdu oslní překvapivě kopcovitým terénem a otevřeným prostorem lemovaným smíšenými lesy.
Hřiště je rozloženo na protilehlých stráních, kaskádovitě se svažuje do širokého a podlouhlého údolí s potokem, kde vzniklo celkem třináct umělých vodních nádrží.
Precizně vybudované hřiště, pod nímž je podepsaná renomovaná anglická firma Gaunt & Marnoch, tvoří tři samostatné devítky a provede vás dokonalou kulisou protkanou půvabnými jezírky.
Ta první – Kamenná – je nejdramatičtější, jamky stoupají strmě vzhůru, aby vzápětí opět klesaly. Následuje Dřevěná, která má co do profilu úplně jiný charakter, kdy jdou jamky po vrstevnici.
Třetí devítka – Železná – leží na otevřeném prostoru, na rozdíl od předešlých ji nelemuje les a je tak nejvíce otevřená větru. Jamky na Kaskádě jsou těžké, vedle hry na jistotu se tu dá i výborně riskovat.
Jen je třeba počítat s tím, že hřiště za chyby hodně trestá. Znalci ocení kvalitní povrch, přehlednost a množství herních kombinací.
Kaskáda je místem mnoha možností. Kromě golfu zde můžete trávit čas i ve venkovním fitness, které bylo postaveno na klidném místě u lesa a nabízí nádherný výhled na celý resort.
V hlavní budově máte možnost si zahrát bowling nebo potrénovat na golfovém simulátoru. Pro milovníky koní je skvělým zážitkem projížďka po okolí, stačí se domluvit na recepci.
Příjemný odpočinek zaručí wellness centrum, jehož součástí je bazén, finská a parní sauna, odpočívárna i privátní whirlpool. Objednat si můžete i některou z nabízených masáží.