Arktické vody jsou velice nehostinným prostředím. V létě v nich organismy musí vzdorovat vysokému ultrafialovému záření, v zimě zase chladu a tmě. Po celou dobu je zde také velký nedostatek živin. Přesto se zde některým organismům daří.
Příkladem mohou být nebezpečná rajčata.
Přezdívkou „vodní rajče“ obyvatelé Grónska označují načervenalé koule, které se hojně vyskytují na dně některých zdejších jezer. Ve skutečnosti se ale nejedná o vodní zeleninu. Želatinové útvary jsou koloniemi sinic.
Červené koule začínají svůj život v podobě jediné buňky. Sinice se ale postupně množí a vytváření několikacentimetrové útvary. Největší z „rajčat“ dorůstají až velikosti softbalových míčků. Podobných úvarů je na dně arktických grónských jezer obrovské množství.
Bohužel pro místní obyvatele a zvířata, ale vodní rajčata nepředstavují pouze zajímavý život na dně jezer. Tyto kolonie sinic totiž produkují nebezpečný toxin microcystin, který poškozuje játra.
Když člověk nebo zvíře jed požije, uloží se látka v játrech, kde se hromadí. Otrava microcystinem se pak projevuje zažívacími problémy, nevolností, zvracením a při dlouhodobém vystavení nebo požití vysoké dávky může dojít až k selhání jater.
Rajčata v Grónsku nikdo nečekal
Vodní rajčata produkující nebezpečný jed jsou ze strany vědců dlouhodobě zkoumána. Dosud se ale pozornost na kulaté kolonie sinic zaměřovala pouze na útvary rostoucí ve vlažných nebo tropických vodách.
Nikdo totiž nepředpokládal, že by se organismům mohlo dařit i v nehostinných podmínkách arktických jezer. V nedávném výzkumu vědců z Dartmouth College v Hanoveru se ale ukázalo, že vodní rajčata ohrožují život i v chladných podmínkách.
Výzkum biologů z Hanoveru byl zaměřen na toxiny přirozeně se vyskytující v arktických jezerech. Přes očekávání expertů z výsledků studie vyplynulo, že hladina přirozených jedů je ve vodách relativně vysoká.
Po detailním rozboru se ukázalo, že důvodem velkého množství microcystinu v jezerech, jsou hlavně vodní rajčata, která se zde hojně vyskytují. Podle autorů studie to na některých místech dna vypadá, jako by tam někdo zvrhnul celou bednu rajčat.
Ne všude je vodní zeleniny tolik, ale přítomnost kolonií sinic vědci zaznamenali ve všech z 19 zkoumaných jezer.