Pandemie koronaviru do značné míry změnila způsob, jakým pracujeme.
Rostoucí počet zaměstnavatelů na celém světě umožňuje svým zaměstnancům alespoň dočasně práci z domova.
V některých případech ale nemusí jít pouze o krátkodobou změnu.
Podle průzkumu společnosti Lenovo, který proběhl v polovině března 2020 mezi zaměstnanci firem v USA, Itálii, Německu, Číně a Japonsku, existuje šance, že tento posun může mít dlouhotrvající vliv na to, jak zaměstnavatelé budou vnímat pravidla týkající se práce z domu.
Až 77 % zaměstnanců věří, že společnosti budou podporovat práci na dálku i po skončení tohoto období.
Z výzkumu dále vyplynulo, že 87 % zaměstnanců se v případě potřeby cítí být alespoň částečně připraveni přejít na práci z domova. To je také nejčastější scénář u většiny společností.
Z dotázaných firem jich téměř polovina (46 %) doporučila nebo ve čtvrtině případů dokonce nařídila svým zaměstnancům práci z domu. Výjimkou není ani samotné Lenovo.
Práce v kancelářích ale procházela změnami už i před příchodem pandemie. Od roku 2005 se počet lidí pravidelně pracujících z domova zvýšil o 159 % a tento trend stále roste.
Dnešní situace potvrzuje, že investice zaměstnavatelů do technologií nevyjdou nazmar, neboť dávají jejich lidem možnost zůstat produktivní i doma.
„Od počátku upřednostňujeme zdraví a bezpečnost našich zaměstnanců, zákazníků a komunit.
Z naší zkušenosti vyplynulo i několik tipů, jak lze využít technologie pro co nejefektivnější práci z domu,“ vysvětluje David Rabin, Vice President, Global Commercial Marketing ze společnosti Lenovo.
Přenosné technologie jsou základ
Stejně jako v moderních kancelářích, kde se s notebookem v ruce přesouváte od pracovního stolu do konferenční místnosti, i při práci z domu vám notebooky či mobilní pracovní stanice dovolují udržet stejné tempo.
I když hodně času strávíte za stolem, nic vám nebrání v klidu se rozvalit na gauč nebo si práci vzít třeba na zahradu. Rovněž se už nemusíte trápit s výdrží baterie. Vylepšené inteligentní
stand-by funkce v noteboocích poskytují o 30 % více výdrže baterie a tím pádem i času na práci.
Triky pro efektivní práci
Rozhodně ale nepodceňujte význam stabilního pracovního místa s externím monitorem, obzvláště pokud jste na práci se dvěma monitory zvyklí z práce.
Při práci na různých tabulkách nebo grafických prvcích, které vyžadují větší obrazovku, je externí monitor nesmírně užitečný.
Neméně důležitým prvkem pro efektivní práci je využití videa. To dokáže velmi účinně předcházet pocitu izolace, která je typickým vedlejším nežádoucím účinkem práce z domu.
I pětiminutový rozhovor s někým, s kým jste dlouho nebyli ve spojení, vám dokáže zlepšit náladu.
Nejnovější notebooky, stolní počítače a pracovní stanice navíc disponují vylepšenými video a audio funkcemi a mikrofony pro 360° příjem až do vzdálenosti 4 metrů, takže videokonference nebudou žádný problém.
Současná situace je také velmi dobrou příležitostí začít naplno využívat firemních chatových místností a nástrojů pro rychlou komunikaci. Pokud si ponecháte chat otevřený celý den, budete se cítit propojenější a více sladění s kolegy.
Někteří zaměstnavatelé dokonce přizpůsobují své firemní videokonferenční řešení, aby si kolegové mohli navzájem zavolat a virtuálně se spolu naobědvat.
Nezapomínejte na pracovní dobu
Žonglování mezi rodinou, prací a zábavou je při práci z domova velkým oříškem. Hned na začátku si proto stanovte jasná pravidla a čas vyhrazený na práci.
Pokud budete začínat a končit práci ve stejnou dobu každý den, lépe vám to pomůže oddělit pracovní čas od času na odpočinek či domácnost.
Vymezení si jistých hranic a denních režimů vám také pomůže eliminovat rozptýlení jako je televize nebo „neodkladný úklid“ a zvýší vaši schopnost se soustředit.