Ulicemi Thajska se 26. prosince 2004 rozléhá zoufalý křik raněných a ticho mrtvých, když pobřeží spláchne ničivá přílivová vlna tsunami. Při katastrofě umírá odhadem až 227 898 lidí. Řádí tu ale skutečně příroda, nebo to způsobila super tajná zbraň?
Toho dne zasáhne Indický oceán zemětřesení o síle až 9,3 stupně Richterovy škály a to má takovou sílu, že dokonce rozechvěje osu planety Země.
Následná přílivová vlna ničí a zabíjí v Thajsku, Indonésii, Indii, na Srí Lance a dokonce doputuje až k východnímu pobřeží Afriky.
Ozývají se ale i názory, že tsunami nezpůsobilo zemětřesení, ale lidé s pomocí zvláštní zbraně, vyvinuté už během druhé světové války. Je ale něco takového vůbec možné?
Pod nátlakem USA
Zatímco světem otřásá hromobití druhé světové války, velitel amerického námořnictva E. A. Gibson si všimne, že při odpalování podvodních náloží k odstranění korálových útesů se na hladině vytváří vlny.
Hned ho napadne, jestli by se něco takového dalo ve větším měřítku použít jako zbraň proti nepříteli. Protože je zrovna v té době na Novém Zélandu, řekne o nápadu generálovi Edwardu Puttickovi (1890–1976).
Ten o něm zase informuje válečný kabinet vlády Nového Zélandu. Do věci se vloží i USA, které ve stejné době v rámci projektu Manhattan vyvíjí atomovou zbraň.
Nikdy ale není na škodu mít v záloze další účinnou zbraň, a tak Američané zatlačí na Nový Zéland a ten souhlasí s předběžnými testy.
Ty se rozjíždí v únoru 1944 nedaleko městečka Nouméa u břehů ostrova Grande Terre (součást francouzského teritoria Nová Kaledonie). Jak ale pomocí bomb vyvolat vlnu tsunami?
Tsunami na objednávku
„Výsledky těchto experimentů podle mého názoru ukazují, že zaplavení má ve válečném konfliktu jednoznačné a dalekosáhlé možnosti,” píše o prvních výsledcích americký admirál William Frederick Halsey (1882–1959) a naléhá „umožnit další vývoj, aby se zjistila praktická metoda a postup, použitelný v době válečného stavu“.
Přísně tajný projekt dostane název Tuleň a rozjíždí se v červnu 1944 nedaleko Aucklandu (největší město Nového Zélandu). Námořnictvo tu až do ledna příštího roku odpálí téměř 4000 testovacích náloží různých velikostí od několika gramů až po téměř 300 kilo.
A skutečně se podaří vyvolat dvanáctimetrovou vlnu. Proč se od projektu Tuleň upustilo?
Projekt nemá budoucnost
Jak se ale ukáže, tsunami bomba není vůbec praktická pro válečné účely. Problém je v tom, že k vyvolání přílivové vlny je třeba série přesně umístěných náloží. Stačí odchylka jen o pár centimetrů a z ničivé vlny je jen neškodné žbluňknutí.
Začátkem roku 1945 se proto projekt smete ze stolu. V té době už totiž mají Spojenci navrch nad nacistickým Německem, a i vývoj atomové bomby jde mílovými kroky (první test proběhne už 16. července 1945 na vojenské základně v americkém Novém Mexiku–pozn. red.).
Vyhazovat peníze za vývoj další bomby, navíc takové, kterou nestačilo jen shodit na cíl nebo stisknout jediný čudlík, je tak zcela zbytečné – anebo ne? Je možné, že americká vláda dodnes tají existenci tajné podvodní zbraně hromadného ničení?