Co to je? Díváte se na podivuhodnou zeleninu, která vás láká, ale zároveň se bojíte, že byste to s ní neuměli. Ničeho se nebojte, my vám trochu pomůžeme.
Zatímco s exotickým ovocem si víme rady, se zeleninou už je to horší. Přitom mnozí z nás měli na dovolených možnost tu cizokrajnou ochutnat. A leccos se k nám dováží ať už do supermarketů nebo do specializovaných asijských obchodů.
A pokud nevíte, jak se to či ono upravuje, je vždycky nejlepší se zeptat.
Bambusové výhonky
Pamatujeme je konzervované a používali jsme je, když jsme se pokusili o čínskou kuchyni. Jsou křupavé mají jemnou až neutrální chuť a přijímají chuť koření.
Pokud je objevíte čerstvé, musíte oloupat svrchní vrstvu a dužinu pak nakrájíte na podélné plátky, které vaříte dokud nezměknou, tedy cca 30 minut. Pak je nakrájíte na požadovanou velikost.
Ale pokud je chcete teprve vyzkoušet, kupte klidně konzervované, které stačí jen opláchnout.
Čajot
Název této exotické zeleniny pochází ze slova chayote (dýně), jenž má základy ve španělštině. Jeho původní domovinou je Střední Amerika. Vypadá jako avokádo nakřížené s hruškou. Nemá ale nic společného ani s jedním z výše jmenovaných.
Patří do čeledi tykvovitých. Tedy do stejné skupiny, do níž patří patison, cuketa nebo tykev. Ostatně konzistencí tyto plody rovněž připomíná.
Chuťově se však více přibližuje okurce, kedlubně či chřestu, i když na rozdíl od nich je spíše nevýrazný, takže je potřeba podle chuti přikořenit.
Okra
Říká se jí také jedlý ibišek nebo lady’s fingers (dámské prsty). Je to zelenina zelená jako fazole, křehká jako okurka, ochmýřená jako kiwi. Koupit ji můžeme čerstvou nebo sušenou.
Čerstvou můžeme vařit vcelku nebo nakrájenou na asi jeden centimetr a půl široké dílky. Sušená okra se před vařením musí 24 hodin předem namočit do vody. Je dobré ji řádně vyprat, vyčistíte ji tak od jemného prachu, který ulpívá na povrchu. Podává se pečená, vařená, smažená, obalovaná nebo v páře.