Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Tukan obrovský: Elegán s pestrobarevným zobanem

Je opeřencem plným kontrastů a ptákem s muší vahou, jehož zobák vypadá jako těžkotonážní pestrobarevné bidlo. Je atraktivní, společenský a inteligentní.

Seznamte se – to je tukan, nádherný unikát přírody.

Celý život chodí jako správný gentleman ve „smokingu“. Možná není nejlepší letec, ani nejrychlejší ani s nejpestřejším zbarvením, svým mohutným zobákem ale k sobě pozornost přitáhne spolehlivě.

Volnost nadevše

Na naší planetě se vyskytuje 37 druhů tukanů, největším z nich je právě tukan obrovský (Ramphastos toco). Domovem mu jsou nejčastěji oblasti od Mexika po Argentinu.

Zdejší obyvatelé ho sice považují za spojence zlých duchů, i tak je ale ve velkém uctíván. Nejraději má otevřená prostranství nebo savany, nepohrdne ani zahradami s parkovou úpravou. V lesích se jako jediný tukaní zástupce necítí moc dobře.

Rozsáhlým odlesňováním tedy netrpí. Za oceánem se mu daří především v nížinách, v bolívijských Andách mu ale nevadí ani nadmořská výška okolo 1750 m. n. m. Pro svůj hojný výskyt je možné ho spatřit prakticky bez větší námahy.

Černá, bílá nebo obě?

Chlubí se zavalitým tělem v pečlivě upraveném smokingu o rozměrech 55–65 cm. Peří na zádech, hlavě a křídlech má uhlovou barvu, pod krkem ale příroda udělá výjimku a vtiskne mu panensky bílou vizáž.

Váha se pohybuje nejčastěji od 500–860 gramů, přičemž samci bývají mohutnější. Nejzajímavější a nejpozoruhodnější částí je však do oranžova zbarvený zobák, který zabírá zhruba 30–50 procent celého těla. Dodnes se však přesně neví, proč mu příroda takovou chloubu vykouzlila.

Co s tak velkým zobanem?

Vědci s oblibou vrší jednu teorii za druhou. Otec evoluce Charles Darwin (1809–1882) například v minulosti soudí, že jde o sexuální znak.

„Tukani zřejmě vděčí za enormní velikost svých zobáků pohlavnímu výběru, pro zobrazení různorodých a jasných pruhů barev, kterými jsou tyto orgány ozdobeny,“ prohlásí. Další teorie omílají snadnějším loupání ovoce nebo zastrašování.

V posledních letech se ale nejčastěji dostává na přetřes termoregulace. Zobák má tukanům totiž sloužit jako jakýsi přírodní radiátor, především kvůli schopnosti regulace množství proteklé krve v těle.

Údajně je schopen u dospělých jedinců odstranit mezi 30–60 procenty tělesného tepla. I když by se mohlo zdát, že je pro tukana obrovskou zátěží, ve skutečnosti je „lehký jako pírko“.

Povedená partička

Ve volné přírodě je možné tukany o samotě spatřit jen výjimečně. Jsou totiž mimořádně společenští a bez parťáků nedají ani ránu. Tukaní skupinky mívají nejčastěji do 30 členů. V podobně hojném počtu se vydávají také na kutě.

Dutiny stromů jsou proto plné do každého záhybu i přesto, že si každý z tukanů schovává svůj mohutný zoban pod tělo. Když jim nějaké místo nevyhovuje, jednoduše přehopsají na jiné, jako špatní letci se do větších experimentů raději nepouštějí.

Bezpečí jim poskytují zejména větve vyšších stromů, na kterých se drží za pomoci zygodaktylních chodidel (druhý a třetí prst jim směřuje dopředu, zato první a čtvrtý dozadu).

Vstříc rodičovské dovolené

Hnízdění začíná v listopadu a končí s prvními rozkvetlými prvosenkami, tedy v únoru. Než je ruka konečně v rukávě musí se samec trochu snažit. Nejčastěji si partnerku získá přinesením něčeho dobrého. Samice snáší obvykle 2–3 vejce, u vysezení asistuje i samec.

Neopeřená mláďata se vylíhnou po 18 dnech, v bezpečí hnízd ale zůstávají ještě dalších 6–7 týdnů. Útočiště jim poskytují právě dutiny stromů, kde se skrývají před choutkami predátorů.

Potravu tvoří nejčastěji šťávy z plodů, až za několik týdnů se tekutá strava mění za pevnou. Jejich jídelníček je poměrně pestrý, pochutnají si jak na ovoci, tak na hmyzu, drobných obratlovcích i bezobratlých.

Na co si během života musí dávat veliký pozor, jsou dobroty s obsahem železa. V jejich játrech se totiž tato látka poměrně dlouho střádá, až může dosáhnout toxické hodnoty. V tom případě je postihne onemocnění zvané o hemochromatóza.

Postihuje nejen tukany, ale také měkkozobé ptáky jako například holuby nebo hrdličky. Nebezpečné jsou citrony, ananas, rajčata nebo rozinky.

Štěstí v neštěstí

Ne vždy je ale jejich život zalitý sluncem. Roku 2015 světem obletí obrázky tukaního samečka jménem Grecia, který se stane obětí bestiálních výtržníků.

Nejen, že symbol kostarického městečka stejného jména utrpí silný šok, navíc přichází o důležitou část zobáku. Případem se okamžitě začíná zabývat kostarická vláda, která žádá pro tyrany zvířat tvrdé postihy.

„Barbarství a kruté chování k našim divokým i domácím zvířatům je nepřijatelné. Tyto činy jsou v protikladu k tolerantní a mírumilovné společnosti, jakou je ta kostarická,“ prohlásí prezident Luis Guillermo Solís (*1958).

V lidech se vaří krev a začínají nabízet pomoc. Záchranná stanice v Alajuela, kam je opeřenec umístěn, je zavalena dotazy. Nakonec je vyhlášena veřejná sbírka, v níž se podaří vybrat během několika hodin přes 10 000 dolarů! Ty dají tukanovi novou naději na hezký život.

Záchrana jménem 3D

Suma totiž poslouží na tvorbu nového, vylepšeného zobáku! Několik kostarických firem totiž neváhá a přichází s troufalým nápadem – s výrobou protetické náhrady za pomocí 3D tiskárny!

Zranění se samečkovi hojila natolik dobře, že jedinou překážku tvořilo připojení protézy. Lepidla plná chemie nepřipadala v úvahu, odborníci proto nakonec zakotví u přichycení za pomoci šroubů.

Podobný případ řeší i v Brazílii, kde se ve stejném roce stává obětí pašeráků tukaní samička Tieta. Zcela podvyživenou ji objeví ochránci zvířat. I když se po celou dobu snaží nakrmit nadhazováním a používáním spodní části zobáku, příliš se jí nedaří.

Do záchrany se zapojí i skupinka ochránců přírody a tři brazilské univerzity. Protéza je nakonec vytvořena z plastu, barvu jí dodá lak na nehty spolu se speciálním polymerem získaným ze skočce obecného.

Model trvá zhotovit tři měsíce, vytištění naproti tomu zabere pouhé tři hodiny! Připojení trvá 40 minut, Tieta je však po náročném zákroku znovu schopná jíst a dokonce si čechrat peří. Váha protézy se pohybuje okolo 4 gramů.

Nejoblíbenější pochutinou je pro ně ovoce, šmakuje jim zejména ovocná šťáva. (Zdroj: Wikipedia.org, Shutterstock.com ) Životem „prosviští“ jako elegán, který ani na jeden jediný den nesundá smoking. (Zdroj: Wikipedia.org, Shutterstock.com ) Tukaní sameček Grecia se po útoku výtržníků dočká zázraku v podobě zobáku z 3D tiskárny. (Zdroj: Wikipedia.org, Shutterstock.com )
Související články
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví  přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes […]
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
reklama
Historie
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro […]
Castro byl zmrzlinový maniak
Už se na to nemůže dívat…Célia Sánchezová, Castrova spolubojovnice a možná i něco víc, dál nehodlala snášet, že se Fidel někdy k jídlu nedostane třeba celý den a pak si v noci vaří špagety, na jejichž přípravě si zakládal…„Potřebuje kuchaře,“ řekla si. Volba padne na Erasma Hernándeze.   Po očku pozoruje, jak si muži kolem […]
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz