Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Tukan obrovský: Elegán s pestrobarevným zobanem

Je opeřencem plným kontrastů a ptákem s muší vahou, jehož zobák vypadá jako těžkotonážní pestrobarevné bidlo. Je atraktivní, společenský a inteligentní.

Seznamte se – to je tukan, nádherný unikát přírody.

Celý život chodí jako správný gentleman ve „smokingu“. Možná není nejlepší letec, ani nejrychlejší ani s nejpestřejším zbarvením, svým mohutným zobákem ale k sobě pozornost přitáhne spolehlivě.

Volnost nadevše

Na naší planetě se vyskytuje 37 druhů tukanů, největším z nich je právě tukan obrovský (Ramphastos toco). Domovem mu jsou nejčastěji oblasti od Mexika po Argentinu.

Zdejší obyvatelé ho sice považují za spojence zlých duchů, i tak je ale ve velkém uctíván. Nejraději má otevřená prostranství nebo savany, nepohrdne ani zahradami s parkovou úpravou. V lesích se jako jediný tukaní zástupce necítí moc dobře.

Rozsáhlým odlesňováním tedy netrpí. Za oceánem se mu daří především v nížinách, v bolívijských Andách mu ale nevadí ani nadmořská výška okolo 1750 m. n. m. Pro svůj hojný výskyt je možné ho spatřit prakticky bez větší námahy.

Černá, bílá nebo obě?

Chlubí se zavalitým tělem v pečlivě upraveném smokingu o rozměrech 55–65 cm. Peří na zádech, hlavě a křídlech má uhlovou barvu, pod krkem ale příroda udělá výjimku a vtiskne mu panensky bílou vizáž.

Váha se pohybuje nejčastěji od 500–860 gramů, přičemž samci bývají mohutnější. Nejzajímavější a nejpozoruhodnější částí je však do oranžova zbarvený zobák, který zabírá zhruba 30–50 procent celého těla. Dodnes se však přesně neví, proč mu příroda takovou chloubu vykouzlila.

Co s tak velkým zobanem?

Vědci s oblibou vrší jednu teorii za druhou. Otec evoluce Charles Darwin (1809–1882) například v minulosti soudí, že jde o sexuální znak.

„Tukani zřejmě vděčí za enormní velikost svých zobáků pohlavnímu výběru, pro zobrazení různorodých a jasných pruhů barev, kterými jsou tyto orgány ozdobeny,“ prohlásí. Další teorie omílají snadnějším loupání ovoce nebo zastrašování.

V posledních letech se ale nejčastěji dostává na přetřes termoregulace. Zobák má tukanům totiž sloužit jako jakýsi přírodní radiátor, především kvůli schopnosti regulace množství proteklé krve v těle.

Údajně je schopen u dospělých jedinců odstranit mezi 30–60 procenty tělesného tepla. I když by se mohlo zdát, že je pro tukana obrovskou zátěží, ve skutečnosti je „lehký jako pírko“.

Povedená partička

Ve volné přírodě je možné tukany o samotě spatřit jen výjimečně. Jsou totiž mimořádně společenští a bez parťáků nedají ani ránu. Tukaní skupinky mívají nejčastěji do 30 členů. V podobně hojném počtu se vydávají také na kutě.

Dutiny stromů jsou proto plné do každého záhybu i přesto, že si každý z tukanů schovává svůj mohutný zoban pod tělo. Když jim nějaké místo nevyhovuje, jednoduše přehopsají na jiné, jako špatní letci se do větších experimentů raději nepouštějí.

Bezpečí jim poskytují zejména větve vyšších stromů, na kterých se drží za pomoci zygodaktylních chodidel (druhý a třetí prst jim směřuje dopředu, zato první a čtvrtý dozadu).

Vstříc rodičovské dovolené

Hnízdění začíná v listopadu a končí s prvními rozkvetlými prvosenkami, tedy v únoru. Než je ruka konečně v rukávě musí se samec trochu snažit. Nejčastěji si partnerku získá přinesením něčeho dobrého. Samice snáší obvykle 2–3 vejce, u vysezení asistuje i samec.

Neopeřená mláďata se vylíhnou po 18 dnech, v bezpečí hnízd ale zůstávají ještě dalších 6–7 týdnů. Útočiště jim poskytují právě dutiny stromů, kde se skrývají před choutkami predátorů.

Potravu tvoří nejčastěji šťávy z plodů, až za několik týdnů se tekutá strava mění za pevnou. Jejich jídelníček je poměrně pestrý, pochutnají si jak na ovoci, tak na hmyzu, drobných obratlovcích i bezobratlých.

Na co si během života musí dávat veliký pozor, jsou dobroty s obsahem železa. V jejich játrech se totiž tato látka poměrně dlouho střádá, až může dosáhnout toxické hodnoty. V tom případě je postihne onemocnění zvané o hemochromatóza.

Postihuje nejen tukany, ale také měkkozobé ptáky jako například holuby nebo hrdličky. Nebezpečné jsou citrony, ananas, rajčata nebo rozinky.

Štěstí v neštěstí

Ne vždy je ale jejich život zalitý sluncem. Roku 2015 světem obletí obrázky tukaního samečka jménem Grecia, který se stane obětí bestiálních výtržníků.

Nejen, že symbol kostarického městečka stejného jména utrpí silný šok, navíc přichází o důležitou část zobáku. Případem se okamžitě začíná zabývat kostarická vláda, která žádá pro tyrany zvířat tvrdé postihy.

„Barbarství a kruté chování k našim divokým i domácím zvířatům je nepřijatelné. Tyto činy jsou v protikladu k tolerantní a mírumilovné společnosti, jakou je ta kostarická,“ prohlásí prezident Luis Guillermo Solís (*1958).

V lidech se vaří krev a začínají nabízet pomoc. Záchranná stanice v Alajuela, kam je opeřenec umístěn, je zavalena dotazy. Nakonec je vyhlášena veřejná sbírka, v níž se podaří vybrat během několika hodin přes 10 000 dolarů! Ty dají tukanovi novou naději na hezký život.

Záchrana jménem 3D

Suma totiž poslouží na tvorbu nového, vylepšeného zobáku! Několik kostarických firem totiž neváhá a přichází s troufalým nápadem – s výrobou protetické náhrady za pomocí 3D tiskárny!

Zranění se samečkovi hojila natolik dobře, že jedinou překážku tvořilo připojení protézy. Lepidla plná chemie nepřipadala v úvahu, odborníci proto nakonec zakotví u přichycení za pomoci šroubů.

Podobný případ řeší i v Brazílii, kde se ve stejném roce stává obětí pašeráků tukaní samička Tieta. Zcela podvyživenou ji objeví ochránci zvířat. I když se po celou dobu snaží nakrmit nadhazováním a používáním spodní části zobáku, příliš se jí nedaří.

Do záchrany se zapojí i skupinka ochránců přírody a tři brazilské univerzity. Protéza je nakonec vytvořena z plastu, barvu jí dodá lak na nehty spolu se speciálním polymerem získaným ze skočce obecného.

Model trvá zhotovit tři měsíce, vytištění naproti tomu zabere pouhé tři hodiny! Připojení trvá 40 minut, Tieta je však po náročném zákroku znovu schopná jíst a dokonce si čechrat peří. Váha protézy se pohybuje okolo 4 gramů.

Nejoblíbenější pochutinou je pro ně ovoce, šmakuje jim zejména ovocná šťáva. (Zdroj: Wikipedia.org, Shutterstock.com ) Životem „prosviští“ jako elegán, který ani na jeden jediný den nesundá smoking. (Zdroj: Wikipedia.org, Shutterstock.com ) Tukaní sameček Grecia se po útoku výtržníků dočká zázraku v podobě zobáku z 3D tiskárny. (Zdroj: Wikipedia.org, Shutterstock.com )
Související články
I když existuje mnoho krásnějších a impozantnějších růží, ve vůni se jí žádná nevyrovná. Je tak silná a okouzlující, že si získala svět už v hlubokém starověku a ani dnes její popularita neklesá. Seznamte se s neobyčejným příběhem damašské růže.   Nejstarší záznamy o damašské růži pocházejí z Mezopotámie ze 7. století před naším letopočtem. […]
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím.   I když jsou pyramidy v Gíze pravděpodobně nejpůsobivějším dokladem neobyčejných schopností starověkých Egypťanů, sousedící Sfinga má o něco tajemnější původ. Podle nové studie ji totiž možná […]
Dnes je Moliagul, městečko v australském státě Victoria, z velké části tvořeno farmáři, kteří obývají hrstku domů. V 50. a 60. letech 19. století to tu ale žije víc než v kdejaké světové metropoli. A to díky zlaté horečce.   Tisíce lidí tehdy vyráží do Moliagulu, ale i dalších míst v Austrálii, aby hledali své, […]
Na první pohled nejde o nijak vizuálně atraktivní rostlinku. To, že by v soutěži krásy propadla, je ale těm, kterým její oddenky pomohly při nevolnostech, nachlazení či zažívacích potížích, celkem fuk. Zázvor je skvělou přírodní medicínou, jen se to s ním nesmí přehnat.   Do zbytku světa se rozšíří z Asie, konkrétně z té jihovýchodní. […]
reklama
Historie
Smrt Rudolpha Valentina rozpoutala davové šílenství
Uhrančivé temné oči, exotický vzhled a neodolatelný šarm. To jsou vlastnosti, které musí mít filmový milovník.   Americký herec italského původu Rudolph Valentino (1895–1926) je pro role romantických postav přímo předurčen. Do Ameriky se nadějný italský tanečník vydává v roce 1913. Pár let se musí živit jako přístavní dělník, zahradník či poslíček. V roce 1921 však přesvědčí […]
Milovaná dcera císařovny Sisi se mohla provdat za kominíka!
Sisi se v návalu zoufalství svíjí po zemi. Stačí však jeden pohled na vyděšenou dceru a další ze záchvatů císařovnu rychle opouští. Život s labilní matkou není pro Marii Valerii žádný med.   „Dítě se narodí v Uhrách, a když to bude chlapec, bude se jmenovat Štěpán,“ prosazuje si císařovna Alžběta Bavorská (1837–1898), zvaná Sisi, […]
Popoháněl Sforza Leonarda kvůli Poslední večeři?
Když Leonardo maluje fresku Poslední večeře, chodí za ním hosté, tiše sedí za jeho zády a sledují ho při práci. Mistr prý přichází brzy ráno, vyleze na lešení a zůstává tam se štětcem v ruce až do soumraku.   Jsou však dny, kdy Leonardo da Vinci (1452–1519) nenamaluje ani čárku. Nastanou i dramatické dny, kdy střídá […]
Ohrnovali vojáci Afrikakorps nos nad Mussoliniho řití?
O tom, že by bojoval v Africe, Adolf Hitler zprvu vůbec neuvažuje. Bídná situace jeho italského spojence ho však přiměje změnit názor. V červnu 1941 už v poušti válčí 33 500 Němců v rámci několika divizí Afrikakorps.   Většina německých vojáků, kteří do Afriky pod velení Erwina Rommela (1891–1944) zamíří, jsou ostřílení váleční harcovníci. Účastnili […]
Zajímavosti
Kdy ztratí Saturn své prstence?
Mezi ostatními planetami ho hned poznáme. Nebo si snad dovedete představit Saturn bez jeho závoje prstenců? Myšlenka je to mnohem reálnější, než by se mohlo zdát!   V roce 1610 se toskánský astronom Galileo Galilei (1564–1642) domnívá, že „Saturn je nejspíš trojplaneta“. Jeho dalekohled umožňuje pouze 32násobné zvětšení, a když s ním tedy objeví zvláštní objekty […]
Laki: Sopka, která zavinila Francouzskou revoluci
Na jihu Islandu se rozkládá Lakagígar, 25 kilometrů dlouhá řada sopek, které dala jméno ta nejvyšší z nich, i když ve světě je známá spíš jako Laki (828 m n. m.)…Právě ona má na triku jednu z největších sopečných katastrof ve zdokumentované historii lidstva.   Všechno začne řadou zemětřesení a oblakem namodralého kouře, který se […]
Automaticky vytvořený konceptGangster Arnold Rothstein: „Otec“ největších mafiánů
Přezdívají mu „The Brain“ – mozek. Ten se stane jeho největší zbraní. S pomocí něj ovládne hazardní hry a posléze i svět zločinu. V polovině 20. let 20. století je jedním z nejmocnějších mafiánů v Americe. A také nejbohatších. Když je v roce 1928 zastřelen, má na kontě před 10 milionů dolarů.   Nebýt jeho, […]
B-2: Okřídlený zabiják, který unikne radarům!
Stačí, aby se objevily, a lidé se okamžitě mají na pozoru. Americká armáda to moc dobře ví, a tak bombardéry B-2 Spirit často využívá pouze k demonstraci síly. Když ani to nezabere, letoun umí bolestivě udeřit!   Být během studené války o krok napřed před nepřítelem – to je heslo Spojených států. Na přelomu 70. a […]
Záhady a napětí
Fenomén zvaný glosolálie: Kdo vlastně promlouvá?
Glosolálie (z řeckého „glossa“ – jazyk a „lalein“ – mluvit) je fascinujícím jevem, při němž lidé hovoří nebo zpívají v jazycích, které jim samým nejsou srozumitelné. Tento stav velmi často najdeme v náboženských kontextech, ale může se objevit i mimo ně. Kde se tato tajuplná schopnost bere?   Glosolálie se objevuje v historii lidstva odedávna. […]
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené […]
Tajemná brána Aramu Muru: Je vchodem do tajné říše?
O původu a účelu takzvané Brány bohů vytesané do skály u horského jezera Titicaca v Peru existuje řada teorií, ale její skutečná funkce a význam zůstávají záhadou. Podle pověsti branou kdysi dávno za pomoci zlatého klíče prošel incký kněz a následně zmizel ve světlem zalitých tunelech uvnitř. Může se tento příběh zakládat na pravdě?   […]
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mayské lidské oběti: Hop do studny
epochaplus.cz
Mayské lidské oběti: Hop do studny
Jako většina dávných národů i Mayové si u svých bohů snaží zajistit lepší podmínky formou obětí. V jejich případě nejčastěji shazováním do studní zvaných cenote. Mexický poloostrov Yucatán je plný jeskyní, které Mayové považují za posvátné. Jsou pro ně nejen vstupy do podsvětí, ale také místy kontaktu s bohy. Obzvláště posvátné jsou právě cenote, obrovské přírodní
Digitální otrokářství: Dej si detox
panidomu.cz
Digitální otrokářství: Dej si detox
Osvobození od telefonních drátů se přeměnilo na novou závislost, která má dokonce mezinárodní klasifikaci nemocí: F63.8. A jaký máte vztah vy s vašim mobilem? Šťastný, anebo připomíná otrokářství? Dvě třetiny lidí si zkontroluje mobil bezděky i tehdy, když nezvoní, nepípá a ani nevrní. 59 % lidí přiznává, že si bere telefon i do koupelny a
Unikátní módní přehlídka i street artový obraz jako inspirace na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou
iluxus.cz
Unikátní módní přehlídka i street artový obraz jako inspirace na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou
Slavia pojišťovna, titulární partner Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, podporuje rozvoj společenského významu akce. Již podruhé uspořádala módní přehlídku návrhářky Beaty Rajské a letos premiéro
Bitva u Höchstädtu: Francouzi osudově zaspali! Třikrát!
historyplus.cz
Bitva u Höchstädtu: Francouzi osudově zaspali! Třikrát!
Vévoda z Marlborough a Evžen Savojský vytrvale tlačí na obě křídla nepřátelských sil. Znepokojený maršál Tallard tam postupně posílá tisíce dalších mužů, čímž se ale dopustí zásadní chyby. Přesuny jednotek oslabí střed francouzsko-bavorské armády, a právě na ten drtivě zaútočí vojáci Velké aliance! Vážně nemocný španělský král Karel II. (1661–1700) z rodu Habsburků nemá žádné
Digitální dvojčata olympioniků
21stoleti.cz
Digitální dvojčata olympioniků
Na letošní olympiádu lákali její organizátoři jako na hry poháněné inovacemi. A nešlo o plané řeči. Kromě nových světových rekordů a nezapomenutelných sportovních okamžiků představovala Paříž 2024 tak
Sedm divů světa: To hlavní, co byste si o nich měli pamatovat
enigmaplus.cz
Sedm divů světa: To hlavní, co byste si o nich měli pamatovat
Navštívili jste již některé z nich? Enigma Plus vám přináší ve stručnosti hlavní informace, které byste si o největších divech světa měli zapamatovat. Zeus v Olympii Athénský sochař Feidiás vytv
Moderní garážová vrata na vysoké úrovni
rezidenceonline.cz
Moderní garážová vrata na vysoké úrovni
Ideální model by měl být v maximálním kontextu s celkovým vzhledem rezidence – s okny, dveřmi i fasádou. Současné produkty disponují také vynikající termoizolací, pro finální realizaci jsou klíčové rovněž bezpečností aspekty a technologicky pokročilé způsoby ovládání. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Babička pochopila, že není jen jediná
skutecnepribehy.cz
Babička pochopila, že není jen jediná
Byla jsem svobodná matka a nebýt hodné sousedky, byla bych na všechno sama. Paní Anežka dělala mé holčičce náhradní babičku. Moje malá dcera toužila po babičce. Paradoxně ji měla, ale příliš moderní. Zatímco jiné babičky nosívaly tepláky a šátky, pletly na vnoučata a nemyslely na nic jiného než na rodinu, naše byla jiná. V dnešní době by to možná
Kvůli Ulici je Vondráčková ve StarDance bez šance?
nasehvezdy.cz
Kvůli Ulici je Vondráčková ve StarDance bez šance?
Povídalo se, že Lucie Vondráčková (44) do podzimní řady soutěžní show StarDance ani nenastoupí kvůli těhotenství. To však sama vyvrátila, neboť rázně řekla, že už žádné děti nechce, a maká jako ďas.
Saint-Tropez, Nice a Monako: Tři perly Francouzské riviéry, které byste neměli minout
epochanacestach.cz
Saint-Tropez, Nice a Monako: Tři perly Francouzské riviéry, které byste neměli minout
Francouzská riviéra je synonymem pro luxus, krásu a nezapomenutelné zážitky. Ať už jste milovníkem historie, kultury, nebo jen hledáte perfektní místo k odpočinku, města Saint-Tropez, Nice a Monako nabízejí vše, co si jen můžete přát. Pojďme se podívat blíže na tato tři úchvatná místa, která by rozhodně neměla chybět na vašem cestovním seznamu. Saint-Tropez: Ikona
Nenechte si ujít Paní domu č. 10, právě vychází!
tisicereceptu.cz
Nenechte si ujít Paní domu č. 10, právě vychází!
Na co se můžete v novém čísle Paní domu těšit? Na spoustu inspirací a nápadů pro jedinečné období na sklonku léta, kdy ještě nenastal podzim, dny jsou teplé a příroda je ve své nejbarevnější formě. Do
Oko je zrcadlo vaší duše i zdraví
nejsemsama.cz
Oko je zrcadlo vaší duše i zdraví
Co byste měla, nebo naopak neměla dělat, abyste si co nejdéle uchovala zdravý zrak? Nikde na těle neexistuje citlivější, jemnější a choulostivější pokožka jako právě v okolí očí. Obzvlášť citlivě a hlavně viditelně reaguje na vyčerpanost celého organismu, na nedostatek spánku, horečnaté onemocnění či psychickou zátěž. V této oblasti je pokožka méně pružná než jinde,