Turci se pomstili nevěřící Smyrně

Den poté, co Smyrnu opustí řecké jednotky, zmocní se jí bez boje Turci. Řečtí a arménští obyvatelé města na jejich příchod hledí s obavami. Doufají však, že přítomnost britského královského loďstva v přístavu Turky odradí od násilností. To se ale velmi mýlí.

Ovládnutím Smyrny v Malé Asii na pobřeží Egejského moře po více než třech letech fakticky končí řecko-turecká válka. Vítězní Turci triumf využijí k tomu, že „nevěřící Smyrnu“, jak městu kvůli jeho početné nemuslimské komunitě říkají, „očistí“.

Peklo jednotky generála Nureddina Paši (1873–1932) rozpoutají hned 9. září 1922 a potrvá několik dní. Jdou systematicky dům od domu, rabují, znásilňují, vraždí zejména Armény, ale zaměřují se i na Řeky.

Turci získají Smyrnu bez boje.

Zlynčovaný biskup

Útočníci se nezastaví před ničím. Přímo z katedrály si odvedou například ortodoxního biskupa Chrysostoma (1867–1922). „Předhoďte ho lidem,“ rozhodne Nurredin Paša.

Rozlícený turecký dav s ním učiní své. „Začali ho bít pěstmi a holemi a plivat mu na tvář. Proděravěli ho bodáním. Utrhli mu vousy, vydloubli oči, uřízli nos a uši,“ popisuje smrt Chrysostoma francouzský voják, který lynčování osobně přihlížel.

Měl ovšem rozkazy, aby do dění ve městě nezasahoval (v regionu v té době kromě Francouzů operovaly i britské a italské jednotky).

Nevěřící město důkladně očistí.

Požár zahladí stopy

Kolik obětí si masakry vyžádaly, není jisté. Jen pár dní nato, 13. září, totiž město postihne rozsáhlý požár, který po zvěrstvech zahladí stopy a stojí životy další desetittisíce lidí. O jeho příčině se diskutuje, ale existují svědectví, podle nichž ho měli na svědomí právě turečtí vojáci.

Plameny ostatně zcela zničily pouze arménskou a řeckou čtvrť města, zatímco turecká a židovská neštěstí přestály. Turci samozřejmě tvrdí, že na vině zkázy byli Arméni a Řekové.

Stopy po jejich masakru zahladí požár.
(Zdroj: HISTORY revue)

Více z Historie

Apollinaire proslul díky krádeži Mony Lisy

Historie2.12.2022

Poutní kostel na Zelené hoře: Santini do něj zaklel číslo 5

Historie30.11.2022

Pořídili si Švýcaři flotilu kvůli válce?

Historie25.11.2022

Chronologie Lidstva

Historie25.11.2022

Závěr francouzského tažení do Ruska: Napoleon Kutuzovovi vyklouzl hned dvakrát

Historie23.11.2022

Belémská věž: Spása pro námořníky, strašák pro vězně

Historie18.11.2022

Zakladatel Mughalské říše rád zahradničil

Historie16.11.2022

Znáte příběh Černých panterů, první afroamerické bojové jednotky?

Historie12.11.2022

Edison požádal ženu o ruku morseovkou

Historie11.11.2022
Historie
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články