Také si myslíte, že uvařit brambory umí každý? Asi ano, ale aby byly opravdu lahodné, hodí se některé jednoduché triky.
Že jsou různé varné typy od A, tedy na saláty, po D na kaši, určitě víte, takže vyberete podle toho, co chcete právě uvařit. Důležitý je i výběr odrůdy.
Pokud nakupujete v supermarketu, tak to asi nepohlídáte, ale když si je pěstujete sami nebo si najdete prodejce na trhu, tak ano. Stačí si zapamatovat, které brambory vám nejvíc chutnaly.
Vařte správně
Spousta lidí vaří brambory tak, že nalijí do hrnce vodu, osolí ji, přidají brambory nakrájené na kousky, někdy co nejmenší, a dají vařit. Brambory jsou sice za chvíli hotové, ale přijdete o všechnu chuť i prospěšné látky. Jak to tedy dělat lépe?
Měli byste je vkládat do vařicí osolené vody. Vždycky je nejšetrnější vařit brambory vcelku, ale když to z jakéhokoliv důvodu nejde, alespoň je nakrájejte na co největší kusy. Nechte znovu dojít k varu a pak ztlumte plamen.
V tlakovém hrnci
Názory na vaření v papiňáku se liší. V každém případě je doba přípravy kratší, ale hrozí, že brambory rozvaříte. Musíte čas odhadnout podle druhu a stáří brambor. Celé jsou obvykle hotové za 8 až 9 min, nakrájené za 5.
Aby kaše byla skvělá
Začít musíte u vaření. Ani na kaši nevařte brambory nakrájené na příliš malé kousky, přišli byste totiž o veškerou chuť. Tedy lépe je vařit vcelku nebo nakrájené na velké kusy a vodu dostatečně osolit, abyste na závěr kaši jen dochutili.
Bude to déle trvat, ale vyplatí se to. A co dál?
Vyhněte se mixéru
Přesněji řečeno raději všem. Můžete použít šťouchadlo, ale nejlepší je lis na brambory nebo mlýnek. Myslíte-li si, že bez šlehání to nejde, použijte metlu, ale až v závěrečné fázi. Uvidíte, že se vám ruční práce vyplatí.
Teď přijde na řadu máslo. Nešetřete. Máslo dodává chuť, takže byste ho měli dát opravdu dost. Pro představu ne méně než 100 g na 500 g brambor. Přidávejte je postupně a energicky míchejte.
Když už kaše začne získávat hedvábnou strukturu, začněte přilévat horké plnotučné mléko a vyšlehejte metlou do hladka.