Jak nejlépe uctít krále Franků? Byzantský císař Konstantin V. nad tím dumá dlouho. Pak dostane nápad. V roce 757 posílá Pipinovi Krátkému varhany. Ostatně i Arabové tvrdí, že to je hudební nástroj typický pro Byzantince…
„Velký trychtýř, ponořený do kádě s vodou. Když do něj shora vháníme pomocí pístu vzduch, voda z něj utíká pryč.
Přirozeně se ale tlačí zpátky, čímž vznikne konstantní tlak, potřebný k rozeznění píšťal,“ popisuje současný spisovatel Milan Švihálek princip fungování tzv. vodních varhan. Ty jsou podle všeho starší než varhany vzduchové.
Jejich zpodobnění lze nalézt na mozaice v Pompejích, jednotlivé součástky vodních varhan archeologové odhalili i v římském táboře Aquincum (na okraji dnešní Budapešti). Hudbou, kterou vyluzovaly, si staří Římané zpestřovali své hostiny…
Jsou slyšet všude
400 píšťal již mají varhany z 10. století, které zdobí katedrálu v jihoanglickém Winchesteru. Když se rozezní, jsou údajně slyšet po celém městě. Není to ovšem jen tak. Rozezvučí je nejen dva hráči, ale také na 70 mužů, kteří do nich pumpují vzduch.
Vzduchové varhany jsou opatřeny měchy, o které se po dlouhá staletí stará zvláštní obsluha – kalkanti –, tím že šlapou na příslušné páky.
Mistrovská díla
Výrobci varhan se od 17. století zaměřují na dekorativní provedení svých výtvorů i na zvýšení kvality zvuku. Od dob renesance už je možné nezávisle zapínat a vypínat jednotlivé rejstříky, řady píšťal. Dříve hrály všechny najednou.
Zlomovým okamžikem pro varhany je vynález ventilátoru, poháněného elektrickým motorem. Napříště hravě zastane funkci měchů, ženoucích do hudebního nástroje vzduch.
Výroba varhan se stává vskutku mistrovským kouskem a dobře si to uvědomují i všichni objednavatelé tohoto hudebního nástroje.
Varhanáře Otto Reigera (1847–1903) z hornoslezského Krnova dokonce pozve k audienci do Říma papež Lev XIII. (1810–1903) a jmenuje jej rytířem řádu Božího hrobu.
Obr s tisíci píšťal
Největší varhany na světě se dnes nacházejí v Boardwalk Hall v americkém Atlantic City. Mohou se pochlubit sedmi manuály (klaviaturami) a 33 112 píšťalami. Největší z nich přitom měří přes 19 metrů, nejtěžší váží tunu.