Úvodní foto: Mlýn Příčovy, autor: Libor Sváček
Střední Čechy se pyšní celou řadu rekordů. Díky zručnosti a poctivosti našich předků se do dnešních dní dochovala řada technických památek, nad jejichž propracovaností zůstává často rozum stát.
Kam se za některými rekordmany stvořenými lidským úsilím vydat?
Větrný mlýn Příčovy
Jen pár kilometrů od Sedlčan stojí romantická zřícenina větrného mlýna holandského typu.
Stavba se datuje do 18. století, avšak založení mlýna se připisuje už zdejšímu slavnému rodákovi ze 16. století Jakubovi Krčínovi z Jelčan a Sedlčan. O důvodu založení mlýna se vedou dohady.
Nejpravděpodobněji sloužil příčovskému zámku a poplužnímu dvoru rodu Schönpflugů.
Masivní kamenná stavba kruhového půdorysu má průměr více než 13 m a její zdi u spodní části dosahují síly 1,2 m. Nevšední ukázka předimenzované technické stavby se tak právem honosí titulem největšího větrného mlýna v Evropě.
Železniční viadukt Žampach
Nechte se pozvat do údolí řeky Sázavy na trať legendárního Posázavského pacifiku.
Mezi zastávkami Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem překlenuje rokli zvanou Kocour nejvyšší kamenný železniční most v ČR, podle některých pramenů dokonce druhý nejvyšší ve střední Evropě: Žampašský viadukt.
Byl vybudován na konci 19. století dělníky z celé Evropy, především pak z Itálie, a jeho stavba trvala pouhé dva roky.
První vlak přes most projel 1. května 1900 a ačkoliv po něm dodnes denně projede okolo 30 vlaků, nikdy nebyl opravován. Žulový most se sedmi oblouky o rozpětí 12,5 m se klene ve výšce 41 m.
Vodní nádrž Švihov
Někteří ji znáte spíše jako Želivku, a to podle řeky, na které stojí. Ať už nádrži říkáte jakkoliv, nelze jí odepřít unikát: nádrž vystavěná v letech 1965–75 je nejenom největší vodní nádrží v České republice, ale také největší nádrží ve střední Evropě.
Jezero o délce 38 km a rozloze 1602,6 ha zadržuje vodu o objemu 309 000 000 kubíků. Výstavbou nádrže z map zmizely 4 obce, několik menších osad, téměř 900 staveb včetně zámku, kostela a železniční stanice.
Místní trať dodnes připomíná kamenný železniční viadukt z roku 1902 u obce Němčice.
Pozornost veřejnosti přitahuje nádrž především tajemnými nedostavěnými mosty tzv. Hitlerovy dálnice, stojícími jako tiché memento stojí těsně nad hladinou vody.
Volný přístup k nádrži s pitnou vodou pro střední Čechy a Prahu není veřejnosti povolen, lze se ale objednat na komentovanou prohlídku s průvodcem skrze nedaleký Vodní dům.
Pří pátrání po dalších nejen technických skvostech se inspirujte na www.strednicechy.cz.