Již 4 hodiny svižných procházek za týden nás chrání před osteoporózou a tím i před zlomeninami kyčlí. Navíc dochází díky působení slunečního svitu i k povzbuzení organismu k produkci vitaminu D.
Co potřebují vaše kosti a klouby…
Trpělivě nás nosí po celý život. Umožňují nám vyskočit radostí, doběhnout autobus nebo jezdit na lyžích. Můžeme něco udělat pro zdraví našich kostí a kloubů, aby jim příliš brzy nedošla trpělivost?
Což takhle dát si mléko?
Výše uvedená otázka rozhodně není od věci. A měli bychom ji mít na paměti po celý život.
Nejdůležitějším stavebním prvkem kostí je totiž vápník, který svému tělu dodáme konzumací mléka, mléčných výrobků, sardinek, máku, luštěnin, listové zeleniny, ořechů a ovesných vloček.
Dobré vstřebávání vápníku podpoříme nejen fyzickou aktivitou, ale také konzumací hořčíku a vitaminu D (kromě slunečního svitu ho najdeme ve vejcích a rybách).
Pohyb chrání kosti i klouby
Velký význam v prevenci vzniku artrózy i osteoporózy má dostatek pohybu. Měli bychom ale s postupujícím věkem věnovat pozornost tomu, abychom při něm své klouby ještě více nepřetěžovali.
Pamatujte si, že kloubům škodí zejména opakované doskoky a dopady na tvrdou podložku, kdy dochází k mikrotrhlinám v kloubní chrupavce.
Ze sportovních aktivit jsou pak vhodné ty, při kterých jsou klouby zatíženy více dynamicky a méně staticky, tzn. že při zátěži na nich nespočívá váha těla. Jedná se především o jízdu na kole a plavání. Pozitivní vliv má však i třeba obyčejná práce na zahrádce.