Vědci z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně přišli s novou metodou, jež umí přesněji rozeznat jednotlivé podtypy nádorů prsu. Odborníci spolupracovali s Masarykovým onkologickým ústavem a švýcarskou polytechnikou ETH Curych.
Prsní nádory se dělí do pěti podtypů, ty se liší molekulární podstatou onemocněné, průběhem a prognózou. Podle mluvčí univerzity Terezy Fojtové povede dokonalejší metoda ke zvolení té nejadekvátnější léčby.
Zatím se převážně využívají metody stanovující přítomnost konkrétních bílkovin, určení jejich množství bývá však pouze orientační. Nová metoda na bázi SWATH hmotnostní spektrometrie přináší lepší výsledky.
Začalo to ve Švýcarsku
Původně stojí za počátky vývoje vědci z ETH Curych společně s firmou SCIEX. S pomocí odborníků z Brna poté analyzovali více než 100 vzorků tkání z onkologického ústavu.
„Z tisíců bílkovin měřených metodou SWATH jsme vybrali tři, které jsou klíčové pro zařazení nádorů prsu do základních subtypů. Naše metoda umí nejen rozlišit stávající subtypy, ale ukázala také, že agresivnější subtypy jsou samy o sobě velmi variabilní.
Právě proto je chceme dál analyzovat a klasifikovat,“ řekl přední autor práce, biochemik Pavel Bouchal.
Výzkum ještě není u konce
Doba trvání výzkumu byla 5 let a dle vyjádření Bouchala se může využívat také pro klasifikaci dalších nádorových onemocnění. Přesto je nutné podotknout, že se jedná pouze o výzkum a uvedení do praxe tak zůstává v zatím nedefinované budoucnosti.