Izraelští archeologové objevili pozůstatky legendárního opevnění, jež nechal v Jeruzalémě před více než 2000 lety zbudovat král Antiochus. Citadela zvaná Acra byla pohřbena pod parkovištěm!
O pevnosti se zmiňují přinejmenším dva starověké texty – První kniha makabejská která mj. pojednává o povstání a dále ji popisuje historik Josephus Flavius (37–100). Archeologům se však více než století dohadovali o její byť přibližné poloze. Dosud byly vše jen spekulace.
Archeologický průzkum v lokalitě parkoviště Givati, probíhá už celé desetiletí. Byly odkryty artefakty více než deseti různých starověkých kultur, jež se zapsaly do historie Jeruzaléma.
Izraelský archeolog Doron Ben-Ami, který vedl vykopávky, poznamenal: „Tento senzační objev nám vůbec poprvé umožňuje rekonstruovat rozložení městského osídlení v předvečer vypuknutí makabejského povstání v roce 167 před n. l.“
Obránci podlehli hladu
Nový nález svědčí o tom, že král Antiochus IV. Epifanés (215–164 př. n.l.) nechal postavit pevnost zvanou Acra, z které střežil všechny cesty k chrámu na vrcholu Chrámové hory k jednomu z nejvýznamnějších náboženských míst v Jeruzalémě.
Dobře opevněná tvrz se vypínala na vysokém skalním útesu.
V roce 167 př. n. l. rozhodnuv se posílit kontrolu nad regionem, vtrhl král se svou armádou do Jeruzaléma. Krom jiného zakázal židovské náboženské obřady a nakázal uctívat boha Dia.
Velká část Židů z Jeruzaléma a okolí s tím nesouhlasila a postavila se na odpor.
Trnem v oku vyprovokovaných povstalců se stala především pevnost Acra. Vzali ji ztečí. Rebelové nakonec Řeky porazili, podařilo se jim je totiž během dlouhého obléhání tvrze vyhladovět. Židé si toto vítězství připomínají svátkem Chanuka.
Vykopávky vyprávějí příběh
Odhalená masivní stěna (20 metrů dlouhá a 4 metry široká) by mohla být základnou věže. Kolen ní byla nalezena řada hrotů šípů zhotovených z bronzu pocházejících ze stejného období.
Archeologové věří, že se jedná o pozůstatky z bojů mezi zastánci Řecka a židovskými rebely, kteří se snažili pevnost převzít. Jejich teorii potvrzuje skutečnost, že některé z nálezů na sobě nesou znak panovníka Antiocha – trojzubec. Byly zde objeveny také mince a další drobné předměty.
„Všechny tyto jednotlivé nálezy mohou splynout v jeden příběh pojednávající o historických reáliích města Jeruzaléma,“ říká Ben-Ami. Vykopávky kolem pevnosti Acra nadále pokračují.
Čas ukáže, zda se archeologům podaří odkrýt další artefakty z bitev, jež se odehrály v této oblasti během helénského období.