Na území Moravského krasu, nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě, je známo přes 1100 jeskyní. Kromě několika málo upravených, které jsou zájemcům běžně zpřístupněny, byl letos povolen vstup do dvou dalších.
Do většiny jeskyní Chráněné krajinné oblasti Moravský kras mají turisté vstup přísně zakázaný. Upravená a běžně přístupná je jen pětice jeskyní, ve kterých jsou vybudované chodníčky a kde je zavedeno osvětlení.
Kouzlo neupravených jeskyní
Dále je možný vstup do tří jeskyní neupravených, přírodních. Konkrétně to jsou Rudické propadání u Brna, dolní patra Sloupsko-šošůvských jeskyní a Ostrovská propast. K této trojici přidala správa CHKO letos i jeskyně Bertalánku a Horizont.
První z nich se nachází v Pustém žlebu za Čertovou brankou, druhou je možné nalézt u vápencového lomu Velká dohoda u Lipovce.
S čelovkou a v kombinéze
V Bertalánce je trasa vedena labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí. Nejsou zde žádné betonové chodníčky, ani osvětlení. Vše je naprosto přírodní.
Návštěvníci, kteří u vstupu dostanou kombinézu a přilbu s čelovkou, se tak cítí jako skuteční jeskyňáři!
Jeskyně byla pojmenována po řediteli německého divadla v Brně Carlu Josephu von Bertalanovi (1833–1912), který do jeskyně v roce 1881 spadl. Z pádu do 4 metrové hloubky si odnesl poranění, naštěstí však přežil.
Při průzkumech byly odhaleny další jeskynní prostory. Dle zjištění měří jeskyně, jež se nalézá nedaleko vchodu do Punkevních jeskyní, okolo 55 metrů.
Záchrana Horizontu
Jeskyně Horizont nacházející se nedaleko Holštejna byla objevena pracovníky kamenolomu Velká dohoda. K objevu došlo po odstřelu v roce 1953. Následně byla jeskyně prozkoumána, zaměřena, avšak dalším odstřelem pak byla na necelé půl století znepřístupněna.
Znovuobjevena byla v roce 2000 díky jeskyňářům z Moravského speleologického klubu.
Ti nejprve důkladně prostudovali dokumenty z poloviny minulého století, následně vytyčili průběh horního patra původní jeskyně, a pak vykopali několik sond při úpatí lomové stěny. Nalezená chodba je překvapila svými rozměry. Jde o říční chodbu vymodelovanou vodním tokem.
Během následujících tří let jeskyňáři ručně odtěžili napadanou suť a usazeniny, čímž odkryli 800 000 let staré sedimenty, zbytky krápníků a až 18 metrů dlouhé kořeny buků.
Trasa vede průkopem v sedimentech a návštěvnicí si tak během prohlídky jeskyně mohou udělat představu o práci jeskyňářů. Horizontální říční chodba je dlouhá necelých 100 metrů. I zde jsou návštěvnici vybaveni helmou a světlem.
Neskutečný zážitek
Správa CHKO Moravský kras řeší i žádosti o zpřístupnění dalších jeskyní. Povolení se vydává většinou na tři roky. Je třeba zvážit, zda daná lokalita unese nápor zájemců. Prvořadé je, aby byla jeskyně zachována co nejvíce v původním stavu.
Návštěvníci mají v jeskyních bez chodníčků, zábradlí a osvětlení mnohem intenzivnější prožitek, který v upravených jeskyních nezažijí.