Zranění páteře způsobí okamžitou smrt popřípadě ochrnutí – to z toho důvodu, že jsou poraněny hlavní cévy nebo mícha. Bojovník z doby železné měl obrovské štěstí, nejen že přežil, ale se šípem v páteři žil minimálně půl roku, možná i déle.
Unikátní nález byl objeven na lokalitě Koitas v Kazachstánu, která je zkoumána už více než 20 let.
V roce 2009 když zde archeologové odkrývali pohřebiště Skytských nomádů, byli místními obyvateli upozorněni na nedalekou mohylu, takzvaný kargan. Název v překladu znamená „pevnost“, jedná se o typické mohyly s dřevenou síní následně zasypanou kamením a hlínou.
V oblasti východní Evropy a centrální Asie se kargany nachází v podobě nízkých kopečků. Archeologové tedy v roce 2011 místo prozkoumali a odkryli pohřební komoru, jež byla původně 2 metry vysoká s průměrem 22,5 metru.
V minulosti byla bohužel mnohokrát vykradena a poničena, místní obyvatelé také použili většinu kamenů a zeminy na stavbu svých obydlí. Nicméně podle rozměrů mohyly odborníci soudí, že se jednalo o vysoce postaveného aristokrata. Hrob vydal pouze několik kostí, jedna z nich ovšem představuje unikátní nález.
Přímý zásah
Z těla vysoce postaveného muže zbylo pouze několik žeber, obě lýtkové kosti a pár obratlů. Ačkoliv nebyla kostra kompletní, bylo možné odhadnout věk válečníka na 25 – 45 let a výšku na 174 centimetrů.
Radiokarbonové metody určili, že zemřel asi v 7. až 6. století před naším letopočtem, což odpovídá rané době železné. Vědci nalezené ostatky podrobili důkladné analýze, včetně snímkování z magnetické rezonance.
Ta odhalila překvapivý nález, v jednom z obratlů měl muž zapíchnutý bronzový hrot šípu. Hrot měřil 5,6 centimetru a byl vyroben z bronzu s vysokým obsahem cínu, což byl pravděpodobně důvod, proč byl šíp velmi ostrý a dostal se hluboko do obratle.
Vyjmout z rány celý šíp bylo riskantní, proto někdo pouze odlomil, nebo uvolnil násadu a hrot tak v páteři zůstal. Na kosti je ovšem jasně patrné hojení, muž tedy zásah šípem přežil a podle odborníků žil nejméně půl roku, možná i déle.