Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Vášeň pro kůži: To nejlepší z pánského světa

Výrobky tradičního pařížského obuvnického domu Berluti milují celebrity i šlechtici. Není divu – prestižní značka totiž vyniká dokonalým smyslem pro nekonvenční eleganci, technickou virtuozitou a nekompromisním důrazem na detail.

 

Boty v roli uměleckého díla

Jen stěží byste mezi světoznámými značkami hledali výrobce luxusní pánské obuvi s tak dlouhou tradicí a renomé – mezi nadšené klienty této firmy patřili mimo jiné například vévoda z Windsoru, Jean Cocteau či Andy Warhol…

Příběh značky, vyznávající nadčasovou eleganci, se začal psát již 19. století, kdy se v malém italském přístavním městě na pobřeží Jaderského moře narodil její zakladatel Alessandro Berluti.

Právě v tomto prostředí se jako učeň věnoval výstavbě kočárů a sedadel ze dřeva či výrobě otěží z kůže. Během let tvrdé práce se spřátelil se starým ševcovským mistrem a začal díky němu objevovat taje náročného řemesla.

Město světel a radosti ze života

V roce 1882 získal Alessandro již tolik dovedností, aby byl připraven dobýt svět. Po několika letech svobodomyslného cestování mladý Ital nakonec zakotvil v Paříži.

Úspěch na sebe nenechal čekat dlouho – těžce pracující perfekcionista si v městě světel rychle získal dobré jméno a vzápětí založil vlastní ševcovskou dílnu zaměřenou na bohaté klienty, kteří ho svými nároky motivovali ke stále lepším výkonům.

Zrození ikonické boty

Přelom století přinesl mnoho změn. Pozadu nezůstával ani Alessandro Berluti, který v roce 1895 vytvořil nevšední šněrovací boty pro muže.

Model byl vyroben z jediného kusu kůže, neměl žádné viditelné prošívání a vynikal hladkostí, která připomínala spíše kožené rukavičky než botu.

„Revoluční“ počin byl pojmenován po svém stvořiteli a stal se základním poznávacím artiklem rodícího se obuvnického domu.

TORELLO. Pátý syn zakladatele brandu, milovník ušlechtilých materiálů dřeva, nejjemnější kůže a delikátních textilií – ve snaze uspokojit záplavu objednávek a přijímat klienty ve stylovém prostředí zařizuje Torello v roce 1928 pronájem prodejny v 9 rue du Mont Thabor.

VELKÉ STĚHOVÁNÍ. Na začátku roku 1940 mění značka adresu a díky neutuchající vlně kreativity a úžasné poloze jen kousek od Champs-Elysées se jí daří získat velkolepý věhlas.

Torellova obuvnická produkce se tak brzy ocitá v centru zájmu intelektuálů a filmových hvězd.

PRVNÍ „READY–TO–WEAR“ KOLEKCE. Torellův nástupce, syn Talbinio, včas vycítí, že je třeba vtisknout značce Berluti mezinárodní rozměr. V roce 1959 dává svému vizionářskému nadšení a odvaze plný průchod a představuje luxusní „ready-to-wear“ kolekci bot.

Novátorská myšlenka otevírá firmě cestu k mladší klientele.

ZA VŠÍM HLEDEJ ŽENU. K expanzi rodinného podniku značně přispívá i Talbiniova sestřenice Olga. Její zásluhou se pařížský obchod proměňuje ve společenský salon, kde se potkávají takové osobnosti jako Jacques Lacan, Roman Polanski, Yves Saint Laurent či Karl Lagerfeld.

Právě Olga pozvedá značku Berluti na světoznámou úroveň.

BERLUTI V ČÍSLECH

října 1865 – den, kdy se v malém italském přístavním městě na pobřeží Jaderského moře narodil otec značky Alessandro Berluti.

1895 – právě v tomto roce byl vyroben první pár ikonických bot a založena značka Berluti.

9 – takové bylo číslo popisné ulice, kde v roce 1928 Alessandrův syn pronajímá prodejnu ve snaze uspokojit záplavu objednávek a zajistit klientům odpovídající prostředí.

1940 – obchod na rue du Mont Thabor začal být příliš malý na to, aby dostál požadavkům klientely zvyklé na luxus a pohodlí, značka se stěhuje do větších prostor na 26 rue Marbeuf.

1962 – Olga Berluti vytvořila legendární mokasíny, inspirované Andym Warholem. Model brzy zamířil mezi vlajkové lodi obuvnické firmy.

1993 – značka se stala součástí skupiny LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton.

2011 – v čele Berluti stanul Antoine Arnault, který svěřil umělecké směřování firmy do rukou Alessandra Sartoriho. Ten byl značce věrný až do začátku letošního roku.

2012 – v tomto roce představila značka první kolekci ready-to-wear oblečení.

6–9 měsíců práce zabere výroba jednoho páru bespoke bot, které jsou zákazníkovi šity na míru.

2014 – Berluti se pouští do spolupráce s francouzským inovátorským výrobcem kol Cycles Victorie. Společně vytvářejí mimořádné ručně montované kolo s celou řadou stylových doplňků. Tímto krokem značka vstoupila na trh se sportovním zbožím.

Nejde jen o boty

Portfolio značky Berluti nabízí zákazníkům kromě obuvi vše, co muž potřebuje k tomu, aby vypadal skvěle. Samozřejmostí jsou pravidelně se obměňující kolekce tašek, pásků, peněženek i široká škála doplňků, čítající kromě jiného kravaty, vázanky i šátky.

V ready-to-wear kolekcích, které značka nabízí od roku 2012, nechybějí kalhoty, košile, svetry bundy či blejzry.

Bespoke shoes – luxusní boty šité přímo na míru

V Berluti vědí, že co klient, to unikát, proto nabízejí kromě ready-to-wear kolekcí také bespoke boty, pro něž se vyrábí ševcovské kopyto přímo na míru konkrétní nohy.

Chodidlo je změřeno z mnoha úhlů, kromě centimetrů je však zohledněn také způsob chůze, hmotnost majitele i jeho specifické návyky a požadavky. K tomu, aby byl výsledek dokonalý, je třeba šest až deset měření. Celý proces výroby pak zabere obvykle 6–9 měsíců práce.

Kromě klasických typů kůže nechybí v portfoliu značky ani exotické varianty včetně aligátoří či žraločí kůže.

Bývalý kreativní ředitel značky Berluti Alessandro Sartori. Kromě ready-to-wear kolekcí nabízí značka také bespoke boty přímo na míru konkrétní nohy. Výloha pařížského butiku, kterou navrhoval architekt Jean-Marc Gady.
Související články
Nový hotel prestižní značky se nachází ve 28. patře nově postavené víceúčelové budovy One Dojima od architekta Nikkena Sekkei a nabízí moderní zážitek ve stylu tradičního ryokanu. Celé 36. patro pak bylo vyhrazeno jako wellness zóna a najdete tu také šest originálních restaurací, včetně japonského čajového salonku a kantonské kuchyně.   Klíčové obchodní centrum Japonska […]
Také si myslíte, že uvařit brambory umí každý? Asi ano, ale aby byly opravdu lahodné, hodí se některé jednoduché triky…Že jsou různé varné typy od A, tedy na saláty, po D na kaši, určitě víte, takže vyberete podle toho, co chcete právě uvařit.   Vařte správně Spousta lidí vaří brambory tak, že nalijí do hrnce […]
Takzvaná Global Sports Tower se stane klíčovým mezníkem v gigantickém projektu Sports Boulevard, jež je součástí plánů Saudi Vision 2030. Ohromná sportovní oblast se bude rozkládat podél ulice Prince Mohammed bin Salman bin Abdulaziz Road a nabídne například sítě stezek pro chodce i cyklisty a vyžití pro sportovce a jezdce na koních.   Gigantická budova, jež […]
Švestky, blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně. Mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Co všechno dovedou?   Ulevují při otocích. Hospodaření s vodou v těle závisí na rovnováze mezi sodíkem a draslíkem. Sodík vodu v těle zadržuje, draslík ji naopak pomáhá odvádět ledvinami. A zatímco sodíku jíme se […]
reklama
Historie
Pyrenejský Titanic: Proudilo přes nádraží Canfranc nacistické zlato?
V panenské přírodě mezi horskými štíty Pyrenejí působí nepatřičně. Řeč je o nádraží Canfranc. Jde totiž o jednu z největších a nejluxusnějších železničních stanic světa.   Početným davem se rozléhá jásot. 18. července 1928 je v provincii Huesca otevřeno největší španělské nádraží. „Pyreneje již neexistují,“ prohlašuje král Alfonso XIII. (1886–1941) během slavnostního aktu. Toho se účastní také francouzský […]
Unikátní vodní hrad: Chlubí se opevněným přístavem
Itálie je ve středověku rozdrobena na kupu městských států a státečků, které mezi sebou soupeří o moc jako na běžícím páse. V mimořádně neklidných dobách je dobré vlastnit nedobytnou pevnost. Vědí to i příslušníci rodu Scaligerů, mocných vládců z Verony.   Z Verony je to jen co by kamenem dohodil k velkému severoitalskému jezeru Garda. […]
Jan Lucemburský si v Paříži žil jako v ráji
Své dětství strávil Jan Lucemburský zřejmě u francouzského královského dvora, snad tu byl vychováván, možná tu jen často pobýval. Informace o této etapě králova života jsou velmi skromné.   Dosud vřelé vztahy mezi francouzskou korunou a lucemburskými hrabaty však načas ochladnou po usednutí Jindřicha VII. na říšský trůn. Ani Jan jako český král nemá zpočátku […]
Valdštejnův důstojník Piccolomini byl zručný udavač
Na masivním dubovém stole se povaluje jeden z dalších horoskopů. Valdštejn ho už od úsvitu důkladně pročítá. „Zajímavé,“ mumlá si přitom pod nos. Více než kdo jiný totiž věří hvězdám.   Horoskop nechává několikrát vypracovat nejen sobě, ale údajně i těm, které hodlá naverbovat do svých služeb…Vysokého postu v armádě se tak dočká třeba Ottavio Piccolomini […]
Zajímavosti
Těší mě, ruměnice! Proč na ni nešlapat?
Dětský prstík šťouchne do dvou červených ploštic. „Mamí, koukej, jak běhají, chudáčci, oni se k sobě přilepili zadečkem a nemůžou od sebe! “ Maminka se nervózně pousměje a táhne holčičku pryč: „No vidíš to. Tak už pojď.“   Slunéčko, chroust, roháč, mandelinka. To je jen krátký seznam nejslavnějších brouků, jaké u nás potkáte. Mnohý by mezi […]
K noze! Co umí ti nejlepší robotičtí psi?
Nevrčí, nekouše a nedělá loužičky. Zato ale poslechne na slovo a roztomile vrtí ocáskem. Když firma Sony představí v roce 1999 první generaci svých chytrých pejsků Aibo, roboti definitivně získávají svou novou oblíbenou tvář! Dnes jsou robopsi skoro všude. A zdaleka nejsou jen domácími mazlíčky…   Co má pes umět nejlépe? Přeci hlídat dům! Ani […]
Odkud se vzaly dopravní kužely?
Někdy se nám zdá, že dopravní kužely jsou snad všudypřítomné. Narazíme na ně prakticky každý den a obvykle z nich vůbec nemáme radost. Musíme si však přiznat, že jejich úkolem není znepříjemnit cestování, ale udržet bezpečnost na silnicích.   Než spatří světlo světa dopravní kužely, používají se k označení nebezpečných míst na vozovkách dřevěné zábrany […]
Avokádo: Symbol zdravé stravy s temným zákulisím
Na jedné straně zásobárna tělu prospěšných látek a superpotravina pro všechny vegetariány. Jenže zároveň také obrovská zátěž pro životní prostředí – to jsou dvě tváře plodu hruškovce lahodného, který celý svět zná jako avokádo!   Ovoce si na své libě znějící jméno musí počkat až do roku 1696, kdy na něj narazí irský biolog Hans […]
Záhady a napětí
Smrt a olověné masky: Co se odehrálo na brazilském kopci?
Píše se 20. srpen 1966 a brazilský chlapec si na úbočí kopce Vintém Hill poblíž Rio de Janeira pouští draka. Poklidná atmosféra se však mění ve chvíli, kdy hoch náhodně objevuje dvě mrtvá mužská těla. Proč se z případu stane jedna z největších záhad Brazílie?   Případ nabírá na obrátkách poté, co jsou policisty obě těla důkladně […]
Vodní démoni dávných Germánů: Čím se lišili od vodníků?
Každý ví, kdo je to vodník. Pohádková bytost, která je buď legrační, nebo strašidelná. Za dávných dob byl ovšem považován za děsivého démona. V existenci antropomorfní vodní bytosti však nevěřili pouze slovanské, ale také germánské národy! Byla jejich víra oprávněná?   Zatímco my máme vodníka, germánské národy mají Nixe. Tato tajemná bytost má s vodníkem […]
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
Pojmem halucinace označujeme poruchu vnímání, při které lidé vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje. Je ale možné, aby mělo několik lidí stejnou halucinaci? Podle odborníků ne, jenže přesně to se před několika lety stalo a dodnes se tuto záhadu nepodařilo objasnit.   V roce 2016 zasáhla nemocnici ve městě Coos Bay v americkém Oregonu záhadná epidemie halucinací, […]
Mýtické bytosti Aqrabuamelu: Žili v Mezopotámii kříženci lidí a štírů?
Mytické bytosti nazývané Aqrabuamelu s tělem člověka a ocasem štíra měly kdysi obývat starověkou Mezopotámii. Jak se dočteme třeba ve slavném Eposu o Gilgamešovi, mělo jít o potomky bohů sloužící jako strážci podsvětí. Podle některých badatelů mohli být tito tvorové reálnější, než si dnes myslíme. Naznačuje to mimo jiné i jejich jednotné zobrazování?   Aqrabuamelu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
Oproti ostatním krajům je vnímán jako nejmenší. I přesto se krásy tohoto malého kousku ráje vyplatí prozkoumat do posledního detailu. Nabízí totiž nejen prosluněné louky a šumění řek, ale také elegantní zámky, vůni perníku nebo vojenský adrenalin. Pro chuťové pohárky Je to právě lahodný perník, který zdejší kraj proslavil, a propůjčil mu neodolatelnou „vůni“. První
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Uvažujete o sušičce?
panidomu.cz
Uvažujete o sušičce?
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle… Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz