Když se indický císař Akbar zahledí na svého malého synka, divže mu nevytrysknou slzy štěstí. Dlouho to totiž vypadalo, že se následníka ani nedočká. Jeho narození na odlehlé planině mu ale předpověděl jeden moudrý prorok.
„Pokud máš pravdu, postavím zde město, jaké ještě nikdo neviděl,“ slíbil Akbar. Roku 1569 s budováním začíná.
Na prašné skalnaté vyvýšenině vyrůstá dechberoucí metropole. Mezi dělníky je údajně možné zahlédnout i samotného císaře. Akbar (1542–1605) se do stavby zapojí jako zedník. Fatehpur Sikrí, tedy Město vítězství, vzniká neuvěřitelně rychle.
Základní kámen je položen na podzim 1569 a už o dva roky později je metropole, nacházející se asi 40 kilometrů západně od severoindické Ágry, obyvatelná.
„Je jedním z nejkrásnějších příkladů architektury, která na svém vrcholu dosahovala takřka nadpozemské kvality,“ skládá jí hold současný britský spisovatel Jonathan Glancey. Akbar z něj okamžitě udělá nové hlavní město své obří Mughalské říše.
Samý kontrast
Honosně oblečení vyslanci se blíží ke čtvercové stavbě se čtyřmi malými věžičkami. Jde o Dívání Chás, pavilon sloužící k audiencím.
Ačkoli je budova fascinující už při pohledu zvenčí, skutečné divy na cizince čekají uvnitř, a to Dívání Chás není tou nejkrásnější stavbou Města vítězství. Pohled většiny návštěvníků nejvíce poutá Velká mešita.
Stejně jako ostatní stavby spojuje v sobě islámské prvky s hinduistickými. Není se čemu divit. I sám Akbar je samý protiklad. Na jedné straně je sice negramotný a z hlav svých nepřátel staví věže, na druhé se vášnivě zajímá o umění.
Spalující žár
Uprostřed hlavního nádvoří se blyští jezírko s nehybnou hladinou. Akbar si velmi dobře uvědomuje, že Město vítězství nestojí na tom nejvhodnějším místě.
V létě tu teploty pravidelně překračují 40 °C. Císař proto ve Fatehpur Sikrí vybuduje obří zásobárnu vody Abdar Khana a řadu elegantních bazénků. Ani to ale nestačí. V metropoli během pár let žije 200 000 lidí a většina z nich neustále žízní.
Roku 1585 proto Akbar zavelí k odchodu. „Pouhých 14 let po svém osídlení se Fatehpur Sikrí stalo nejvelkolepějším městem duchů,“ přibližuje Glancey neslavný osud místa.
(Zdroj: HISTORY reuvue)