U mučení kacířů platí, že pokud vydrží všechny fáze bolestivého procesu, už mu nesmějí být znovu podrobeni. Na podezřelé z čarodějnictví se ale takové ohledy neberou.
Navíc se na nich může trýznitel vyřádit i těmi nejbrutálnějšími metodami, zatímco u kacířů by neměla téct krev. Jaké způsoby tortury byly na čarodějnice uplatňovány?
První nástroj, kterému je čarodějnice obvykle v mučírně vystavena, je palečnice. Jde o dvě železné destičky, které se pomocí šroubovitého mechanismu postupně přitahují k sobě a svírají prst nešťastnice.
Palečnice se využívala prakticky po celé Evropě, zvlášť „oblíbená“ ale byla v Rakousku, Švýcarsku a Savojsku.
Hrozí vykrvácení
Na principu šroubového lisu funguje další velmi rozšířený mučicí nástroj. Španělská bota svírá lýtko a holeň. Vnitřní strany nástroje jsou navíc opatřeny jehlami, ozubením či jinými kovovými výstupky, které se nebožačce zarývají hluboko do masa. Po nasazení španělské boty může mučená i vykrvácet.
Vytrhané údy
Obviněná je za nohy a ruce uvázána na napínací zařízení a s tím, jak mučitel točí kolem, natahuje ji, dokud jí nezpůsobí maximální možnou bolest.
Výslechy na skřipci obvykle končí vykloubením končetin (v ramenních a kolenních kloubech) a někdy i jejich úplným vytržením.
Přitíží vlastní váha
Trestná koza, španělský kozel, osel nebo dřevěný kůň. Pod všemi těmito názvy se skrývá druh pranýře, na nějž je nebožák posazen obkročmo na horní naostřenou hranu, přičemž nedosáhne nohama na zem. Váha vlastního těla mu pak způsobuje nepředstavitelná muka. Někdy má oběť ještě zatížené nohy, aby byla bolest intenzivnější.
Praskající hlavy
Středověký svět znal drtič lebky – zařízení, do něhož obviněný vložil hlavu a skořápkovitá kopule mu seshora na ni tlačila, dokud dotyčnému nepraskla lebka.
V Durynsku, Meklenbursku a Polsku ovšem používali „zdokonalenou verzi“. Říkalo se jí pomořanská čepice a šlo o zařízení, které pomocí řetězů nebo žíněných šňůr s uzly vyslýchanému stahovalo celou hlavu. Při použití tohoto nástroje údajně nedocházelo k poškození lebky.
(Zdroj: HISTORY revue)