Získat nové linie ječmene, které budou díky vylepšené fotosyntéze poskytovat vyšší výnosy, více biomasy využitelné v průmyslu a současně asimilovat přízemní ozon. To je cílem mezinárodního projektu BEST-CROP, jehož jediným českým akademickým účastníkem je CATRIN, Český institut výzkumu a pokročilých technologií Univerzity Palackého v Olomouci.
Evropská unie je největším producentem ječmene na světě, v členských zemích se jím ročně oseje přibližně 10 procent orné půdy, výnosem je téměř 55 milionů tun zrna a stejné množství slámy.
Smyslem projektu je podpořit cirkulární ekonomiku a přispět k řešení celosvětové krize v oblasti potravinové bezpečnosti.
Sláma s vlastnostmi upravenými tak, aby šla přeměnit na materiály potřebné ve stavebnictví nebo výrobě krmiv, nahradí zbytečně drahé a neekologické produkty, které zatím neumíme získat jinak než s použitím neobnovitelných zdrojů.
Dalším úkolem vědců je vypěstovat ječmen s listy, jejichž průduchy budou pohlcovat přízemní ozon a tím zmírňovat extrémní znečištění ovzduší v období velkého horka.
Při zachování legislativy EU vztahující se ke geneticky modifikovaným plodinám budou vědci postupovat na základě zavedených technik, jež využívají přirozené genetické variability a indukované náhodné mutageneze.
Nicméně projekt BEST-CROP využije také techniky editace genů, které budou sloužit jako důkaz funkce genů a poskytnou genetický materiál ječmene, jenž by mohl být brzy využit přímo ve šlechtitelských programech.
Český institut výzkumu a pokročilých technologií Univerzity Palackého v Olomouci je ve středoevropském kontextu výjimečným vědeckým pracovištěm zaměřeným na mezioborový výzkum.
Pracují v něm špičky českého a zahraničního vědeckého světa, jejichž cílem je vyvíjet nové technologie, sdílet mezi sebou výsledky, drahé přístroje a vědeckou pracovní sílu.