Než ho důkladně projdete, div neprošlapete podrážky. Od exponátu k exponátu, a to na ploše 81 000 m2, což odpovídá rozloze téměř dvou pražských Václavských náměstí.
Řeč je o zbrusu novém největším muzeu světa, které zatím čeká na své návštěvníky.
Píše se rok 1954 a egyptský archeolog Kamal el-Mallakh (1918–1987) překvapeně hledí na poklad, který objeví v jámě vytesané do skalního podloží hned vedle Velké pyramidy.
Dokonalá izolace zajistí, že se cedrová prkna nepromění v běhu tisíciletí v prach. Je to plavidlo vyrobené pro faraona Chufua, který vládne v letech 2509 až 2483 př. n. l! A ne tak ledajaké.
Jde o sluneční bárku, která má mocného faraona přepravit až k bohu slunce Ra. Leží zcela logickým systémem vyskládaná v rozebraném stavu na 1224 kusů. Její sestavení vyžaduje roky studia. Ale podaří se.
Veřejnost ji prvně spatří roku 1982. Na délku má 43,4 metru a jde o nejstarší, největší a nejzachovalejší nalezenou neporušenou starověkou loď na světě, která by byla i teď schopna plavby!
Vybraná společnost
Cesta sluneční bárky tím nekončí…V roce 2021 putuje do nedokončeného Velkého egyptského muzea, kde bude v budoucnu trávit čas ve vybrané společnosti dalších přibližně 100 000 starověkých artefaktů včetně kompletní Tutanchamonovy sbírky, kterou laici ještě nikdy neměli šanci spatřit celou.
Rekordní muzeum umístěné jen dva kilometry od pyramidového komplexu nabídne samozřejmě i galerii, dětskou část a prohlídky s virtuální realitou doplněnou o velkoformátové obrazovky.
A kdy že sem můžeme zajít? První plánované otevření mělo termín již před 10 lety! Přesný termín zatím není znám.
Rekordní soutěž?
Muzeum se má k světu již dnes a zásadní exponáty mají svá pevná místa. V půdorysu vypadá stavba jako zkosený trojúhelník umístěný nedaleko dálniční křižovatky. Jižní stěny jsou přesně zarovnány s Velkou Chufuovou pyramidou a Menkaureho pyramidou.
Vybrání „toho pravého“ konceptu bylo ale zdlouhavé. Vždyť se do architektonické soutěže přihlásilo 1557 návrhů z 82 zemí! Obvykle se dočtete, že jde o rekord.
Pravdou však je, že do architektonické soutěže o projekt na Guggenheimovo muzeum v Helsinkách se roku 2014 zapojilo 1715 aktérů! Druhou stranou této pravdy však je, že celá vize byla shledána nerentabilní a z velkých finských plánů zcela sešlo.
Ramesse II. se stěhuje
Soutěž o podobu Velkého egyptského muzea vyhrají nakonec architekti Róisín Heneghan a Š‘-Fu Pcheng s nabídkou za v přepočtu 5 500 000 korun. A na kolik by měla přijít celá stavba?
V přepočtu minimálně na 12 miliard korun! Však této architektonické novince nechybí fasáda z průsvitného alabastru, náměstíčko plné datlových palem anebo hned u vchodu umístěné rozlehlé atrium, ve kterém si hoví ty největší sochy.
Například ta faraona 19. dynastie Ramesse II., které je zhruba 3200 let a stojí si tu už od roku 2006.