Indiánský šaman si smutně prohlíží dalšího nemocného. Muž vyčerpaný horečkami právě usnul, na jeho tváři pokryté vřídky se konečně na chvíli zračí klid. Šaman ví, že ne na dlouho.
Viděl už to mockrát… Ale na takového zabijáka je veškerá jeho moc prostě krátká.
Neštovice, spalničky, tyfus, chřipka nebo dýmějový mor. Námořníci ze Starého světa přivážejí nemoci, s kterými si indiáni nedokážou poradit. Nikdy se s nimi nesetkali, proto vůči nim nemají obranné látky, a tak jim jsou vydáni napospas…
Vypouštějí duši
„Indiáni umírají tak snadno, že stačí, aby jen uviděli a ucítili Španěly, a vypustí duši,“ píše na sklonku 17. století německý misionář Joseph Stocklein.
Epidemie nových nemocí je pro indiány tolik ničivá nejen proto, že proti nim nejsou odolní, ale že zhoubu přináší velké části populace najednou.
Hrozivá čísla
Čísla o dění v Severní a Jižní Americe jsou skutečně děsivá. Během 16. století tam vymře 75 až 90 procent indiánské populace! Přesný rozsah katastrofy lze určit jen stěží.
Chybějí totiž prameny, které by spolehlivě určovaly počet indiánů v době, kdy ke břehům jejich země přirazily první evropské lodě. Starší odhady značně kolísají – uvádějí od méně než 10 milionů až po více než 100 milionů.
Současní vědci se domnívají, že po amerických kontinentech kráčelo tehdy na 50 milionů indiánů.
O sto let později jich žije pouhých deset milionů… Není divu, že o tragickém osudu původních obyvatel Ameriky hovoří historikové jako o jedné z největších demografických tragédií v dějinách lidstva.
Jde o Boží trest
Osudnou se pro indiány stane zejména jejich snížená imunita. Ale nejen ta. Původním obyvatelům Ameriky se totiž po vpádu bílých cizinců hroutí celý jejich svět. „Bohové nás nechali padnout, bohové na nás sesílají nemoci,“ trápí se.
Jsou přesvědčeni, že všechny pohromy, které se na ně valí, jsou vlastně Boží trest. „Jejich Bůh je silnější než ti naši,“ pomyslí si řada z nich a masově začínají přijímat křesťanství.
Ruku v ruce s tím se rozpadá i jejich víra v dosavadní instituce a celá indiánská společnost se potácí v demoralizaci a dochází rozkladu způsobu jejich života. Mnozí proto raději spáchají sebevraždu.