A pokud i vy patříte mezi milovníky lahodného moku, jistě oceníte pár praktických tipů Mistra ČR v sommelierství Davida Krále.
Pokud si víno nekupujete jednou za čas na okamžitou spotřebu, určitě víte, že důležité je jeho skladování. Když nemáte vinný sklípek, nevadí, stačí dodržet pár zásad.
Většině vín vyhovuje teplota skladování kolem 9 °C až 11 °C. Při nižších teplotách vzniká ve víně takzvaný vinný kámen, tedy drobná sraženina, která ovšem nesnižuje jeho kvalitu.
Při vyšších teplotách se však urychluje zrání vína, a to se pak může zkazit. Z toho je jasné, že víno bychom měli uchovávat v prostředí, kde teplota nekolísá, čili v lednici, nebo speciální vinotéce.
Má stát nebo ležet?
Určitě jste někdy viděli lahve archivních vín položené vedle sebe ve vinném sklípku. Možná ale nevíte, že stejná poloha je ideální i pro nearchivní vína. Pokud totiž víno leží, zůstává vlhká i jeho zátka, která nabobtná a nepustí dovnitř žádný vzduch.
Tak se zabrání oxidaci obsahu lahve. Pokuste se proto i doma v lednici dávat víno raději naležato do držáku na lahve, nikoliv vertikálně do dveří ledničky.
Musí se vypít hned?
Není třeba vypít celou láhev za každou cenu. Většinu vín, kromě šumivých, můžete bez obav pít i den až dva po otevření lahve. Takové víno byste ale měli velmi důkladně zavřít, ať už speciální vakuovou zátkou, nebo původním korkem, a dát do lednice.
Víno totiž neustále zraje i v lahvi a musí být skladováno v odpovídajících teplotách. Chlad zabraňuje oxidaci, která pomalu přeměňuje víno na vinný ocet. Samozřejmě jako u všech pravidel i tady existují výjimky.
Například některá starší a plnější červená vína je lepší pít až den po otevření lahve, protože tak lépe vynikne jejich aroma i chuť. Sekty bychom naopak měli pít hned po otevření.
Když víno nevoní
Třeba jste je špatně skladovali. Víno má tendenci nasávat okolní pachy, proto vinaři doporučují neskladovat víno spolu s aromatickými potravinami, třeba rybami, ale například i se zelím.