Jakou cenu může mít prostor, který ve skutečnosti neexistuje? To ukázal rekordní prodej elektronické nemovitosti na platformě Decentraland, kde se parcela prodala za více než 2 miliony dolarů.
Novému majiteli teď patří část virtuální ulice s butiky, kde plánuje pořádat módní přehlídky.
Co si vůbec máme pod platformou Decentraland představit? Těm, kterým není cizí svět kryptoměn ji asi široce představovat nemusíme.
Jde o online prostředí nazývané také metaverzum, které si můžeme představit jako velké město či říši v prostředí nějaké počítačové hry.
Tam si uživatelé mohou kupovat pozemky, navštěvovat budovy, procházet se a setkávat s ostatními lidmi prostřednictvím svých avatarů. Popularita těchto virtuálních prostorů v posledních měsících začala prudce stoupat. Samozřejmě také kvůli tomu, že lidé tráví více času doma a na internetu.
Kryptoměsto
Do této nové formy online prostředí se chce pustit i Facebook, který si nedávno změnil název na Meta, což má odrážet jeho zaměření na vývoj produktů virtuální reality právě pro metaverza.
Decentraland je ale speciální ještě v jednom ohledu, využívá totiž stejné technologie jako kryptoměny, tedy takzvaného blockchainu.
Pozemky a další předměty se v této virtuální říši prodávají ve formě nezaměnitelných tokenů (Non-Fungible Tokens, NFT), což je druh kryptoaktiv.
Zákazníci si zde nakupují pozemky jako spekulativní investici a platí za ně tamní kryptoměnou s názvem MANA, která je sice dost nestabilní, ale vykazuje raketový růst hodnoty.
Rekordní prodej
Ještě před dvěma lety měly parcely v Decentralandu hodnotu v řádech desetitisíců korun. Jejich cena však rychle stoupala po celých řádech.
Na podzim se pak odehrál dosud rekordní prodej parcely, kterou si pořídila dceřiná společnost Tokens.com nazvaná Metaverse Group.
Za virtuální nemovitost zaplatila celkem 618 000 MANA, což v té době odpovídalo částce skoro 2,5 milionu dolarů, tedy zhruba 55 milionům korun. Pozemek se nachází v oblasti nazvané Fashion Street a nový majitel uvedl, že v rámci tohoto prostoru plánuje pořádat digitální módní show a prodávat virtuální oblečení pro avatary.
Prostor se skládá ze 116 menších parcel, z nichž každá měří zhruba pět čtverečních metrů. Celý virtuální pozemek má tak rozlohu 565 metru čtverečních.
Vládci Decentralandu
Pokud byste chtěli Decentraland navštívit, lze se do něj po stažení aplikace připojit přes počítač, mobil nebo dokonce VR helmu. Svět je to skutečně zajímavý, majitelé pozemků si na svém prostoru mohou dělat, co se jim zlíbí.
Regulace obsahu tu tak funguje na jiném principu, místo aby nějaký admin zasáhl proti nevhodnému chování, můžete si vy libovolného uživatele zablokovat. Vy pak jeho aktivity neuvidíte, ostatní ale třeba ano.
O případném potrestání některého z uživatelů kvůli nevhodnému chování pak kolektivně rozhodují majitelé pozemků a jejich hlas má váhu podle velikosti vlastněných nemovitostí. Komunita vlastníků se pak podílí i na rozhodovaní ohledně dalšího vývoje aplikace.
V červnu se pozemek v Decentralandu prodal za 1,295 milionu MANA, což v té době činilo 913 228 USD. Kupec zde postavil virtuální nákupní centrum pro prodej digitálního oblečení.
Agentura Reuters však upozornila, že tento pozemek několikrát navštívila a žádné nakupující avatary neviděla.