Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě.
Proč někdo stárne rychleji a někoho se chcete zeptat, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
Dva faktory
Biologický věk určují změny odehrávající se na úrovni DNA, buněk, tkání, orgánů i hladin hormonů našeho těla.
Ten skutečný, chronologický, ovlivňuje chování, životní styl a přístup k životu a mnoho dalších faktorů. Výsledkem může být rozdíl mezi oběma věky dvacet i více let!
Nikdy není pozdě
Zjistit biologický věk, tedy přesněji jak jsou naše orgány opravdu staré, už odborníci na anti-anging medicínu dokážou.
A když se svěříte do jejich péče, poradí vám, jak dál. Nikdy totiž není ani brzy, ani příliš pozdě oddálit nástup stárnutí. Zdravotní stav lze zlepšit i v pokročilém věku.
Poznejte svůj elixír mládí
Že se na určení biologického věku nechystáte, a přesto byste rádi žili déle, lépe a kvalitněji? Kouzlo spočívá v dodržování několika chronicky známých doporučení:
Respektujte pravidla zdravé výživy: Vsaďte na zeleninu, ovoce, ryby, omezte tuky, solte méně, hodně naopak pijte (ideálně čistou vodu). Nehladovte, nedržte extrémní diety, jezte pravidelně a myslete na to, že vyřadit z jídelníčku nemusíte nic.
Dopřávejte si pohyb. I kdyby to měla být jen každodenní procházka cestou domů z práce, stojí to za to. Jen aktivní tělo je zdravé a fungující. A jen takové má šanci vydržet déle mladé.
Odpočívejte. Žít v neustálém stresu a poklusu? To vám zadělá víc než jen na pár nevinných vrásek. Stres vám krátí život.
Obklopujte se lidmi, které máte rádi. Proč? Protože i míra vaší spokojenosti a lásky, kterou dostáváte i dáváte, ovlivňuje váš biologický věk. Asi netřeba doplňovat, že milovaní a milující lidé jsou na tom lépe.
(Foto: Shutterstock)