„Odejdi! Vrať se domů!“ přikazuje nahněvaně Senzangakona, náčelník jednoho zuluského kmene, své třetí manželce. Snad ho popouzí svým temperamentem. Pro ženu nová situace ovšem představuje velký problém.
Původní klan Langeniů, z něhož pochází, ji kvůli jejímu sňatku odmítá přijmout zpět. Je nucena žít na okraji společnosti i se svým synem Šakou (asi 1787–1828). Během jednoho hladomoru jsou dokonce z klanu úplně vyhnáni.
Nový domov nacházejí u kmene Mtetwa. Budoucí slavný válečník vstupuje jako voják do služeb zdejšího náčelníka Dingiswaja (asi 1780–1817).
Pomsta za dětství
Urostlý, svalnatý mladík s nápadně velkým nosem a snad i předkusem si brzy získává náčelníkovu pozornost. Nad ostatními bojovníky totiž vyniká nejen odvahou a chrabrostí, ale také inteligencí.
Dingiswajo nad mladým Šakou drží ochrannou ruku, a když v roce 1816 umírá jeho otec Senzangakona (†1816), podpoří svého favorita v boji o uvolněné místo náčelníka.
Při převratu Šaka zavraždí jednoho nevlastního bratra, který se mezitím chopil moci.
Dalšího ušetří jen pod přísahou, že bude Šakovi napříště věrně oddán. I když je nový zuluský náčelník stále formálně poddán Dingiswajovi, pouští se do výbojů proti okolním klanům.
Nejvíce má spadeno na Langenie, kteří tolik ponížili matku a poznamenali jeho dětství. Většina mužů tohoto klanu končí v ukrutných mukách. „Narazte je na kůly,“ přikazuje Šaka oddílu svých bojovníků.
Konec v odpadní jámě
„Všichni budou trpět jako já,“ úpí Šaka po zprávě o smrti své matky v roce 1827. Svému lidu nařizuje rok truchlení, během něhož nikdo nesmí zasadit obilí a sklidit úrodu, nadojené mléko se musí okamžitě vylít.
Každá žena, která v té době přijde do jiného stavu, je popravena i se svým manželem. Odhadem při tvrdých represích umírá 7000 lidí. Některým však s jeho šílenými nápady dochází trpělivost. Už v minulosti Šaka po nezdařeném atentátu unikl hrobníkovi z lopaty.
Útok svých nevlastních bratrů Dinganeho a Mhlangany už nepřežije. Mrtvé tělo vhazují do odpadní jámy a zasypávají je kameny a bahnem.
Tak bídně končí život jednoho z největších afrických válečníků, jemuž se přezdívalo „Černý Napoleon“.