Také jste někdy snili o tom, že budete vlastnit dům v některém z přímořských letovisek, mít soukromý ostrov či nádhernou chatu v Alpách? Chtěli jste někdy v zahraničí podnikat a provozovat například vlastní hotel či pronajímat apartmány?
O tom, jak tento proces probíhá a kde se vyplatí investovat, jsme se rozepsali níže.
Dle realitních kanceláří Češi často hledají zejména výjimečné lokality, které nebudou v čase ztrácet na ceně. Libují si v čisté a krásné přírodě, ale nepohrdnou také pestrou nabídkou nejrůznějšího vyžití.
Mimo jiné se soustředí také na komfort, na který jsou zvyklí doma, a hlavně také na bezpečí. Tomu odpovídá i výběr lokalit, jejichž jména patří k těm známějším. „Naši klienti téměř výhradně poptávají nemovitosti na zavedených adresách:
Švýcarsko (břehy Ženevského jezera), jižní Francie, Paříž, Toskánsko, Portugalsko (Lisabon, Porto), Monaco, Londýn, New York či řecké ostrovy,“ říká makléřka Michaela Koudelová.
Svěřte se do rukou zkušeného makléře
Pokud hovoříme o nákupu nemovitosti v zahraničí, je velmi těžké sepsat univerzální postup, jelikož každá země má svá specifika a zákony.
Existují dokonce i země, které cizincům osobní vlastnictví nemovitostí na svém území neumožňují. Proto, pokud nejste kovaným odborníkem na danou lokalitu, je nejlepší najít si zkušeného makléře, jenž se na danou oblast specializuje.
Ten zároveň zařídí i hladký průběh celého procesu a ničím nerušené propojení na ověřené notáře, banky, úřady apod.
Kromě perfektní znalosti legislativy by však zkušený makléř měl mít také dobrou reputaci a pozitivní a silné vztahy s místními partnery a úřady, které jsou postaveny na mnohaleté seriózní práci.
Bez toho se totiž může stát, že se celý proces zkomplikuje, případně se při hledání nemovitosti ke koupi o některých obchodech ani nedozvíte, nebo nebudete mít šanci se k nim dostat.
Podobně to funguje i v místech, kde působí česká společnost Bling-Bling, což je například Mauricius či Seychelské ostrovy.
Například na Mauriciu může cizinec kupovat nemovitost do osobního vlastnictví pouze v pečlivě vybraných a přesně vymezených oblastech, které za účelem podpory přímých zahraničních investic do místního realitního sektoru vyčlenila mauricijská vláda v roce 2002. Tyto oblasti jsou označené jako IRS (Integrated Resort Schemes).
Minimální investice je přitom 500.000 USD (bez daní) na maximální ploše 5.300 m². V případě zájmu si pak může majitel nemovitosti zažádat pro sebe a svou rodinu o dlouhodobý pobyt na Mauriciu, z čehož mohou pramenit daňové výhody.
Ještě než si zkušeného makléře najdete, musíte si pořádně rozmyslet, jakou nemovitost si plánujete pořídit a k jakému účelu bude sloužit. Při konkrétním výběru byste dané místo měli také několikrát navštívit a rozhodně nekupovat něco, co jste nikdy neviděli. Zaměřte se na politickou situaci a všechna další možná rizika.
Kam se nyní vyplatí investovat?
Jistě vás zajímá, které části světa jsou pro investice do realit v tomto čase nejpřívětivější. Pokud hledáte vlastní kousek tropického ráje, můžete uvažovat například nad již zmiňovanými Seychelskými ostrovy či Mauriciem.
Půda je tam velmi vzácná a neustále roste na ceně. Obě země mají taktéž stabilní politiku a perfektně fungující úřady, a kromě překrásné přírody také vysokou úroveň místních obyvatel, co se přístupu ke vzdělání a zdravotní péče týče.
V souvislosti s privátními ostrovy je nyní velký zájem o dosti omezenou nabídku ostrovů v okolí Nového Zélandu, které jsou dlouhodobě považovány za nejbezpečnější oblast na světě, avšak trvalému zájmu se těší i oblasti Karibiku nebo Kanady, kde jsou na prodej i ostrovy uprostřed velkých kanadských jezer či řek.
Na vzestupu je též severní Evropa. Z dalších zemí bychom mohli jmenovat třeba Panamu, Kostariku, Spojené arabské emiráty, Thajsko, Indonésii, ale třeba i českými občany velmi oblíbené Chorvatsko.