Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Vlastní ráj na zemi aneb Co všechno obnáší koupě soukromého ostrova?

Vlastnictvím ostrova se vymaníte z davu. Existuje mnoho lidí, kteří vlastní vilu v horách či apartmán u moře, ale soukromý ostrov je exkluzivním místem. Zároveň se Co takhle probudit v sobě dobrodruha a pořídit si vlastní ostrovní ráj?

Představte si tu pohodu a relax na vašem soukromém ostrově někde v Karibiku, kde jste jen vy a vaši nejbližší. Nikdo vás neruší, pláže máte jen pro sebe a můžete si užívat zaslouženou rekreaci.

Ve stále přeplněnějším a uspěchanějším světě zní tato myšlenka velmi lukrativně.

Často se jedná o prázdné „malířské plátno“, které si můžete vymalovat přesně podle sebe – postavit si zde svůj vysněný dům a celý ostrov přeměnit ve velkolepou vizi, kterou máte ve své hlavě.

Můžete se tak zařadit po bok celebrit jako je Pamela Anderson, která vlastní ostrov v Dubaji, Beyoncé a Jay-Z, kteří mají svůj ostrov na Floridě či Nicolas Cage, David Copperfield a Johny Depp, jež jsou majitelé ostrovů na Bahamách.

Známým českým vlastníkem soukromého ostrova je miliardář Jiří Šmejc, který ze svého ráje na Maledivách vytvořil luxusní hotelový komplex – Velaa Private Island a později se k němu s menším podílem přidal také český miliardář Daniel Křetínský.

Jak by se vám líbilo vlastnit soukromý ostrov?
Jak by se vám líbilo vlastnit soukromý ostrov?

Kde najít ostrovy, jež jsou na prodej?

Existuje několik realitních kanceláří, které se prodejem soukromých ostrovů zabývají buď zcela, nebo alespoň okrajově. Je určitě výhodnější zaměřit se na společnosti, které řeší realitní trh se soukromými ostrovy globálně.

Téměř všechny ostrovy, které jsou momentálně v nabídce, lze najít online a dají se třídit podle nejrůznějších kritérií, ale vždy je dobré spojit se s makléřem, který může mít schovány exkluzivní kousky pro lukrativní klienty.

Ostrovy můžete zakoupit v oceánech nedaleko tropických rájů, ale i uprostřed jezera
Ostrovy můžete zakoupit v oceánech nedaleko tropických rájů, ale i uprostřed jezera

Jak ostrov vybrat a co všechno koupě obnáší?

Vše závisí na „chutích“ pořizovatele. Pokud bude chtít tropický ráj, pravděpodobně zavítá někde na Maledivy či do Karibiku.

Pokud hledá spíše klidný odpočinek v blízkosti jezera, bude hledat ostrovy v okolí amerického Michiganu, v Kanadě či v severních zemích Evropy.

Ze všeho nejdřív by se tak měl rozhodnout, která část světa mu vyhovuje ze všeho nejvíc a co od svého ostrova očekává.

Dalším důležitým parametrem je velikost ostrova a oba tyto faktory také souvisí s tím, co chce pořizovatel na ostrově podnikat – zda bude sloužit pouze pro jeho potřebu nebo jej využije i komerčně.

Je také nutno zvážit, jak daleko by měl být ostrov od civilizace a jak moc je okolo něj rozvinutá lodní přeprava. A to hlavně kvůli dostupnosti zdravotní péče či způsobu dopravy na ostrov.

Oproti majetku na pevnině jsou soukromé ostrovy v přístupu trochu omezenější, proto je vždy hned na začátku dobré prověřit, jak dlouho cesta na ostrov zabere.

Budoucí majitel ostrova musí přemýšlet i nad infrastrukturou. Opuštěné ostrovy pravděpodobně nebudou mít přístup k základním službám, jako je elektřina, voda a odpad.

Aby bylo bydlení na ostrově opravdu pohodlné, je nutné investovat například do solárního systému či generátoru. K dispozici by měl být i speciální čistící systém, který z mořské a dešťové vody vyrobí vodu pitnou. Tyto systémy mohou stát i několik milionu korun.

Je nutné zvážit, jak se na ostrov budete přepravovat
Je nutné zvážit, jak se na ostrov budete přepravovat

Nejen v případě opuštěných a zcela nerozvinutých ostrovů je dobré zjistit, jaká povolení jsou potřeba a zda touhy a představy budoucího majitele lze na ostrově proměnit v realitu.

I když se jedná o soukromý ostrov, území stále spadá pod právní úpravu daného státu. Předem je tak nutné vědět, zda je vůbec možné na ostrově stavět, jaká jsou omezení, zda jej lze využít ke komerčním účelům apod.

Dle jednotlivých světových lokalit existují zároveň i velké rozdíly v cenách. Nižší ceny najdete třeba v částech Severní Ameriky.

Naopak vyšší ceny můžete očekávat u soukromých ostrovů v Evropě a v oceánských zemích, jako je Francouzská Polynésie či jihovýchodní Asie apod., jelikož v těchto zemích je velká poptávka po soukromých ostrovech z řad hotelových developerů, které zde chtějí budovat své resorty.

Cena závisí na mnoha parametrech a může se pohybovat v řádech jednotek milionů a vystoupat až k několika miliardám.

Je dobré si ostrov prověřit také ve výhledu budoucnosti. Existují místa na zemi, jako třeba některé ostrovy v Tichém oceánu, které vlivem stoupání hladiny oceánů postupně z mapy světa mizí.

Nebylo by úplně nejlepší koupit si ostrov za několik set milionů s tím, že za pár let bude pod vodou.

Celý proces prodeje se ničím neliší od nákupu jakékoliv jiné nemovitosti. Záleží vždy na dané zemi a původním vlastníkovi. Pokud jde vše rychle, ostrov může být do týdne váš.

Často je však proces delší, jelikož si budoucí majitelé naplánují návštěvu ostrova a nechají právníky projít všechny body smluv, aby předešli jakýmkoliv komplikacím.

Pronájem jako zkouška, ale také jako skvělý nástroj k podnikání

Pro ty, kteří nechtějí řešit správu majetku a chtějí si pocit opuštěného soukromého ostrova zažít vždy jen po určitý čas a neomezovat se jen na jedno místo, existuje i pronájem ostrovů.

Ten většinou umožňují soukromí vlastníci ostrovů, jenž na nich pochopitelně nepobývají celý rok, a tak jej po nějakou dobu nabízí i ostatním.

Chtěli byste se alespoň na malou chvíli cítit jako Robinson Crusoe, ale nemůžete se pro koupi ostrova zatím rozhodnout? I v tomto případě je dobré nejprve vyzkoušet jeho pronájem, abyste do tajů vlastnictví soukromého ostrova pronikli.

Zároveň si takto můžete otestovat jednotlivé regiony světa a zjistit, které místo pro vás bude ideální.

Kolik pronájem takového privátního ostrova stojí?

Třeba ostrov Little Whale Cay na Bahamách, který se nachází jen patnáct minut letu z Nassau a nabízí ubytování až pro 12 lidí ve třech vilách, vlastní přistávací dráhu, tenisový kurt a bazény, vyjde na necelých 360 000 Kč za noc.

Pronájem pak skvěle funguje i v opačném případě, kdy může pokrýt veškeré náklady na provoz a údržbu vašeho ostrova (částka se může ročně vyšplhat i na několik milionů korun), zaplatit pracující personál a k tomu i vydělat slušné peníze.

Koupě ostrova tak může být i skvělou investicí. Vezměte si třeba Richarda Bransona a jeho Necker Island. Branson tento ostrov na konci 70. let koupil „jen“ za 180 000 dolarů (cca 4 miliony Kč).

Postupně jej proměnil v luxusní resort a dnes si za jednu noc na tomto ostrově účtuje až 60 000 dolarů (1,3 milionu Kč).

V poslední době se zvyšuje také trend sdíleného vlastnictví, kdy se na koupi ostrova dohodne několik osob, které buď společně podnikají, nebo ostrov využívají jako své vlastní místo pro odpočinek.

Na ostrovech a v jejich okolí můžete provádět mnoho nejrůznějších aktivit
Na ostrovech a v jejich okolí můžete provádět mnoho nejrůznějších aktivit
Související články
Uvádí se, že na světě je asi 2000 druhů pepře. Přesné číslo se neví, protože některé bobule, které se jako pepř užívají, nepochází z pepřovníku. Ale pojďme si v tom udělat trochu pořádek.   Černý – nedozrálé bobule se suší na slunci až 10 dní nebo se krátce namočí ve vařící vodě a suší v sušárnách. Jde o […]
Chcete si vyladit podobný životní styl, jako mělo Batmanovo civilní miliardářské alter ego Bruce Wayne? Není problém! Společnost Warner Brothers totiž spustila nový internetový obchod Wayne Enterprises Experience, který se specializuje na luxusní kousky vyrobené speciálně v tomto duchu. Jedním z prvních produktů je toto exkluzivní piano od Alpange.     Nový maloobchodní koncept The Wayne Enterprise […]
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes.   Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. […]
Macallan se spojil s britskou luxusní automobilkou Bentley a společně dali vzniknout limitované single malt whisky s názvem The Horizon v hodnotě 50 000 dolarů. Vznikla na oslavu 200. výročí slavné palírny a stala se zároveň první horizontální single malt whisky na světě.   První zprávy o chystané spolupráci destilerie Macallan se slavnou automobilkou Bentley […]
reklama
Historie
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující […]
Premiér Kramář byl jako neřízená střela
Vznik Československa svede do společné vlády dvě osobnosti, které mají jinak jen velice málo společného.   Zatímco Edvard Beneš (1884–1948) představuje novou generaci politiků, o čtvrtstoletí starší Karel Kramář (1860–1937) je ostříleným diplomatem, který už za Rakouska-Uherska stál v čele mladočeské strany a byl poslancem vídeňského parlamentu. Po vzniku samostatného státu se právě on stává ministerským […]
Ohromila svět indiánská baletka?
Na indiány se v Americe zkraje 20. století lidé často dívají skrz prsty…Diváci, kteří nadšeně aplaudují ve vyprodaných sálech nejlepší baletce světa, ale nemají ani tušení, že jim právě tančí Ki He Kah Stah Tsa.   V rezervaci indiánského kmene Osagů v oklahomském městě Fairfax rodina Alexandera Josepha Tall Chiefa (1890–1959) něco znamená. Alexander vlastní téměř celé […]
Mlčenlivý strašil Španěly
Vůdce povstání a miláček národa stačí jen položit nohu na první stupeň schodiště svého paláce, když zazní tři rány z pistole. Vilém Oranžský, který sjednotil svou zemi proti španělské nadvládě, je na místě mrtev.   Ve druhé polovině 16. století úpí nizozemské provincie pod španělskou mocí. Král Filip II. Španělský (1527–1598) se je snaží proměnit v ortodoxně katolickou […]
Zajímavosti
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.   Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti […]
Chcete Nobelovku? Tak si jí kupte!
Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel by se asi hodně divil, jaký byznys s cenou, jejíž vznik ve své závěti inicioval, se v posledních letech rozjel. Už není jen pro vyvolené – pro „ty, kteří přinesou největší prospěch lidstvu“, jak si představoval. Pro její získání stačí občas jen dorazit na aukci s dostatečným obnosem peněz. […]
Monumentální Akšardham: Největší chrám světa?
Dokonale seřízené lasery vykreslují před zraky návštěvníků úchvatnou světelnou show. Trocha mlhy pro dotvoření atmosféry, k tomu něco na zub. Jde o jediné velkoformátové kino v celém hlavním městě Indie, Novém Dillí. Překvapivě nejsme nikde v zábavním parku, ale v hinduistické svatyni!   Žádné kovové „berličky“ a beton maximálně do základů. A ty musí být […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
Když soutěž dorazí v roce 2000 do Česka, je to velká sláva. Zájem o ní ale časem opadne. Na rozdíl od jiných zemí, včetně té, kde přijde na svět – Velké Británii. V ní běží dodnes.   Pánové David Briggs, Mike Whitehill a Steven Knight už společně několik soutěží vytvořili. Většinou jsou ale určené pro […]
Záhady a napětí
Krvelačný tvor z japonských legend: Zabil naráz 12 samurajů?
Tváře vesničanů jsou bledé a zračí se v nich děs. Na loži v jednom ze stavení totiž leží vážně zraněný samuraj, jehož sem přinesli jeho druhové. Napaden měl být záhadným tvorem, jehož nikdo nikdy předtím nespatřil. Ačkoli samurajům jen tak něco nenažene strach, vesničané si všimnou, že i oni jsou notně vyvedení z míry. Co na ně […]
Tajemství automatické kresby: Může být klíčem k našemu zdraví?
Existuje poměrně mnoho procedur, které mají člověku pomoci s psychickým i fyzickým zdravím a které se zároveň vymykají z hlavního medicínského proudu. Některé považují lékaři za vyloženě šarlatánské, u jiných připouštějí, že mohou mít určitý vliv a účinek. Kam patří trochu tajuplně znějící automatická kresba?   Představte si, že sedíte v pohodlném křesle a před sebou máte prázdný […]
Střelný prach i černá magie: Co všechno dokázal alchymista „Černý Berthold“?
Traduje se, že střelný prach vynalezli čínští alchymisté, když hledali elixír mládí. Neotáčejme se ale ani k evropským alchymistům zády. Je totiž pravděpodobné, že střelný prach byl souběžně objeven i v Evropě. Často je zmiňován Černý Berthold, záhadný alchymista z konce čtrnáctého století. Kdo to byl a proč si ho historie stále pamatuje?   Potemnělé sklepní místnosti vévodí […]
Nejtajemnější mayský vladař: Byl mimozemského původu?
Rozechvělý archeolog Alberto R. Lhuillier nevěří vlastním očím. Před sebou má sarkofág nejvýznamnějšího mayského vládce. Tím je legendární Pakal, jehož podobiznu je možné spatřit také na víku rakve. Podle dávných mayských životopisců neměl panovník lidský původ. Je možné, že pocházel z jiné galaxie?     Z vrcholku Chrámu nápisů se naskýtá jedinečný pohled na kdysi výstavní indiánskou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jeho děti mají vždy přednost
skutecnepribehy.cz
Jeho děti mají vždy přednost
Je na mě milý a vlídný. Ale jen do chvíle, kdy něco potřebují jeho děti. Těm by, na rozdíl ode mě, snesl modré z nebe. Dá jim vše, o co si řeknou. Nemohu si pomoct, ale jeho rozhazování mi jde na nervy. Manželovy děti z prvního manželství mám ráda a svoje děti jsem před nimi nikdy neupřednostnila. Kupovala jsem všem
Oloupej to, seškrábej a vykroj
panidomu.cz
Oloupej to, seškrábej a vykroj
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
iluxus.cz
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
Chorvatská společnost Rimac Automobili, známá svými elektrickými hyperauty, oslavuje 15 let působení na trhu uvedením speciální edice modelu Nevera. Tato limitovaná edice, označená jako Nevera 15th An
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
21stoleti.cz
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos. Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena
Bezpečné randění se slunečními paprsky
nejsemsama.cz
Bezpečné randění se slunečními paprsky
Na pohlazení od sluníčka se těšíme celý rok. Bronzový nádech pokožku omlazuje a tělo působí tak nějak zdravěji. Pamatujte ale na to, že i opalování je trochu věda a má svá pravidla. Na procházkách a při sportování je nejvíce v ohrožení tvář a dekolt. Nespoléhejte na předpověď počasí, i pod mrakem si můžete spálit nos a nastřádat si pod kůži UVA záření, které
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
historyplus.cz
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
Část obránců Konstantinopole uprchne. Vytušili, že město co nevidět padne, a chtějí si zachránit život. Císař Konstantin XI. však byzantskou metropoli neopustí. Vždyť jejími ulicemi kráčely dějiny. S hrstkou nejvěrnějších druhů bude s Turky v roce 1453 bojovat do posledního dechu!   Stěhování na východ Řím ohrožují barbaři. Současně stále více jeho obyvatel konvertuje ke
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
epochanacestach.cz
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
„Nic než tmářství kacířů,“ rozčiluje se roku 1404 pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka, když se doslechne o podivných pověstech, které se vážou k hoře Blaník ve středních Čechách. Ale on už ty čarodějné rejdy jednou provždy zatrhne! Jak se rozhodne, tak také udělá. „Zakažte lidem stoupat na tu horu,“ klade na srdce pražský arcibiskup
Fazolová pomazánka
tisicereceptu.cz
Fazolová pomazánka
Objevte kouzlo luštěninových pomazánek třeba s touto dobrotou z bílých fazolí. Skvělá je i na topinky. Potřebujete 300 g bílých uvařených fazolí (nebo fazole v konzervě ve slaném nálevu) 2 vejc
Tragické následky exorcismu v Evropě
enigmaplus.cz
Tragické následky exorcismu v Evropě
Jeden z nejstrašlivějších novodobých případů údajného posednutí se odehrává v roce 1974 v anglickém městě Ossett, kde žije silně věřící křesťan Michael Taylor se svou ženou Christine. Oba společně doc
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
epochaplus.cz
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
nasehvezdy.cz
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
Franta je v Ulici stálicí, diváky už ale další příběhy oblíbené postavy na podzim nečekají. Jeho představitel Matyáš Valenta (27) totiž s herectvím sekl! „Myslím, že jsem se hodil na to dětské herec