Lifestyle

Vlastní ráj na zemi aneb Co všechno obnáší koupě soukromého ostrova?

Vlastní ráj na zemi aneb Co všechno obnáší koupě soukromého ostrova?

Vlastnictvím ostrova se vymaníte z davu. Existuje mnoho lidí, kteří vlastní vilu v horách či apartmán u moře, ale soukromý ostrov je exkluzivním místem. Zároveň se Co takhle probudit v sobě dobrodruha a pořídit si vlastní ostrovní ráj? Představte si tu pohodu a relax na vašem soukromém ostrově někde v Karibiku, kde jste jen vy a vaši nejbližší.

Nikdo vás neruší, pláže máte jen pro sebe a můžete si užívat zaslouženou rekreaci. Ve stále přeplněnějším a uspěchanějším světě zní tato myšlenka velmi lukrativně.

Často se jedná o prázdné „malířské plátno“, které si můžete vymalovat přesně podle sebe – postavit si zde svůj vysněný dům a celý ostrov přeměnit ve velkolepou vizi, kterou máte ve své hlavě.

Můžete se tak zařadit po bok celebrit jako je Pamela Anderson, která vlastní ostrov v Dubaji, Beyoncé a Jay-Z, kteří mají svůj ostrov na Floridě či Nicolas Cage, David Copperfield a Johny Depp, jež jsou majitelé ostrovů na Bahamách. Známým českým vlastníkem soukromého ostrova je miliardář Jiří Šmejc, který ze svého ráje na Maledivách vytvořil luxusní hotelový komplex – Velaa Private Island a později se k němu s menším podílem přidal také český miliardář Daniel Křetínský.

Jak by se vám líbilo vlastnit soukromý ostrov?

Kde najít ostrovy, jež jsou na prodej?

Existuje několik realitních kanceláří, které se prodejem soukromých ostrovů zabývají buď zcela, nebo alespoň okrajově. Je určitě výhodnější zaměřit se na společnosti, které řeší realitní trh se soukromými ostrovy globálně. Téměř všechny ostrovy, které jsou momentálně v nabídce, lze najít online a dají se třídit podle nejrůznějších kritérií, ale vždy je dobré spojit se s makléřem, který může mít schovány exkluzivní kousky pro lukrativní klienty.

Ostrovy můžete zakoupit v oceánech nedaleko tropických rájů, ale i uprostřed jezera

Jak ostrov vybrat a co všechno koupě obnáší?

Vše závisí na „chutích“ pořizovatele. Pokud bude chtít tropický ráj, pravděpodobně zavítá někde na Maledivy či do Karibiku. Pokud hledá spíše klidný odpočinek v blízkosti jezera, bude hledat ostrovy v okolí amerického Michiganu, v Kanadě či v severních zemích Evropy. Ze všeho nejdřív by se tak měl rozhodnout, která část světa mu vyhovuje ze všeho nejvíc a co od svého ostrova očekává.

Dalším důležitým parametrem je velikost ostrova a oba tyto faktory také souvisí s tím, co chce pořizovatel na ostrově podnikat – zda bude sloužit pouze pro jeho potřebu nebo jej využije i komerčně. Je také nutno zvážit, jak daleko by měl být ostrov od civilizace a jak moc je okolo něj rozvinutá lodní přeprava. A to hlavně kvůli dostupnosti zdravotní péče či způsobu dopravy na ostrov.

Oproti majetku na pevnině jsou soukromé ostrovy v přístupu trochu omezenější, proto je vždy hned na začátku dobré prověřit, jak dlouho cesta na ostrov zabere. Budoucí majitel ostrova musí přemýšlet i nad infrastrukturou. Opuštěné ostrovy pravděpodobně nebudou mít přístup k základním službám, jako je elektřina, voda a odpad.

Aby bylo bydlení na ostrově opravdu pohodlné, je nutné investovat například do solárního systému či generátoru. K dispozici by měl být i speciální čistící systém, který z mořské a dešťové vody vyrobí vodu pitnou.

Tyto systémy mohou stát i několik milionu korun.

Je nutné zvážit, jak se na ostrov budete přepravovat

Nejen v případě opuštěných a zcela nerozvinutých ostrovů je dobré zjistit, jaká povolení jsou potřeba a zda touhy a představy budoucího majitele lze na ostrově proměnit v realitu. I když se jedná o soukromý ostrov, území stále spadá pod právní úpravu daného státu. Předem je tak nutné vědět, zda je vůbec možné na ostrově stavět, jaká jsou omezení, zda jej lze využít ke komerčním účelům apod.

Dle jednotlivých světových lokalit existují zároveň i velké rozdíly v cenách. Nižší ceny najdete třeba v částech Severní Ameriky.

Naopak vyšší ceny můžete očekávat u soukromých ostrovů v Evropě a v oceánských zemích, jako je Francouzská Polynésie či jihovýchodní Asie apod., jelikož v těchto zemích je velká poptávka po soukromých ostrovech z řad hotelových developerů, které zde chtějí budovat své resorty. Cena závisí na mnoha parametrech a může se pohybovat v řádech jednotek milionů a vystoupat až k několika miliardám.

Je dobré si ostrov prověřit také ve výhledu budoucnosti. Existují místa na zemi, jako třeba některé ostrovy v Tichém oceánu, které vlivem stoupání hladiny oceánů postupně z mapy světa mizí. Nebylo by úplně nejlepší koupit si ostrov za několik set milionů s tím, že za pár let bude pod vodou. Celý proces prodeje se ničím neliší od nákupu jakékoliv jiné nemovitosti.

Záleží vždy na dané zemi a původním vlastníkovi. Pokud jde vše rychle, ostrov může být do týdne váš.

Často je však proces delší, jelikož si budoucí majitelé naplánují návštěvu ostrova a nechají právníky projít všechny body smluv, aby předešli jakýmkoliv komplikacím.

Pronájem jako zkouška, ale také jako skvělý nástroj k podnikání

Pro ty, kteří nechtějí řešit správu majetku a chtějí si pocit opuštěného soukromého ostrova zažít vždy jen po určitý čas a neomezovat se jen na jedno místo, existuje i pronájem ostrovů. Ten většinou umožňují soukromí vlastníci ostrovů, jenž na nich pochopitelně nepobývají celý rok, a tak jej po nějakou dobu nabízí i ostatním.

Chtěli byste se alespoň na malou chvíli cítit jako Robinson Crusoe, ale nemůžete se pro koupi ostrova zatím rozhodnout? I v tomto případě je dobré nejprve vyzkoušet jeho pronájem, abyste do tajů vlastnictví soukromého ostrova pronikli. Zároveň si takto můžete otestovat jednotlivé regiony světa a zjistit, které místo pro vás bude ideální. Kolik pronájem takového privátního ostrova stojí?

Třeba ostrov Little Whale Cay na Bahamách, který se nachází jen patnáct minut letu z Nassau a nabízí ubytování až pro 12 lidí ve třech vilách, vlastní přistávací dráhu, tenisový kurt a bazény, vyjde na necelých 360 000 Kč za noc.

Pronájem pak skvěle funguje i v opačném případě, kdy může pokrýt veškeré náklady na provoz a údržbu vašeho ostrova (částka se může ročně vyšplhat i na několik milionů korun), zaplatit pracující personál a k tomu i vydělat slušné peníze. Koupě ostrova tak může být i skvělou investicí. Vezměte si třeba Richarda Bransona a jeho Necker Island. Branson tento ostrov na konci 70.

let koupil „jen“ za 180 000 dolarů (cca 4 miliony Kč). Postupně jej proměnil v luxusní resort a dnes si za jednu noc na tomto ostrově účtuje až 60 000 dolarů (1,3 milionu Kč).

V poslední době se zvyšuje také trend sdíleného vlastnictví, kdy se na koupi ostrova dohodne několik osob, které buď společně podnikají, nebo ostrov využívají jako své vlastní místo pro odpočinek.

Na ostrovech a v jejich okolí můžete provádět mnoho nejrůznějších aktivit

Více z Lifestyle

5 jedinečných způsobů relaxace

Lifestyle25.11.2021

Vydejte se na jeřabiny

Lifestyle25.11.2021

„BYL JSEM S BOHEM, BYL JSEM S ĎÁBLEM,“ říká zakladatel společnosti NATURAMEDICIN SE Bohuslav Větrovský

Lifestyle24.11.2021

Nejluxusnější hamburger má jméno Golden Boy

Lifestyle23.11.2021

Štětec nebo váleček?

Lifestyle18.11.2021

Největší jachta světa bude plovoucím městem pro vyvolené

Lifestyle16.11.2021

Mají Francouzi mlsný jazýček?

Lifestyle11.11.2021

Divas Dream by Bulgari

Lifestyle9.11.2021

Za chyby se platí, ve stavebnictví to platí dvojnásobně!

Lifestyle9.11.2021
Lifestyle
Časopis, který by vás mohl zajímat

Nenechte si ujít další zajímavé články

Charlotta Belgická žárlila na svoji krásnou švagrovovu
epochaplus.cz

Charlotta Belgická žárlila na...

„Loučím se s Tebou, volá mne k sobě Bůh. Děkuji Ti...
Byly římské legie někdy na plážích Baltského moře?
enigmaplus.cz

Byly římské legie někdy na...

Ve světle nových archeologických nálezů se zdá,...
Neoslabujme si imunitu
panidomu.cz

Neoslabujme si imunitu

Od jara do podzimu je množství spór (semínek) plísní v bytech...
Čokoládové srdce z lásky
tisicereceptu.cz

Čokoládové srdce z lásky

Dokonalý dort – ať už k narozeninám...
První brýle EnChroma pro barvoslepé v ČR
21stoleti.cz

První brýle EnChroma pro...

Šanci vidět svět doslova v lepších barvách pro...
Kde se ve mně najednou vzal takový strach?
skutecnepribehy.cz

Kde se ve mně najednou vzal...

Nevím, kde jsem k té fobii...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Manželství končí kvůli velké krizi?
nasehvezdy.cz

Manželství končí kvůli...

Až příliš dlouho byla...
Mohendžodaro: Město, které předběhlo svoji dobu
epochanacestach.cz

Mohendžodaro: Město, které...

Horko, při kterém...
Blboun nejapný: Byl opravdu blbý?
epochaplus.cz

Blboun nejapný: Byl opravdu...

Jedním z nejznámějších živočichů, kteří vyhynuli...
Z nápadníků má jen legraci!
nasehvezdy.cz

Z nápadníků má jen legraci!

To poslední, co by teď...
Tekuté luxusní dárky pouze pro dospělé
iluxus.cz

Tekuté luxusní dárky pouze...

Vánoce jsou často jediným časem v roce, kdy...