Je to již 45 let, co se člověk naposledy dostal dál, než na nízkou oběžnou dráhu kolem Země. Ale již koncem příštího roku by se lidé mohli vrátit k Měsíci.
Zatím nepříliš konkrétní kontury ambiciózního plánu představil zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk.
Poprvé se člověk dostal dál než na zemskou orbitu v roce 1968, kdy posádka Apolla 8 obletěla Měsíc. O rok později Neil Armstrong a Buzz Aldrin otiskli své stopy do měsíčního prachu. Po nich se na Měsíci prošli členové ještě dalších pěti posádek.
V tomto výčtu nelze zapomenout ani na smůlovatou misi Apolla 13, která sice překročila hranice zemské oběžné dráhy, avšak vinou havárie nemohla na Měsíci přistát. Posádka měla obrovské štěstí, že se ji vůbec podařilo dostat zpátky domů.
Avšak od roku 1972 se člověk pohybuje již jen v těsném sousedství Země, byť jím vyrobené sondy již putují i mezihvězdným prostorem.
Elon Musk rozhodně ví, jak vzbudit pozornost. Když prohlásil, že nelze vyloučit, že celé lidstvo žije ve virtuální realitě, rozproudil diskuzi jak mezi odborníky, tak mezi širokou veřejností.
Tuto hypotézu přitom nadhodil jako první filozof působící na oxfordské univerzitě Nick Bostrom (*1973).
Jejím jádrem je tvrzení, že pokud existují dostatečně vyspělé civilizace, a pokud jsou schopné vytvořit simulaci vesmíru nebo alespoň jeho části, pak téměř jistě samy žijí v simulaci.
Vloni na sebe Musk upozornil svými plány na kolonizaci sluneční soustavy.
Příští rok chce bezpilotní raketu poslat k Marsu, stroj s lidskou posádkou by pak podle jeho slov měl k rudé planetě doletět v roce 2024 či 2025. Vývoj vesmírné lodě systému Interplanetary Transport System by měl být dokončen zhruba za čtyři roky.
A nyní přichází s dalším projektem. Již příští rok by jeho kosmická loď měla překročit hranice zemské orbity a zamířit k Měsíci.
Už vloni se Musk a jeho společnost SpaceX zapsali do historie, když se na druhý pokus podařilo raketě Falcon 9 vertikálně přistát na mořské plošině. Nyní se naskýtá další možnost záznamu do letopisů.
„Jsme nadšení, že můžeme oznámit, že SpaceX byla oslovena dvěma soukromými osobami, aby pro ně příští rok připravila výlet kolem Měsíce. Již zaplatili značnou zálohu,““ zněly úvodní věty prohlášení společnosti SpaceX.
Konkrétních údajů k celému projektu zatím mnoho není. Dva dosud anonymní vesmírní turisté poskytli finanční obnos, u kterého se dá předpokládat, že nebude malý. Let lodi Dragon má být plně automatizován, takže oba lidé se opravdu celou cestu jen povezou.
Každopádně, let vesmírem není výletem na Křivoklát, takže dvoučlenná posádka již měla zahájit fyzický i psychologický výcvik.
SpaceX je sice progresivní společností, ale tak náročný projekt by zřejmě sama nezvládla. I proto ve svém tiskovém prohlášení poděkovala NASA, díky které mohl vzniknout i program Dragon 2. V něm hraje ústřední roli kosmická loď pro sedmičlennou posádku.
Tu by měla do kosmu vynést raketa Falcon Heavy s dvojnásobně silnějším výkonem než mají v současnosti používané rakety. Její testy by měly vyvrcholit během letošního léta.
Musk sice mnoho detailů projektu zatím nepředstavil, neopomněl však zmínit, že start proběhne z rampy 39A v Kennedyho vesmírném centru na Floridě. Právě odtud startovaly lodi programu Apollo.
Každopádně, již brzy se celý svět dozví, jak dalece Elon Musk své odvážné vize myslí vážně.