Zatímco většina kosmických programů vzhlíží k cestě člověka na Mars, ruský miliardář Jurij Milner a britský fyzik Stephen Hawking odstartovali daleko ambicióznější projekt – řekli si, že je čas vydat se ke hvězdám.
K pochopení toho, jak náročná je to výzva, stačí jeden údaj. Nám nejbližší hvězda Alfa Centauri je 4,37 světelného roku daleko, to je více než 40 bilionů kilometrů. Mars je přitom od nás pouhých 70 milionů kilometrů.
Stroje místo kosmonautů
Za hranice sluneční soustavy se ale nemá vydat klasická kosmická loď řízená astronauty. Projekt Breakthrough Starshot na místo toho počítá s vysláním celé armády sond, které budou jen o málo větší než poštovní známka a pohánět je bude světelný paprsek.
Do tak malé sondy se pak musí vejít navigační i komunikační zařízení a záznamové přístroje, aniž by přesáhla váhu v řádech gramů. Nedávné představení tohoto záměru pak vzbudilo mezi vědci doslova šok. Je něco takového vůbec realizovatelné?
Příští generace
I když se najde řada odborníků, kteří již dnes odsouvají záměry ruského miliardáře a slavného fyzika do říše sci-fi, nejde jen o nějaké plácnutí do vody. Vědecký ředitel projektu, Pete Worden, jinak též bývalý šéf výzkumného střediska NASA, k tomu říká:
„Současné technologie k tomu zatím nestačí, ale fantazie to není, při současné rychlosti vývoje technologií by všechno potřebné mohlo být k dispozici za nějaký dvacet let.“ Opravdovým technologickým oříškem je ale laserový pohon.
Místo děla milion pušek
Sondy mají být jakýmisi plachetnicemi, které místo větru pohánějí částice světla. Čím intenzivnější paprsek, tím větší zrychlení. Sondy budou sice velice lehké, k udělení pětiny rychlosti světla ale budou potřebovat laser o výkonu 100 gigawattů.
Plány však nepočítají s jedním extrémně výkonným dělem, nýbrž s rovným milionem zářičů sestavených do husté sítě. Ta by na zemském povrchu zabírala několik čtverečních kilometrů.
Miliardář Milner již do fondu poslal 100 milionu dolarů, projekt Breakthrough Starshot se rozhodl podpořit i zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Odhady uvádějí, že projekt celkem vyjde na 10 miliard dolarů.