Léto sice skončilo, ale sezóna in line bruslí ještě zdaleka ne. Klidně si můžete užít i zbrusu nové boty, jen koupte ty správné.
Chcete se jízdu na bruslích teprve učit nebo patříte mezi sváteční jezdce? Pak do peněženky nemusíte sahat moc hluboko. Počítejte s částkou mezi 1-5 tisíci Kč.
* Svátečnímu bruslaři stačí boty s označením UNISEX – univerzální a vhodné pro muže i ženy.
* Zkušenější sportovec by měl volit botu speciálně postavenou i pro pohlaví.
Pánské brusle bývají pevnější a dimenzované na větší hmotnost a výšku postavy.
Dámské jsou naopak připravené na jinou klenbu nártu. Rozhodující je váš pocit po upnutí boty. Měla by sedět sice pevně, ale neměla by škrtit.
Malý slovníček označení in line bruslí:
Fitness:. Pro klasické rekreační bruslení.
Fitness speed: Hodí se pro zkušenější jezdce. Umožňují rychlejší jízdu, ale vyžadují více fyzické námahy od svého majitele. Obvykle mívají větší kolečka (90 mm).
Speedové brusle: Jsou vyšší kategorií těch předchozích. Velikost koleček dosahuje 10 cm a jsou přidělány na mnohem delším rámu.
Očekávat můžete velice dynamickou a rychlou jízdu, ovšem jen za předpokladu, že jste již zkušeným jezdcem a brusle dokážete perfektně ovládat.
Aggressive in-line: Pro zkušené milovníky skateparku, ramp a skoků. Jejich konstrukce je přizpůsobená jízdě po překážkách a především umožňují dělat různé triky. Jsou však naprosto nevhodné pro jinou sportovní aktivitu.
Off-road (nordic skating): Umožňují jízdu téměř v jakémkoli terénu, na polních a lesních cestách.
Off-road kolečkové brusle totiž nevyužívají běžných in-linových koleček, nýbrž dvou nafukovacích kol o průměru 150 mm, které si s nerovnostmi velmi dobře poradí.
Tento sport bývá označován také jako „nordic skating“ a dokoupit byste si k nim měli i speciální hole.
In-line hokej: Speciální kategorie kolečkových bruslí určená pro hráče in-line hokeje. Podobají se klasickým hokejovým bruslím, ale konstrukce je měkčí a pohodlnější.
Tyto brusle jsou přizpůsobeny pro rychlé starty a prudké zatáčky a rozhodně se nehodí pro běžné rekreační ježdění.
Bezpečí
Jezděte vždy s ochrannou helmou. Zároveň se dají dokoupit chrániče kolen, zápěstí a loktů, které snižují riziko pohmožděnin a zlomenin. Zvláště dlaně si chraňte velice pečlivě.
Údržba
Čas od času vyměňte sjetá kolečka, utáhněte a promažte šrouby. Při větším problému ale raději zajděte do servisu.