Patří k nejdražším potravinám na světě a jejich silné aroma a chuť jsou natolik unikátní, že se nepodobají ničemu jinému.
Není divu, že se lanýže staly královským pokrmem s cenou, která za kilogram může dosahovat stovek tisíc korun. Jejich sběr i zpracovávání je navíc opředeno mnohými legendami.
Lanýže rostou hlavně v oblastech Středomoří s dubovými či listnatými lesy. Jejich plodnice také milují vápenitou půdu. Ideální přirozené podmínky pro jejich růst se pak sešly v nejznámějším italském regionu Piemonte, ale i několika dalších italských oblastech.
Francie se také může pochlubit podobnými regiony a lanýžové poklady se vykopávají třeba v oblasti Périgordu. Za lanýži se ale vyplatí vypravit do oblasti Istrijského poloostrova.
V jeho středu se totiž v údolí řeky Mirny nachází Motovunský les, který patří k posledním třem dubovým lesům ve Středomoří. A právě tady je ceněné naleziště.
Rekordní lanýže
Což dokládá třeba to, že z tohoto lesa pocházel kdysi i největší objevený lanýž, který byl v roce 1999 zapsán s váhou 1,31 kilogramu do Guinessovy knihy rekordů. Překonala jej až v roce 2007 plodnice nalezená v Itálii.
V oblasti Motovunského lesa se pak určitě zastavte v městečku Paladini, kde žije rodina Karlićů, která se sběrem lanýžů zabývá už půl století a zásobují na šest stovek restaurací ve čtyřiadvaceti zemích světa.
Sami houby také zpracovávají, konzervují je či vyrábějí oleje a pasty, které nabízejí ve svém obchodě, a provozují tu také vlastní restauraci. Dokonce si můžete půjčit jednoho z jejich psů a vyrazit na dvě hodiny do lesa na lov této exkluzivní houby.
Stylová dovolená
Jako luxusní základna pro vaši lanýžovou expedici může posloužit hned dvojice výjimečných hotelů, které se nacházejí přímo na pobřeží, nicméně jen 20 kilometrů od Motovunského lesa a středověkého městečka Motovun. Na chorvatské straně je to exkluzivní Kempinski Hotel Adriatic, pětihvězdičkový golf a wellness resort se pyšní dechberoucím výhledem na Jaderské moře a nabízí nekonečné pohodlí a soukromí.
Máte k dispozici privátní pláž, kryté i venkovní bazény a whirpooly či 18ti jamkové golfové hřiště. Součástí resortu jsou také dvě špičkové restaurace, které mohou těžit z toho, že se nachází v dosahu tradičního naleziště lanýžů.
„Přidáváme do pasty i rizota, do omáček, nebo kombinujeme s chutí foie gras.
S lanýži však připravujeme také speciální dezerty, například originální istrijský recept na Tiramisu s lanýžovou smetanou,“ popisuje šéfkuchař hotelu Kempinski Adriatic Rajko Kosanović.
Přístav růží
Na slovinské straně hranice je jen o kousek dál starobylé město Piran s přístavem Portorož, což v překladu znamená přístav růží.
Tato oblast si už za Rakouska-Uherska právem vysloužila přezdívku Rakouská Riviéra, a pokud se rozhodnete usadit právě tady, najdete tu druhý luxusní hotel Kempinski, a to Palace Portorož.
Nádherná budova z roku 1910 v současnosti propojuje zdobnost secesní architektury s moderním minimalismem a neztratila nic ze své opulence.
Jako pravé gurmány vás určitě bude zajímat například hotelová restaurace Sophia, která je pojmenovaná po hvězdné italské herečce Sophii Lorenové. A ne bezdůvodně, v hotelu totiž Lorenová v 60. letech skutečně bydlela.
V Palace Portorož si můžete užít třeba pobyt přímo věnovaný vínu a lanýžům s tříchodovým degustačním menu od tamního šéfkuchaře a ochutnávkovou prohlídkou vinných sklepů.