Jak si pojistit manželčinu ctnost? Renesanční Benátčané si podle legendy vědí rady. Žárliví muži nasazují svým ženám na nohy obuv s vysokou podešví. Samostatný pohyb v ní je prakticky nemožný.
Díky tomu Benátčané mají jistotu, že kamkoli jejich choť vyrazí, budou ji doprovázet služky. Na dostaveníčko s milencem může zapomenout…
Původ tzv. chopines – pantoflí s podešví vysokou klidně i 50 centimetrů – je zřejmě trochu prostší, než líčí legenda. Benátští kupci se nejspíš inspirovali v Orientu, kde se v podobné obuvi pohybovaly obyvatelky harémů.
Kravské nohy pro prostitutky
Evropu chopines (ve Francii jim říkají pieds de vache – kravské nohy) zprvu ohromí. Úřady se ale později snaží proti obuvnickému extrému zasáhnout a jako nebezpečný ho zakázat. Neúspěšně.
Postupem let se chopines stávají poznávacím znamením prostitutek, které díky těmto „botkám“ k sobě přitahují mužskou pozornost. U nejstaršího řemesla na světě se chopines, předchůdkyně obuvi s podpatkem, těší přízni téměř až do 18. století.
Ludvík kráčí po bitvách
Novým obuvníkem francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715) se kolem roku 1660 stává jistý Nicholas Lestage.
Panovníka zaujme kolekcí bot až s deseticentimetrovými, specificky tvarovanými podpatky, které zdobí výjevy z významných bitev. Některé podpatky jsou zase jen prostě červené.
Není to poprvé, co se na podešev obuvi používá tato barva, ale právě v době Ludvíka XIV. se červené podpatky stávají symbolem vznešené krve. Podpatky po vzoru velkého krále se brzy ujmou i v ženské módě. Odzvoní jim až za Velké francouzské revoluce.
Tehdy platí: Vysoký podpatek rovná se blahobyt a každá známka blahobytu může být potrestána gilotinou.