Hitlerův plán na rozbití Československa vstoupil do poslední fáze. 14. března 1939 Slovensko po jeho nátlaku vyhlásí samostatnost.
Téhož dne prezident Hácha odjede spolu s ministrem zahraničí Františkem Chvalkovským vlakem do Berlína, aby zjistil další Hitlerovy úmysly. Doufá, že se mu podaří pro české země zachránit část samostatnosti…
V Berlíně prožije zřejmě nejhorší noc svého života. Byť prezident Emil Hácha (1872–1945) přijede do města kolem desáté hodiny večer, Adolf Hitler (1889–1945) ho přijme až dlouho po půlnoci.
Stručně mu oznámí, že v šest hodin ráno začne německá armáda obsazovat Čechy a Moravu a případný odpor bude „brutálně všemi prostředky potlačen“. Vůdce ale současně dodá, že pokud mu pomůže uklidnit situaci, zůstane Čechům „jistá dávka národní svobody“.
Hácha se vzpírá, a tak na něj „nastoupí“ německý ministr letectví Hermann Göring (1893–1946). Vyhrožuje, že luftwaffe srovná se zemí Prahu, načež se prezident Hitlerově vůli podvolí.
Po dalších výhrůžkách pak podepíše i memorandum, z něhož vyplývá, že okupace nebude aktem agrese, ale výsledkem dohody!
Háchu zdrželi v Německu
Německé jednotky začaly dle plánu obsazovat české země. Naše armáda jim odpor neklade. Jedinou výjimku představuje posádka Czajankových kasáren v Místku, na kterou zaútočili Němci již předešlého dne.
Hácha se 15. března vrací do Prahy. Jeho vlak je v Německu pozdržen, a tak Hitler dorazí na Pražský hrad ještě před ním.
V metropoli se zdrží necelých 24 hodin. 16. března vydává výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava, na jehož základě naše země ztrácí svou samostatnost a stává se součástí třetí říše.
Začíná jedno z nejtemnějších období české historie, které se nakonec protáhne na více než šest let!
(Zdroj: HISTORY revue)