Jsou sny, které bychom chtěli prožívat i v reálném životě. A pak jsou sny, které jsou doslova hororové. Oba druhy si už brzy budou vědci schopni přehrát jako film v kině.
Existují totiž plány na sestavení stroje, který by lidské sny dokázal nahrávat, a poté i vyložit.
Zmíněné plány pocházejí z hlavy neurologa Morana Cerfa (*1977), který působí na Kalifornské univerzitě. Ten již pracuje na vývoji stroje, který by ve snech listoval jako v otevřené knize. A vymyslel pro něj i název: lapač snů.
Nahlížení do cizích myšlenek
Jak bylo řečeno, doktor Cerf je neurolog a jako takový se zajímá především o lidský mozek. „Existují souvislosti mezi představami a aktivitou určitých skupin nervových buněk,“ vysvětluje Moran Cerf.
Na základě toho vytváří jakýsi zvláštní druh slovníku, do kterého tyto souvislosti zaznamenává. „Vzhledem k tomu, že každý člověk je jedinečný, jsou tyto záznamy něco na způsob individuální databáze,“ dodává neurolog.
Díky tomu pak Moran Cerf umí číst cizí myšlenky. Ne, že by byl nějakým šarlatánem, prostě pokusné osobě obepne mozek elektrodami a monitoruje mozkovou činnost. Z přehledu, který má uložen ve své databázi, pak pozná, nač zkoumaný člověk právě myslí.
Na podobném principu pracuje jeho lapač snů. Ten by sny nejen chytal, ale posléze i dle individuální databáze interpretoval. Jediný rozdíl je pochopitelně v tom, že testovaný člověk bude spát.
Elektrody v mozku
Cerf si od svých experimentů slibuje lepší pochopení funkce mozku. Vždyť tento orgán je pro vědu stále záhadou a svými schopnostmi ji nepřestává překvapovat.
Nová metoda by rovněž mohla pomoci lidem, kteří mají problémy s řečí a s jejím chápáním, protože by pak lépe porozuměli slovním pojmům.
Nápad Morana Cerfa má však i vady na kráse. Sporné je především zavádění elektrod monitorující mozkovou činnost. Elektrody jsou totiž přímo implantované do mozku a představa, že se někdo člověku šťourá v hlavě, není nijak lákavá.
Jistou naději v tomto ohledu přinášejí senzory, které by se přímo do mozku nezaváděly, ty se ovšem teprve vyvíjejí.
A jak to tak bývá, Cerfův projekt zkritizovali i někteří jeho kolegové. Kámen úrazu je podle nich především v tom, že lapač snů sice bude schopen zkoumat mozkovou činnost, ale rozhodně nedokáže sny převádět do srozumitelného jazyka, a tedy je interpretovat.
Každopádně, pokud Moran Cerf uvede svůj stroj do provozu, budeme o tom naše čtenáře ihned informovat.