Jaký hovězí steak je nejlepší? Krvavý, středně propečený, nebo well done? Vlastně je to jedno, měřítko skutečné kvality je jiné. Nejúžasnější steak na světě prý pochází z Japonska a je ze skotu s magickým jménem waguy!
Co se týká gastronomie, vlastní Japonci skutečně poklad. Wagyu znamená doslova „japonský skot“ a v zemi vycházejícího slunce má svůj domov již od 2. století našeho letopočtu. Tehdy se tady krávy nejedí, ale využívají jen na práci.
Protože tu mají výborné podmínky, vhodnou stravu a díky náročnému terénu nikam nemigrují ani se nekříží s jinými, celé plemeno postupně získá výtečné vlastnosti.
Když pak lidé tento skot přestanou jen zapřahovat k přepravě břemen a začnou jeho maso jíst, čeká je příjemné překvapení – je to neskutečná pochoutka!
Čím je tak výjimečné?
Na pultu v řeznictví by ho poznal i naprostý laik. Maso ze skotu wagyu doslova září bohatým bílým mramorováním. Jde samozřejmě o tuk, a protože tuk má nízkou teplotu tání, během vaření se s masem ihned dokonale smísí.
Výsledkem je neobyčejně jemná a šťavnatá chuť a také typická libá vůně. Každé sousto je navíc křehké a téměř bez kousání se vám doslova rozpadne na jazyku! Výjimečné maso se hodí na steaky, rostbíf nebo tatarák a vyrábí se z něj také bezkonkurenční hamburgery.
Dokonce se díky vysokému podílu mononenasycených mastných kyselin hodí i při dietě, když máte vysoký cholesterol.
Ovšem za každý luxus se samozřejmě platí. Kilo vás v Japonsku může vyjít v přepočtu na více 10 000 Kč!
Jako v bavlnce
Maso skotu wagyu se označuje jako Kóbe a je to s ním podobné jako se šampaňským.
Oficiálně může toto označení nést pouze hovězí z okolí města Kóbe na ostrově Honšú.
Každý rok je tu k chovu certifikováno asi 3000 krav, o které se farmáři starají doslova jako o královny. Aby došlo v jejich svalech k rovnoměrnému ukládání toho správného tuku, musí mít naprostý klid, minimum stresu, volnost pohybu, ale také ne příliš námahy.
K péči údajně patří i svalové masáže či napájení rýžovým vínem, ale především dostatek té nejkvalitnější potravy plné všech důležitých minerálních látek. Hlavně v závěru jsou krmné dávky s opravdu vysokým obsahem energie.
Wagyu se poráží o dost déle než běžná plemena chovaná na maso – ve věku asi 30 až 35 měsíců.
Japonské po česku?
Japonsko je daleko, je možné si pochutnat na mase wagyu i někde jinde?
Dnes už ano, ovšem dlouhá staletí byl export japonského národního pokladu přísně zakázán. Živá zvířata se tedy vyváží jen výjimečně a za účelem výzkumu, ovšem embrya určená k založení chovu se již dostala do řady zemí světa.
Známé je wagyu z USA nebo Austrálie, ovšem nechybí ani v České republice. První zástupci asijské chlouby se u nás narodí v roce 2007. A jak se chovu daří? Vysoká kvalita rozhodně zůstává, i když dokonalým japonských podmínkám se nejspíš nikde nevyrovnají.