Z rány osudu se stal dar. Pro druhého člověka na světě znamenala druhá smrtelná nemoc „druhou šanci“ díky velmi vzácné genetické mutaci dárce. Vyléčil se z rakoviny mízních uzlin a zároveň i z HIV.
Záplava negativních zpráv o pandemii jednoho viru tak trochu zastínila pozitivní informaci o boji s dalším.
Letos v březnu britští lékaři informovali, že je to už 30 měsíců, co 40letý Adam Castillejo, původem z Venezuely, ukončil antiretrovirální léčbu a jeho testy na přítomnost HIV jsou stále negativní.
Castillejo před pár lety podstoupil v Londýně transplantaci kostní dřeně kvůli rakovinnému onemocnění jménem Hodgkinův lymfom, což je zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin. Měl ale to štěstí, že dárce kostní dřeně byl nositelem vzácné genetické mutace, díky níž je vůči viru HIV zcela imunní.
A ochrana se tak přenesla na příjemce. „Téměř jistě to představuje vyléčení HIV,“ uvedl vedoucí výzkumu prof. Ravindra Kumar Guptaová, Ph.D., z Cambridgeské univerzity.
„Nejde ale o léčbu, která by byla široce nabízena pacientům s HIV, kteří podstupují úspěšnou antiretrovirální terapii. Vyléčený pacient nicméně představuje naději, že lék na HIV jednou přinese moderní genová terapie,“ dodal Gupta.