Hesire má mimořádně na spěch. Z paláce přišla zpráva, že panovníkovi se kývá zub. Bude na něm, aby to jako faraonův osobní zubař vyřešil…
Z jakých poměrů Hesire, žijící někdy ve 26. století př. n. l., pocházel, není známo. Vzdělání se mu však nejspíš dostalo při některém chrámu, v tzv. domě života, kde se uchovávaly staroegyptské písemnosti, obsahující veškeré moudro.
Vztahy mezi kněžími a lékaři byly tehdy ostatně velmi úzké, nejednou se starověcí doktoři ve snaze vyléčit nemoc neznámého původu uchylovali k magii, která se pěstovala v chrámech mezi duchovními.
Všestranný vzdělanec
Hesire u dvora faraona Džosera (vláda v letech asi 2592–2566 př. n. l.), vlastníka první stupňovité pyramidy, vykonává nejen funkci lékaře a zubaře, ale je také vrchním královským písařem…Vzdělání má podle všeho skvělé.
Stačí zrní a med
Nyní zkontroluje viklající se vznešený zub. Dávným Egypťanům se zuby příliš nekazí, ale o to větší mají problémy s dásněmi a parodontózou. Hesire si připraví směs ze zrn pšenice a medu, kterou nanese kolem Džoserova zubu, a tak ho zpevní.
Stejný materiál Egypťané používají při výrobě dlah na fixování zlomenin. Kdyby zub vypadl, ani pak se nic zásadního neděje. Šikovný zubař jako Hesire ho dokáže vpravit zpět do čelisti a pomocí drátků upevnit ke zbylému chrupu.
Srdce na všechno
Jiné léčebné postupy dávných doktorů tak sofistikované nejsou. Jejich představy o lidském těle jsou ještě hodně zkreslené. Představují si ho protkané kanály jako rameny řeky Nilu. Když člověk onemocní, musí to být v důsledku ucpání některého z těchto kanálů.
Často k léčbě proto volí klystýry, prostředky vyvolávající dávení nebo doporučují půsty. Srdce třeba správně identifikují jako hlavní orgán oběhového systému v těle, mylně se však domnívají, že jím kromě krve proudí také voda, vzduch, moč, hleny i výkaly.
Svědectví na cedru
O významu, z něhož se Hesire díky svým vědomostem těšil, svědčí dodnes jeho hrobka v Sakkáře. Jedná se o mastabu, nadzemní cihlovou stavbu, které se budovaly v éře Staré říše.
Ta Hesireho udivuje svými rozměry, na délku totiž má 43 metrů, ale i svou vnitřní výzdobou, jež je mimořádně nákladná.